Summer '03

• Slovensko Leto 2003

V horúcom lete 2003 vstupuje 16-ročná Jamie do rozhodujúcej fázy svojho dospievania. Je z nej odvážna tínedžerka, ktorá si chce svoje predstavy o láske a sexe necudne vyskúšať v praxi. K tomuto rozhodnutiu ju paradoxne posmelí smrť jej babičky Dotty. Posledné slová múdrosti, ktoré jej stará žena adresuje zo smrteľnej postele, vyznievajú síce hrubo, ale jasne: Zriekni sa judaizmu svojej matky a osvoj si tajomstvá orálneho sexu! Čím vlastne odobrí rebéliu tínedžerky, ktorá práve prežíva najkrajšie leto svojej mladosti, spoznáva rodiacu sa sexualitu a navyše sa prvý raz skutočne zamilovala. A svoje predstavy o láske a sexe si chce konečne vyskúšať v praxi. Jamie vezme babičkinu výzvu doslova a prežíva naraz zbožné i pozemské rozkoše vo vzťahu s mladým Lukeom (Jack Kilmer), študentom seminára, ktorého sľub celibátu hravo porazí oveľa silnejšie pokušenie jeho tela. A zároveň si Jamie leto podelí s Marchom, ktorý je do nej už dávnejšie zamilovaný. (TV JOJ)

silentname

"Summer '03" pre mňa nakoniec celkovo funguje. Nemyslím si, že ide o kompletne vyhodený čas, má pár dobrých myšlienok a ukazuje ako dokáže pár slov zmeniť všetko čo sa vnútri deje. Najmä ak sú to posledné slová umierajúceho človeka, ktorý asi chce naposledy získať nad niečím kontrolu. Alebo možno len sa pomstiť celej svojej rodine za ktoviečo. V hlavnej role Joey King a mám pocit, že sa poslednej dobe stáva tváričkou filmov s tinedžermi hľadajúcich svoju identitu. A hoci vie byť skvelá ("Kissing Booth") ale aj otrasná ("Wish Upon"), čo sa týka jej výkonu v tomto filme, myslím si, že je to celkom okey. Vidím čím si prechádza, dokážem jej porozumieť a akosi si uvedomujem, že keď som bol ja v jej veku tak som tiež urobil svoje vlastné chyby, s ktorými žijem. Pretože o tom dospievanie podľa mňa je. Moja mama vždy hovorila, že múdri ľudia sa učia z chýb druhých a hlupáci z vlastných. Lenže na druhú stranu každý z nás urobí chyby. A potrebuje to niekedy sám poznať na vlastnej koži. A v lete 2003 som na tom bol podobne. Takže sa s ňou dokážem stotožniť. A prešiel som si tými fázami ako počas toho týždňa prejde aj ona. Život s rodičmi vie byť občas náročný. Najmä ak chcete prežiť veci podľa seba a držia vás ďalej. Takže je to téma, ktorej rozumiem. Myslím si, že čo film potreboval bolo viac humoru, a aby nám postavy boli o niečo sympatickejšie. Lebo v jadre sú nám väčšinou nesympatickí. Ale všetko je to spôsobené faktom, že posledné slová, ktoré individuálne zomierajúca babička každému jednému venovala mali jednoducho svoju váhu a narobili poriadnu paseku. Takže v tomto som si film užil. Neviem či by som si ho ale pozrel znovu. Okrem toho tu zaznie aj "Never Leave" od Lumidee a ten song úprimne nenávidím. Takže tam si film získal pár mínusových bodov a niektoré postavy sú podľa mňa nedopracované a mohli by sme ich poznať viac. Na druhú stranu je film prezentovaný z pohľadu hlavnej hrdinky, no mohli to predsa len spracovať zaujímavejšie. Ale na jedno pozretie to stačilo. Hodnotenie: B- ()

Arsenal83

Stará matka na smrteľnej posteli oznámi vnučke, že je dobré nenávidieť židov a kvalitne fajčiť vtáky. Joey King sa však nerozhodne ísť cestou holocaustu, ale radšej ornitológie, čo je aj logické, nakoľko má ret takmer na tretine tváre. No farára si na školenie vyberať nemusela. Celkovo ide o teenage polodrámu/ polokomédiu, ktorá miestami ide až za hranice vkusu a tolerancie. ()

Lacike

Klasický indie film o rodinke v ktorej sa behom jedného leta vyčistia rodinné vzťahy a vyjdú na povrch nejaké rodinné tajomstvá. Celé to sledujeme z pohľadu ich mladej dcéry v podaní roztomilej Joey King. Je to dostatočne vtipné a keď to je potrebné, tak aj dojímavé. Tempo je svižné. Všetky postavy zaujímavé dosť na to, aby ste boli zvedavý jak sa všetky tie línie vyvrbia. No a záverečný prejav na pohrebe babičky je fakt vydarený. Proste sympatický mix drámy a komédie. 6/10. ()

hygienik

Výborná dramédia o tom, ako sa Titanic jednej puberťáčky zrazil z ľadovcom rodinných tajomstiev a skončil na plytčine búrlivých lások. Podľa mňa je to neprávom podceňovaný film (55%). Má švih aj vtip, je primerane kritický voči náboženstvu. SK dabing na JOJ je geniálny a po 2. projekcii som si uvedomil, že si dokážem cynizmus Leta 2003 plne vychutnať iba s dabingom. ()

Aljak

Prekvapivo dobré! Film o dospievajúcej Jamie, ktorá si chce konečne užiť leto naplno a snaží sa zhmotniť svoje pubertálne túžby, pôsobí spočiatku nesmelo, ale potom sa riadne rozbehne ako taká dračica. Svojim spôsobom mi trochu pripomínala Rory Gilmorovú (zo slávneho seriálu Gilmore Girls), a to nielen svojou vizážou, ale miestami aj myšlienkovými pochodmi. Príbeh bol dobrý, svieži a najmä odvážny. Dialógy boli prekvapivo tiež na úrovni, hoci s príchuťou infantility a neobratnosti (ale to tam úplne pasovalo). Sem tam trochu trápnosti, ale v tomto prípade to neublížilo. 4* ()

Johnny.ARN

Klasická pičo-dráma, s problémami v rodine a vzťahoch. Našťastie Joey King u mňa stúpa a len kvôli nej som to dopozeral. Skvelo to zahrala a mala fakt dobre napísanú postavu. Preto si zaslúži hviezdičku A ani antižidovské vtipy to nezachraňovali. 2 z 5 ()

Forsberg11

Očakával som niečo aspoň tak dobré, ako nedávne, tak trochu tematicky podobné, Eighth Grade, A aj keď má Summer '03 niekoľko svetlých a trefných momentov, pôsobilo to na mňa skôr ako presladená epizóda Gilmor Girls. Film, ktorý svoju cieľovú skupinu nájde medzi dospievajúcimi dievčatami. Každopádne palec rozhodne hore za rok 2003, na ktorý mám mimoriadne krásne spomienky a zopár WTF momentov, ktoré boli nečakané a úderné. 60 %!! ()

mr.twizta

Svizne a autenticke retro komedialni drama, ktere rozhodne nepostrada peprnost, cerny humor, ale taky prijemne civilni herecke vykony. Na to, ze se jedna o rezisercin celovecerni debut, se tu dari balancovat komedii a drama takrka perfektne. Zaverecna scena na pohrbu pak pobavi obzvast. ()