Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018. (Aerofilms)

-Ravee-

Anti-racism lesson for dummies.. Jedno klišé za druhým, křiklavý kýč v každé scéně a především totální stupidita scénáře. Ali je sice skvělý jako vždycky, ale Mortensen jako talián? Karikatura jako prase. Naprosto se nedivím, že vítězství Green Book na Oscarech vyvolalo vlnu nevole u černošské komunity, protože bělejší už film být nemůže. A soška za původní scénář? Dost možná největší úlet v historii Oscarů. Slovy Spikea Lee: Bad call! ()

SaNcHeZ_cz

Zelená kniha trochu klame tělem, ale to je ve výsledku právě její kouzlo. Díky skvěle propracovanému příběhu dvou jedinců svedených na dva měsíce okolnostmi dohromady zvládá tohle drama nejenom naprosto přirozeně a nenuceně kritizovat poměry tehdejší doby, jejichž ozvěny jsou v některých místech USA cítit dodnes, hlavně ale skvěle odvypráví příběh jednoho přátelství, jež by nikdo na začátku nepředpokládal. Skvělé herecké výkony, výborný scénář a dvě hodiny v kině, po kterých budete mít takovou koňskou dávku pozitivní energie jako už dlouho ne. ()

agentmiky

Nikdy bych netušil, že si Mortensen s Alim mohou tak charakterově sednout. Ale stalo se a ze Zelené knihy se stalo jedno z nejlepších road-movie v historii kinematografie. Trailery moc nepřesvědčily, ani účast režiséra Farrellyho mě nijak neuklidňovala (na filmy s vážnější tématikou se doposud totiž nezaměřoval). Film ani nepřekvapí nikterak promyšleným příběhem, ale popravdě mnohokrát mě dohnal k zamyšlení, o smíchu se vůbec nebavím a herecky bych to osobně označil za koncert. Trochu škoda, že si Mortensen nedošel pro sošku, ale Malek prostě vyhrát musel, taková je pravda. Alespoň ten Ali ho (s pořadovým číslem 2!) obdržel. Dialogy patří k tomu nejvypiplanějšímu aspektu celého snímku, věty hlavní představitelé neříkají jen do větru, ale scénárista to chytře poskládal, tudíž z toho v mnohých situacích divák dostane jakousi lekci do života. Vtipných situací se dozajista dočkáte, zejména momenty s italskými kamarády špičkové. Na konci na mě film tak dolehl, že jsem si o tomto neuvěřitelném přátelství musel vyhledat informace na internetu. Každému doporučuji najít si dodatečné podrobnosti. Za mě dávám 88 % P.S. Výjimečně toho OSCARA za nejlepší film chápu :D ()

Lukrecie

"Násilí ti k ničemu nepomůže, Tony. Pomůže ti jen to, když si zachováš důstojnost. Důstojnost vždycky zvítězí." "Svět je plný osamocených lidí, co se bojí udělat první krok." "Být génius nestačí. Chce to kuráž, abyste změnil lidská srdce." ()

Praxis

Takovej ten film víš jak takovej ten typ filmu, kterej ti udělá hrozně dobře bro. A víš jak nigga buď v fpoho v jaký době žiješ kámo a nestěžuj si, páč to měli fellas tenkrát hrozně těžký bro, i když vydělávali majlant. Takže 80% - prostředek trochu zpomalil. ()

KIT.HL

Řidič slečny Daisy obráceně ? Nevím.Nicméně ústřední dvojice i tu funguje..Naštěstí nepřekvapuje, že amíci pořád dokáží natočit kvalitní, film na téma rasové segregace. Co však pořád překvapuje, je, že tohle skutečně byla Amerika. Ta AMERIKA !! Tolik kontrastů ! ()

ivishka

Jaké to asi bylo pro člověka tmavé pleti v tak netolerantní době? Pusťte si tento film a zjistíte to. Je to skvělá autentická sonda. ()

Ellmariachi

Přesto, že se nejedná o téma jednoduché na zpracování tvůrci ho podávají naprosto nenásilně a pohodově. Žádné na sílu tlačené emoce a přehnaně dojemné scény. Oné pohodovosti pomáhají i výborné postavy zahrané precizní ústřední dvojicí. Především Viggo Aragorn Mortensen mě hodně bavil. Dialogy hlavní dvojce měly neskutečnou úroveň a chemie která vznikala mezi nimi vznikala se dala krájet. Filmu chyběl nějaký top nezapomenutelný moment a ten ho u mě dělil od plného počtu. Na druhou stranu jako celek působí bezchybně. Za hodně neotřelou road movie 80 procent. ()

Riddick77

Můj letošní oscarový favorit! Bezprostřední, bez příkras i přehnané dramatizace, s vytříbenými dialogy, pevným vedením a dvěma exceletními hereckými výkony. Výborná věc, ke které se budu opakovaně a rád vracet. 10/10! ()

