Inde

Elsewhere

Dokumentární

Slovensko / Česko, 2018, 80 min

Richard Krivda

Keď točí dokumentárny film o známej verejnej osobnosti skúsený a uznávaný režisér, tak to väčšinou vyzerá tak, že sa štáb vyberie aj INDE, čiže do zahraničia po pátraní po koreňoch tvorby alebo za významnými tamojšími osobnosťami. Alebo sa môžete tešiť, že takému režisérovi sa na kameru budú vyjadrovať všetky oslovené osoby, v tomto prípade umelci. A to je aj prípad snímky Inde Juraja Nvotu. Profesionálne nakrúteného na špičkovej úrovni a v podstate so všetkým, čo sa dá od podobného životopisného dokumentu očakávať. Ak ste o Mlynarčíkovi nikdy nepočuli, tak vás jeho osobnosť určite zaujme.(19.11.2018)

Životná cesta Alexa Mlynárčika bola hodná sfilmovania. Vtipne poznamenáva v závere, že hovadsky dlho (vyše 4 roky) bolo dať dokopy film, až jeho priateľ vytušil, že to nebude film, ale nekrológ. Snímok celkom plasticky predstavuje Mlynárčika ako nevšedný zjav, ktorý zisťuje, že keď sa chceš domôcť slobody, musíš to spraviť či nájsť inde. Dokument strieda zaujímavé pasáže s menej hutnými, hlavne parížske časti mi už časom prišli na jedno kopyto, opäť a opäť nejaká vskutku pozitívna recenzia od kritikov striedala tú predtým. Pasáže z Československa, najmä zo Žilinského kraja, stáli za to a pobavili.(19.3.2018)