Prospektor (festivalový název)

Scénografie:

Matt Acosta

Kostýmy:

Aidan Vitti

Pro nízkorozpočtový, pomalý a nanicsinehrající scifárny mám velkou slabost. Kanadsko-americká spolupráce mě vysokoprocentně potěšila a časy, kdy sousloví "kanadský film" mělo pejorativní nádech, ježto se používalo jako opovržlivé označení pro neumětelskou nápodobu amerických béček, jsou už zjevně dávno ty tam. Prospect je i přes svůj televizní look a levnou výpravu záživná, napínavá a hustoatmosférická podívaná, washingtonský les je s malou trikovou výpomocí uvěřitelná jedovatá mimozemská džungle, všechny postavy příběhu jsou více nebo méně podivínské až šílené (což je samozřejmě plus), sběr záhadných drahokamů je kouzelně bizarní záležitost, prostě celý tenhle poloamatérský kousek je potenciální hvězda (nebo aspoň hvězdička) nějakýho solidního nekomerčního filmovýho fesťáku. Strašně mě to bavilo a líbilo se mi to, ať se klidně zdám divnej. Ad herci: Pascal byl výbornej, slušnej byl i machistickej feťáckej fotr nebo slizkej černej vůdce kultu z chýše, ovšem naprosto excelentní je především mladá a neznámá Sophie Thatcher, skvělej výkon ve skvělý roli, kdyby mi bylo patnáct, jsem do ní teď platonicky zamilovanej. / U všech řeckejch i barbarskejch bohů - viděli jsme opravdu stejnej film, Magiko82?? :D(10.3.2019)

Nízkorozpočtové survival sci-fi, které staví na atmosféře a uvěřitelnosti. Herci si nejspíš museli připadat dost podivně, když poskakovali po amerických lesích ve skafandrech z půjčovny. Ale to je OK, protože pro mě je to příjemný odpočinek od vizuálně vytuněných, ale scénáristicky podprůměrných blockbusterů, které postrádají jak atmosféru, tak originalitu (naposledy Alita). Ale abych to uvedl na pravou míru...originální je kromě pár drobností hlavně nápad, natočit takový film. Začátek vypadal velmi slibně a i když tady někteří uživatelé žehrají na rozvláčnost...za mě bylo tempo zvoleno optimálně, protože podtrhovalo právě tu zmiňovanou uvěřitelnost. A to i když měly některé scény, jako amputace a scéna s žoldáky, lehce béčkový odér. Závěr byl uspěchaný a svádí k domněnce, že se v něm stříhalo víc, než je zdrávo. Na druhou stranu...stopáž je na hranici, za kterou by se tento typ filmů vydávat neměl, takže je to pochopitelné. Docela váhám s hodnocením, protože nebýt těchto dvou scén, klidně bych vysolil 4*. No, asi je dám, ale ta čtvrtá hvězda zahrnuje velikánskou podporu začínajícím autorům a sympaťáka Pascala. Jinak je to tak na 60%(11.3.2019)

• oveckaoa

Otec s dcerou létají po planetách a těží tam jakési aurelium (nebo jak se to jmenovalo) jednoho dne narazí na další dva těžiče a otec při tom umře . Zůstane dcera s jedním z těch těžičů a snaží se z tam dostat. Celý film vypadá následovně 2 postavy chodí pralesem a po cestě na někoho narážejí první to jsou jacýsi domorodci a pak žoldáci s uzavřeným vězněm (jak se z tama pak dostal ví bůh). O originalitu to ani nezavadilo a kdejaký díl Hvězdné Brány předvede víc. 10 procent za toho vězně a jeho umění dostat se ven v pravou chvíli na pokyn režisérů.(17.3.2019)

Nový nízkorozpočtový Sci-Fi-Thriller, kde láká především opět výborný Pedro Pascal. Poměrně originální látka o otci a dceře, kteří se vydají na neznámou planetu těžit drahokamy, ovšem toxická příroda a nehostinní domorodí obyvatelé jim pěkně přitíží a začíná boj o přežití. Zaujme hezká panenská příroda, zajímavý vzhled skafandrů a stísněná atmosféra. Dojde na jednu znepokojivou amputaci ruky a potěší i akčnější finále, ale očekávání jsem měl vyšší. Pro fanoušky Sci-Fi žánru určitě zajímavý přírůstek.60%(19.2.2019)

V principu je to vesmírná verze klasického Útěku v řetězech, kdy dva zcela rozdílní lidé jsou nuceni spolupracovat, aby přežili v nehostinném prostředí. Prospect ovšem nabízí podmanivý a atraktivní vizuál. Exteriéry vesmírného panenského pralesa jsou nádherné, interiéry vesmírných lodí vypadají jako by zamrzly v 70. letech, což umocňuje pocit, že by se něco hodně snadno mohlo porouchat. Sophie Thatcher a Pedro Pascal snímek dobře táhnou kupředu a i přes vláčnější tempo to rozhodně ani chvíli nenudí. K mocnějšímu zážitku mi ještě něco málo chybělo, ale zpětně za tíživou atmosféru, originální design a hudební motiv přidávám jednu hvězdu k dobru. [SITGES 2018](6.10.2018)

• - Jedovaté častice lietajúce v mesačnej džungli nie sú vytvorené pomocou CGI. Prach bol natočený reálne a neskôr pridaný do záverečnej verzie filmu. (Enceladus)