Reklama

Reklama

Durch die Wand

  • USA The Dawn Wall (více)

Obsahy(1)

V lednu 2015 američtí lezci Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson zaujali celý svět svou snahou vylézt cestu Dawn Wall, zdánlivě nelezitelnou kilometrovou stěnu v národním parku yosemity v Kalifornii. Dvojice žila v této vertikální stěně celé týdny a budila tím obrovskou pozornost světových médií. Pro Tommyho Caldwella byla však Down Wall více než lezení. Bylo to jakési logické vyústění jeho životní cesty definované překonávání překážek. Ve věku 22 let ho v Kirgizsku zajali povstalci a drželi jako rukojmí. Krátce na to přišel při nehodě o ukazováček. Když se mu rozpadlo manželství, snažil se utéct před bolestí tak, že si dal vysoký cíl – vylézt volně Down Wall. Byla to tenká hranice mezi odhodláním a posedlostí. Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šest let starostlivým vymýšlením a nacvičováním cesty. Při závěrečném pokusu, když je pozoroval celý svět, se Caldwell střetl s okamžikem pravdy. Má opustit svého partnera a konečně si splnit svůj největší sen, nebo riskovat svůj vlastní úspěch v zájmu jejich přátelství? (Mezinárodní horolezecký f. festival Teplice n. Met.)

(více)

Recenze (28)

JASON_X 

všechny recenze uživatele

I když v tomhle příběhu ze skalní stěny jde víc o limity lidských fyzických i psychických sil než o holý život jako v příběhu Alexe Honnolda (Free Solo), je jeho obsah neméně strhující a z jistého úhlu pohledu i divácky atraktivnější. Příběh o touze, utrpení, přátelství, vášni až posedlosti, překážkách a konečném vítězství, příběh toho druhu, z jakých v Hollywoodu vznikají středoproudové slzopudné velkofilmy. A já, misantrop a introvert par excellence musím připustit, že lidsky mi je citlivý srdcař Caldwell bližší, než schizoidně odtažitý sfingovitý Honnold, i když Honnoldův výkon na El Capu obdivuju mnohem víc. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Dokumenty o lezení jsou pro mě vždycky takovým silným motivačním kurzem, který mi ukáže, čeho všeho jsou lidé schopni, co dokážou pro své sny obětovat, co překonat. Dawn Wall tohle splňuje v každém svém okamžiku a nabízí silný příběh, úchvatné výkony, ale i silné lidské emoce. Skvěle natočené, s funkční dramatickou strukturou, v samém závěru pak mimořádně dojemně vygradované. O fous lepší než Free Solo, kde namísto empatie a přátelství hraje prim nebezpečí a hazardování. 9/10 ()

Reklama

cocrHeLL 

všechny recenze uživatele

Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson jsou machři každým coulem a tento dokumentární snímek je parádní. Poutavý i pro nelezce a životní příběhy a rozkouskované sekce lezecké a životní nejsou rušivé, jak je to běžný. K The Dawn Wall jsem se dostal až po velmi proslaveném Free Solo Alexe Honnolda a neubráním se tedy ani srovnání, že The Dawn Wall je opravdu mnohem lepší, než narcistický pohled do Alexovy duše. Oba filmy jsou ovšem silně motivační záležitostí. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Lepší příběh než Free Solo, ale ne tak strhující film. Přiznám se, že technické lezení mi nepřidá tak zajímavé, jako to u něhož se horolezci nemůžou sebrat a odejít domů, protože jim jde opravdu o život. Což ovšem výkon obou nijak neumenšuje. Já bych nevydržel ani bivakovat v zavěšeném stanu, natož lézt na tu kolmou skálu. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Příběh o páru s extrémní potřebou vzrušení. Představte si, že by se ten típek snažil chodit s holkou, která ráda cvičí jógu a opačně. Zdá se že příhoda s rebely v Kyrgystánu a ztráta prstu ho spíš nakopla energií dopředu. Ale výstup na El Capitan v roce či 2002, kterému je věnováno tolik filmového času je zastaralý a hlavně na dokument je to příliš dlouhé. Další příběh je od 2008-2009 a dojde i na skoky ve stěně. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (1)

  • Jako druhý na světě zdolal pověstnou stěnu Dawn Wall volným způsobem český horolezec Adam Ondra, povedlo se mu to v rekordním čase 8 dní. (LINKIN)

Reklama

Reklama