O.Peta

Nádhera. Scénář, herecké výkony,...jsem nadšen. A to tak, že jsem musel film vidět hned dvakrát během jednoho dne. Mám pocit, že něco podobného se mi stalo naposledy snad u Intouchables a není to zdaleka jediná podobnost s francouzským pokladem. Protože s Green Book má dost podobný základ v postavách (jen v obráceném gardu), ale i množství podobných scén. Kdo viděl obojí, tak pozná (např. úvodní přijímací pohovor, krádež vejce/kámen, psaní dopisů,...). Leckdy bych byl možná dotčen neoriginalitou, jenže Green Book má svoje vlastní kouzlo a šanci stát se stejnou srdcovou záležitostí. 90% ()

Pierre

velmi příjemný, pěkný a čistý film, který stokrát provařené téma podává s humorem, nadsázkou, přehledem a může se každému líbit. Změna povah hlavních postav mi přišla naprosto logická a zdařile napsaná. Dobrá podívaná. ()

Alementina

Pěkný, ale za mě by to na Oskara nebylo a jestli si někdo toho Oskara zasloužil, tak spíš Viggo, ale asi letos byla chudá nominace ve všech kategoriích. ()

MajklCZsk

Velmi nezávadný film, který nikomu neublíží a ani neurazí ve svém provedení. Green Book je tuctová road movie, jejímž jediným posláním (potažmo lákadlem/pastí pro diváka) by měl být mezirasový přesah. Bohužel mi celkové provedení nevymaní z hlavy fakt, že film byl dělán až moc tezovitě. Celé to ,,sdělení" totiž tkví v promluvách hlavních postav. Sem tam se i něco udá skrz akci, ovšem tyto scény bývají spíše minoritní. Zcela naivně a hloupě vyznívá i proměna hlavní postavy. Na druhou stranu - jedná se o solidní podívanou, u které se dá dojmout i pobavit. Není udělaná špatně. Jen vás nesnesitelně vede za nos a snaží se k vám promlouvat skrze prvoplánová hesla (podobně jako Milada, brrr). A co si budeme, stejně toho Oscara vyhrají. :) ()

Tony.cs

Už dlouho jsem neviděl tak vyvážený film. Podporován skvělou atmosférou a dvěma velice kvalitními herci je to jeden z nejlepších filmů, co jsem za poslední čas viděl. ()

suicide

Přemýšlel jsem, jestli to je pětihvězdičkový film, nebo ne. Ale když hodím na hromadu herecké výkony, zpracování, myšlenku a že jsem se zase trochu po filmu musel zamyslet, nejen o rasismu, ale i lidské povaze, tak asi ano, film je to skvělý. Ve Viggo Mortensenovi by už nikdo nehledal toho dokonalého Aragorna, který cokoli činí, správně činí. Naopak, Tony má své chyby, ale ví, co je obecně správné. Možná, že je buran, ale hlava zabedněná také ne. Zelená kniha je film o rasismu, to je jasné. O tom velkém a nehezkém dědictví minulosti, které přetrvává do dnes. Ale také je to film o předsudcích, stereotypech a jejich překonávání. O tom, že zjistit, že to všechno je jen hrozný bullshit, stačí poznat lidi trochu blíže. ()

Maq

Mezi uměním a pornografií je rozdíl. Umění iniciuje představivost. Věci, které jsme dříve neznali, nechápali, nebo nevnímali, nám umělecké dílo pomůže odhalit. Tím nás umění obohacuje, vzdělává, vychovává. Pornografie funguje jinak - materializuje naše představy. Nepřidává nic nového, jen nám vychází vstříc v tom, co chceme vidět, slyšet. --- Tento film tedy není uměleckým dílem, má svým fungováním blíže k té pornografii. Uspokojuje naši poptávku konstatovat, že rasismus je špatný. A když ten milý čerňoušek je ještě k tomu teplouš, Akademie masturbovala na plné pecky. --- Oscary jsou významným indikátorem trendů obecného vkusu. Takto nám oznamují, že účelem filmového "umění" není umění, nýbrž potvrzení a uspokojení většinových představ. Je to čistě věc nabídky a poptávky, tedy byznysu. --- Do věci vhodně zapadá i pojmenování výběrové komise slovem "akademie". Zákazník rád slyší, že kupuje "odborně" oceněné zboží, žádný šunt. Současně mu hoví dávat najevo, že je slušný člověk; v daném případě antirasista a zastánce sexuální tolerance. --- Obě strany tedy lžou, až se práší. Následkem jsou báječné tržby a všeobecné zhroucení hodnot. ()

topi

Při sledováni Viggovýho apetitu jsem nejednou dostal chuť se pořádně nažrat. Zelená kniha je přesně ten tip filmu, u kterýho se dá krásně vydechnout a užít si pohodovej příběh z dob Ameriky, kdy se slovo rasismus a jeho význam používalo úplně jinak, než v dnešní poťapané době. Sympatická road movie bez velkých hereckých es (pominu-li bezvadnýho Vigga) působí o to více lidštěji a věrohodněji. ()

italka63

Obtloustlý Viggo Mortensen, u kterého nevím, zda to bylo kvůli roli, či je to holý fakt a kultivovaný Mahersala Ali se zářivým úsměvem mapují rasismus v Americe šedesátých let a bylo to lidské. Tečka. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (více)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (více)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi