poster

Durch die Wand

 • USA

  The Dawn Wall

 • Slovensko

  Dawn Wall

  (festivalový název)
 • Velká Británie

  The Dawn Wall

 • Austrálie

  The Dawn Wall

Dokumentární

Rakousko / USA, 2017, 100 min

Kamera:

Corey Rich

Hudba:

Adam Crystal

Hrají:

Tommy Caldwell
(další profese)
 • cocrHeLL
  *****

  Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson jsou machři každým coulem a tento dokumentární snímek je parádní. Poutavý i pro nelezce a životní příběhy a rozkouskované sekce lezecké a životní nejsou rušivé, jak je to běžný. K The Dawn Wall jsem se dostal až po velmi proslaveném Free Solo Alexe Honnolda a neubráním se tedy ani srovnání, že The Dawn Wall je opravdu mnohem lepší, než narcistický pohled do Alexovy duše. Oba filmy jsou ovšem silně motivační záležitostí.(17.6.2019)

 • noriaki
  ****

  Lepší příběh než Free Solo, ale ne tak strhující film. Přiznám se, že technické lezení mi nepřidá tak zajímavé, jako to u něhož se horolezci nemůžou sebrat a odejít domů, protože jim jde opravdu o život. Což ovšem výkon obou nijak neumenšuje. Já bych nevydržel ani bivakovat v zavěšeném stanu, natož lézt na tu kolmou skálu.(25.9.2019)

 • Marze
  ***

  Příběh o páru s extrémní potřebou vzrušení. Představte si, že by se ten típek snažil chodit s holkou, která ráda cvičí jógu a opačně. Zdá se že příhoda s rebely v Kyrgystánu a ztráta prstu ho spíš nakopla energií dopředu. Ale výstup na El Capitan v roce či 2002, kterému je věnováno tolik filmového času je zastaralý a hlavně na dokument je to příliš dlouhé. Další příběh je od 2008-2009 a dojde i na skoky ve stěně.(14.6.2019)

 • JASON_X
  ****

  I když v tomhle příběhu ze skalní stěny jde víc o limity lidských fyzických i psychických sil než o holý život jako v příběhu Alexe Honnolda (Free Solo), je jeho obsah neméně strhující a z jistého úhlu pohledu i divácky atraktivnější. Příběh o touze, utrpení, přátelství, vášni až posedlosti, překážkách a konečném vítězství, příběh toho druhu, z jakých v Hollywoodu vznikají středoproudové slzopudné velkofilmy. A já, misantrop a introvert par excellence musím připustit, že lidsky mi je citlivý srdcař Caldwell bližší, než schizoidně odtažitý sfingovitý Honnold, i když Honnoldův výkon na El Capu obdivuju mnohem víc.(29.9.2019)

 • M.Niccals
  *****

  Spousta lidí tu film označuje za lepší než Free Solo. No možná o facku, ale myslím, že hlavní motivací je zde to, že Tommy (ve Free Solo se mimochdem objevuje taky) je víc lidský než Alex, který v jeho dokumentu působí tak nějak víc chladně a roboticky. Tommy je kluk se kterým se lidi více ztotožňí a co si budem - jeho životní příběh má o něco více vypravěčsky zajímavých momentů. Už jen samotný důvod, proč se do zdolávání stěny pustí, totiž zlomené srdce, je jako z Holywoodu. Naprosto nejsilnější moment filmu není okamžik vítězství a zdolání stěny, ale uvědomění si hlavního hrdiny, že vylézt sám pro něj prostě nemá smysl a rozhodne se počkat na kamaráda. Tam jsem byl i já dost naměkko. Takže tady je to úžas nad veskrze lidským příběhem s horolezeckou tématikou, u Free Solo je to hlavně o samotné fascinaci, jak vůbec někdo něco takového může podniknout. Co se týče řemeslné kvality a práce s kamerou, tam u mě vítězí spíš Free Solo. Každopádně neodvažuji se soudit který z nich je lepší ale oba dva 100% stojí za shlédnutí!(13.5.2019)