Vražda v Bílém domě

Murder at 1600

Vražda v Bielom dome

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1997, 107 min

Jeden z filmov, pri ktorom fatálne nechápem úplne nezmyselné nízke hodnotenia. Originálny scenár plný neočakávaných zvratov, dej pútavý a celkom napínavý, príjemní herci, netradične slizký Alda, samozrejme, že réžia a kvalita monológov sú na nižšej úrovni, ale jednoducho je to aj tak pre mňa silný nadpriemer. 80%.(29.11.2006)

• Jordan

réžia, herecké výkony i scenár boli zvládnuté v rámci žánra štandardným spôsobom nevyžadujúcim excelentné exhibície ale skôr osvedčenú klasiku a ak si žáner definujeme ako mainstreamový krimithriller (pričom mainstream si vzhľadom na miesto vzniku tohto filmu definujeme tak, že sa jedná o dielo takej náročnosti, aby to pochopili aj menej vnímaví a premýšľaví diváci) tak možno dokážeme odpustiť všetky tie rokmi a peniazmi overené schémy a klyšé, všetky mierne alogizmy a nedostatky scenára, ktorý musí byť napísaný tak, aby bez zrniečka pochybosti kadý prišiel na to, o čo ide alebo má ísť - navyše keď vezmeme do úvahy fakt, že "hollywoodští" nevedia rozprávať obrazom ale dialógmi a teda všetko musí byť povedané. Takže taký žánrový priemer, wesleymu viac svedčí poloha drsňáka, Diane Lane je ale pre mňa osobne žena, na ktorú sa dá pozerať veľmi dobre - taký J.Lo-typ oprostený od rznych afektov a rušivých elementov.(18.3.2007)

Bílý dům by se měl přejmenovat na Bílý bordel, vraždu bílé krásky tam vyšetřuje černý trpaslík Wesley a celé to bylo tak úžasně napínavé, až jsem z toho samým napětím usnula. Ale pamatuju si ten film z dřívějška, nic mi tedy nebrání v hodnocení: ani tehdy mě tenhle všední krimi "thriller" zrovna nenadchnul. Průměrně průměrný průměr, na jakém zaujme snad jen to, kdo je za padoucha a jak málo Snipes mlátí lidi. 50%(7.10.2011)

Na takéto filmy je Wesleyho Snipesa tak trochu škoda. Inak Vražda v Bielom dome nie je vôbec zlý film, technicky je bez akýchkoľvek výhľad, jednoducho kvalitne natočená komerčná kriminálka druhej polovice deväťdesiatych rokov, kedy sa podobným filmom darilo, zápletka tiež nie je zlá a navyše ani dej vôbec nenudí a bol som zvedavý, ako to s tou vraždou skutočne bolo, pričom to nie je ani až tak predvídateľné a nájde sa dostatok zvratov. A plusom je aj obsadenie, keďže okrem Snipesa poteší aj Diane Lane, Alan Alda a dostatok ďalších zaujímavých vedľajších postáv. Len tomu jednoducho chýba akčnejšie prevedenie. A pritom priestor tu na to bol, postavy majú problémy s tajnou službou a jej zabijakmi, ale akčných scén je veľmi málo. Snipes tu má len dva, tri dosť krátke súboje, ktoré ani zďaleka nevyužívajú jeho potenciál a zvyšná akčná stránka je len taký žánrový štandard, takže nejaká tá nevýrazná neháňačka, prípadne krátka prestrelka. A zamrzí to o to viac, že režisérom bol Dwight H. Little, ktorý už dvakrát dokázal, že to s akčnými hrdinami vie, Steven Seagal sa mohol naplno predviesť v Mužovi so znakom smrti a Brandon Lee zase v Rýchlejšom ako blesk. Takže celkovo nemôžem hovoriť o výraznejšom sklamaní, Vražda v Bielom dome dopadla pravdepodobne tak, ako aj mali tvorcovia v pláne, len jednoducho podľa mňa podobný typ filmu na viac, než len ten lepší priemer ani mať nemôže, keďže zápletka zase nie je až tak prepracovaná, ako v tých kvalitných čistokrvných kriminálkach a akčná zložka, ktorá by to mohla povýšiť a navyše by som ju aj očakával, keďže bol k dispozícii kvalitný akčný herec a schopný akčný režisér tu zase nemá moc priestoru a vlastne ani kvalitu. 66%(7.8.2010)

V dobrom zmysle slova klasický mainstream, od ktorého nič nečakáte. Triler, ktorý má jasne definovanú zápletku, od začiatku tušíte, že to najjednoduchšie vysvetlenie asi nebude to správne, pretože režisér sa nám snaží pomocou jednej vedľajšej podzápletky naznačiť, že sa na konci spoja. Vám ten záver asi dojde oveľa skôr, ale vôbec vám to nebude prekážať, pretože nejaký Little dokáže navodiť napínavú atmosféru a pracovať s klišé tak, aby ste sa nenudili. Je to lepšie, ako napríklad hviezdnejší The sentinel.(23.9.2012)