Halloween 4: Návrat Michaela Myerse

• USA Halloween 4: The Return of Michael Myers (více)

Je 10 let po otřesný událostech v Haddonfieldu. A Michael je pod dozorem nemocnice (celý spálený z Halloweenu II), odvážen v komátu, do nemocnice s vyšší ostrahou, ale cestou... V Haddonfieldu zbyla z jeho rodiny pouze jedna osoba, a to malá Jamie - neteř Michaela Myerse. Po nehodě sanitky, která Myerse převážela, se na plátno vrací ostřílený veterán Dr. Loomis (Donald Pleasence), který nehce aby se neteř setkala s nožem svého strýce. A tak začíná tichý a krvavý boj s typickou hudbou, ale s velmi netypickým koncem. Film dostal 2 studenské ocenění a řadí se mezi klasické vyvraždovačky 80. let. (Empire)

Shakers

Návrat Michaela Myersa nadväzuje na koniec druhého Hallowenu (1981) aj keď  na druhý diel nadväzoval aj H:20 (ktorý bol podľa mňa lepší) páčilo sa mi aj (chronologicky) toto prvé pokračovanie, aj keď je bez Jamie Lee (pravé preto je lepší diel H:20). Laurie tu teda nemáme, no nechýbajú ďalšie slávne tvare ako starí dobrí Myers a jeho doktor Loomis. Štvrtý Halloween ma niekoľko dobrých scén, nápadov, štýlových vrážd a nechýba ani prekvapivo šokujúci koniec. Jeden s tých lepších dielov s tejto Halloweenskej série. 65% - 3* ()

Trevor

Tendencia upadania kvality hororových sérií, čo sa týka deja,napätia,hereckých výkonov a "uveriteľnosti" sa nevyhla ani legenárnemu Halloweenu. A ak k tomu divák priráta až neskutočné faily v logickom uvažovaní (ak si je doktor istý, že MM ide po Jamie tak logickým krokom by bolo odviesť ju z mesta a ochrániť jeho obyvateľov) tak to je jasné, že jeho filmový zážitok nebude zvlásť oslnivý. Ale, v porovnaní s celým radom iných hororových sérií sa tretie pokračovanie Halloweenu (Halloween III bez MM za pokračovanie nepovažuje hádam nik) celkom vydarilo, prinieslo trochu napätia a prekvapenia v závere. Celkovo hororový nadpriemer, 65%. ()

klerik

Snaha o budovanie atmosfery sa cení. H4 má v podstate podobný štýl ako jednotka, ale pokračovania predsa nemôžu fungovať na rovnakom princípe ako prvý diel! Keď sa Myers len tak bezúčelne zjavuje, nemá to už želaný mrazivý efekt a v podstate sa dosť dlho nič (reálne) nedeje. Film sa snaží stáť na finálnom účtovní a aj keď to samotné je slušné, opäť ide o opakovanie niečoho, čo tu už bolo. Záver filmu má síce jeden dosť zaujímavý moment, ale to, že nepodstatné postavy sa vybíjajú až po hlavnom súboji s hlavnou hrdinkou, je trochu divné. Celkovo obstojný slasher, ktorý mal naviac, keby tvorcovia lepšie pracovali so žánrovými pravidlami... ()

jonyyy

Čtvrtý díl Halloweenu si opět dokázal udržet kvalitu prvních dvou, tato série (tedy dosud, mimo prapodivnou trojku) je charakteristická naprosto neuvěřitelnou atmosférou, kterou si buduje od začátku až do konce. A takto šokující hororvý závěr jsem neviděl od prvního Sleepaway Campu. Už jsem zvědavý, jakým způsobem Michael přežije do dalšího pokračování a jak dlouho se bude léčit. 75% ()

darkrobyk

Když se setmí a za oknem zuří bouře (jako dnes), je to dobrá volba. I po letech jsem si snímek užil. Nestaví na žádném složitém ději, ale na ponurých záběrech a atmosféře. Carpenterova původní hudba je nedostižná a zde vhodně zakomponovaná. Tma, mlha, modré tónování, mačeta, nůž, krev. Střídmé lekačky si hrají s divákem - jednou jsou falešné, podruhé skutečné. Snad jen bleskové přemisťování MM z jednoho místa na druhé bylo v některých situacích přitažené za vlasy. Konec luxusní. ()

• Mike Lookinland, známý jako Bobby Brady ze seriálu The Brady Bunch (od r. 1969), se na filmu podílel jako asistent produkce. Jeho žena Kelly Lookinland zde ztvárnila mrtvou servírku - byla to její jediná filmová zkušenost. (Stocki)
  • Původně měli být Jamie (Danielle Harris) a doktor Loomis (Donald Pleasence) uvězněni ve škole, kde by se Jamie schovala ve třídě pod lavicí, načež by se Michael dostal dovnitř a ve snaze ji najít začal lavice odhazovat. Na natočení této scény již nezbyl čas, ale výkonný producent Moustapha Akkad ji později zařadil do pokračování Halloween: H20 (1998) (HellFire)