poster

Durch die Wand

 • USA

  The Dawn Wall

 • Slovensko

  Dawn Wall

  (festivalový název)
 • Austrálie

  The Dawn Wall

Dokumentární

Rakousko / USA, 2017, 100 min

Kamera:

Corey Rich

Hudba:

Adam Crystal

Hrají:

Tommy Caldwell
(další profese)
 • Lischai
  *****

  Ještě nikdy se mi nestalo, že by se mi u dokumentu zpotily ruce. Emocionální a fyzicky vlastně trochu nepříjemná podívaná na dva bláznivý týpky na ploché stěně. Speciální kudos patří nejvíc badass kameramanovi ever, který tam byl s nimi a v bizarních detailech natáčel tohle šílenství.(27.3.2019)

 • snaked
  *****

  Viděno na Mountain Film Festivalu v Grazu. Souhlas, film je lepší než známější a oslavovanější Free Solo. Doporučuju všem, i těm, koho lezení vůbec nezajímá. Je to fascinující podívaná.(8.5.2019)

 • venca163
  ****

  Tommy je fakt frajer, že na něj s tou patnáctkou počkal. Lezeckej výkon od obou nepopsatelnej, budu na něj myslet, až zase polezu na zdi horkotěžko ňákou pětku. Z doku hlediska parádní, mam to rád pojatý takhle přehledně. (85%)(30.4.2019)

 • M.Niccals
  *****

  Spousta lidí tu film označuje za lepší než Free Solo. No možná o facku, ale myslím, že hlavní motivací je zde to, že Tommy (ve Free Solo se mimochdem objevuje taky) je víc lidský než Alex, který v jeho dokumentu působí tak nějak víc chladně a roboticky. Tommy je kluk se kterým se lidi více ztotožňí a co si budem - jeho životní příběh má o něco více vypravěčsky zajímavých momentů. Už jen samotný důvod, proč se do zdolávání stěny pustí, totiž zlomené srdce, je jako z Holywoodu. Naprosto nejsilnější moment filmu není okamžik vítězství a zdolání stěny, ale uvědomění si hlavního hrdiny, že vylézt sám pro něj prostě nemá smysl a rozhodne se počkat na kamaráda. Tam jsem byl i já dost naměkko. Takže tady je to úžas nad veskrze lidským příběhem s horolezeckou tématikou, u Free Solo je to hlavně o samotné fascinaci, jak vůbec někdo něco takového může podniknout. Co se týče řemeslné kvality a práce s kamerou, tam u mě vítězí spíš Free Solo. Každopádně neodvažuji se soudit který z nich je lepší ale oba dva 100% stojí za shlédnutí!(13.5.2019)

 • poz3n
  *****

  Dokumenty o lezení jsou pro mě vždycky takovým silným motivačním kurzem, který mi ukáže, čeho všeho jsou lidé schopni, co dokážou pro své sny obětovat, co překonat. Dawn Wall tohle splňuje v každém svém okamžiku a nabízí silný příběh, úchvatné výkony, ale i silné lidské emoce. Skvěle natočené, s funkční dramatickou strukturou, v samém závěru pak mimořádně dojemně vygradované. O fous lepší než Free Solo, kde namísto empatie a přátelství hraje prim nebezpečí a hazardování. 9/10(29.4.2019)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace