Durch die Wand

Rakousko / USA, 2017, 100 min

Corey Rich

Adam Crystal

Tommy Caldwell

Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson jsou machři každým coulem a tento dokumentární snímek je parádní. Poutavý i pro nelezce a životní příběhy a rozkouskované sekce lezecké a životní nejsou rušivé, jak je to běžný. K The Dawn Wall jsem se dostal až po velmi proslaveném Free Solo Alexe Honnolda a neubráním se tedy ani srovnání, že The Dawn Wall je opravdu mnohem lepší, než narcistický pohled do Alexovy duše. Oba filmy jsou ovšem silně motivační záležitostí.(17.6.2019)

Lepší příběh než Free Solo, ale ne tak strhující film. Přiznám se, že technické lezení mi nepřidá tak zajímavé, jako to u něhož se horolezci nemůžou sebrat a odejít domů, protože jim jde opravdu o život. Což ovšem výkon obou nijak neumenšuje. Já bych nevydržel ani bivakovat v zavěšeném stanu, natož lézt na tu kolmou skálu.(25.9.2019)

Příběh o páru s extrémní potřebou vzrušení. Představte si, že by se ten típek snažil chodit s holkou, která ráda cvičí jógu a opačně. Zdá se že příhoda s rebely v Kyrgystánu a ztráta prstu ho spíš nakopla energií dopředu. Ale výstup na El Capitan v roce či 2002, kterému je věnováno tolik filmového času je zastaralý a hlavně na dokument je to příliš dlouhé. Další příběh je od 2008-2009 a dojde i na skoky ve stěně.(14.6.2019)

I když v tomhle příběhu ze skalní stěny jde víc o limity lidských fyzických i psychických sil než o holý život jako v příběhu Alexe Honnolda (Free Solo), je jeho obsah neméně strhující a z jistého úhlu pohledu i divácky atraktivnější. Příběh o touze, utrpení, přátelství, vášni až posedlosti, překážkách a konečném vítězství, příběh toho druhu, z jakých v Hollywoodu vznikají středoproudové slzopudné velkofilmy. A já, misantrop a introvert par excellence musím připustit, že lidsky mi je citlivý srdcař Caldwell bližší, než schizoidně odtažitý sfingovitý Honnold, i když Honnoldův výkon na El Capu obdivuju mnohem víc.(29.9.2019)

Spousta lidí tu film označuje za lepší než Free Solo. No možná o facku, ale myslím, že hlavní motivací je zde to, že Tommy (ve Free Solo se mimochdem objevuje taky) je víc lidský než Alex, který v jeho dokumentu působí tak nějak víc chladně a roboticky. Tommy je kluk se kterým se lidi více ztotožňí a co si budem - jeho životní příběh má o něco více vypravěčsky zajímavých momentů. Už jen samotný důvod, proč se do zdolávání stěny pustí, totiž zlomené srdce, je jako z Holywoodu. Naprosto nejsilnější moment filmu není okamžik vítězství a zdolání stěny, ale uvědomění si hlavního hrdiny, že vylézt sám pro něj prostě nemá smysl a rozhodne se počkat na kamaráda. Tam jsem byl i já dost naměkko. Takže tady je to úžas nad veskrze lidským příběhem s horolezeckou tématikou, u Free Solo je to hlavně o samotné fascinaci, jak vůbec někdo něco takového může podniknout. Co se týče řemeslné kvality a práce s kamerou, tam u mě vítězí spíš Free Solo. Každopádně neodvažuji se soudit který z nich je lepší ale oba dva 100% stojí za shlédnutí!(13.5.2019)