Vražda v Bílém domě

Murder at 1600

Vražda v Bielom dome

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1997, 107 min

V dobrom zmysle slova klasický mainstream, od ktorého nič nečakáte. Triler, ktorý má jasne definovanú zápletku, od začiatku tušíte, že to najjednoduchšie vysvetlenie asi nebude to správne, pretože režisér sa nám snaží pomocou jednej vedľajšej podzápletky naznačiť, že sa na konci spoja. Vám ten záver asi dojde oveľa skôr, ale vôbec vám to nebude prekážať, pretože nejaký Little dokáže navodiť napínavú atmosféru a pracovať s klišé tak, aby ste sa nenudili. Je to lepšie, ako napríklad hviezdnejší The sentinel.(23.9.2012)

Na takéto filmy je Wesleyho Snipesa tak trochu škoda. Inak Vražda v Bielom dome nie je vôbec zlý film, technicky je bez akýchkoľvek výhľad, jednoducho kvalitne natočená komerčná kriminálka druhej polovice deväťdesiatych rokov, kedy sa podobným filmom darilo, zápletka tiež nie je zlá a navyše ani dej vôbec nenudí a bol som zvedavý, ako to s tou vraždou skutočne bolo, pričom to nie je ani až tak predvídateľné a nájde sa dostatok zvratov. A plusom je aj obsadenie, keďže okrem Snipesa poteší aj Diane Lane, Alan Alda a dostatok ďalších zaujímavých vedľajších postáv. Len tomu jednoducho chýba akčnejšie prevedenie. A pritom priestor tu na to bol, postavy majú problémy s tajnou službou a jej zabijakmi, ale akčných scén je veľmi málo. Snipes tu má len dva, tri dosť krátke súboje, ktoré ani zďaleka nevyužívajú jeho potenciál a zvyšná akčná stránka je len taký žánrový štandard, takže nejaká tá nevýrazná neháňačka, prípadne krátka prestrelka. A zamrzí to o to viac, že režisérom bol Dwight H. Little, ktorý už dvakrát dokázal, že to s akčnými hrdinami vie, Steven Seagal sa mohol naplno predviesť v Mužovi so znakom smrti a Brandon Lee zase v Rýchlejšom ako blesk. Takže celkovo nemôžem hovoriť o výraznejšom sklamaní, Vražda v Bielom dome dopadla pravdepodobne tak, ako aj mali tvorcovia v pláne, len jednoducho podľa mňa podobný typ filmu na viac, než len ten lepší priemer ani mať nemôže, keďže zápletka zase nie je až tak prepracovaná, ako v tých kvalitných čistokrvných kriminálkach a akčná zložka, ktorá by to mohla povýšiť a navyše by som ju aj očakával, keďže bol k dispozícii kvalitný akčný herec a schopný akčný režisér tu zase nemá moc priestoru a vlastne ani kvalitu. 66%(7.8.2010)

Wesley Snipes a Alan Alda trocha netypická herecká konštelácia, ale to je hádam najzaujímavejšie na tomto filme. Začiatok filmu síce sľubuje zaujímavý a zamotaný dej, ale dej sa vyvíja pomerne lineárne a žiadnych prevratných zvratov sa divák nedočká. Najhoršie je snáď to prvoplánové predhodenie divákovi podozrivého, ktorý je najmenej sympatický a odmieta spolupracovať. A ak sa vyrieši situácia okolo neho tak je všetko jasné a divák je mierne v rozpakoch, že sa to končí takto nevierohodne. Ale i napriek tomu je to oproti mnohým iným “trillerom“ čo bežia každodenne v telke celkom slušný priemer.(24.5.2008)

Wesley Snipes klesá a z jeho popularity už pomalu nezbávají ani ty poslední malý kousíčky. Většina jeho posledních filmů jsou televizní škváry naprsoto nudné stupidní, které asi točí, jen aby měl na nějaké to nové tričko nebo kalhoty(snad je známá jeho posedlost čistým oblečením...). Bohužel Vražda v Bílém domě není zrovna ukázkový super kriminální film, ale jen průměrným detektivním příběhem, který nepřekvapí a jen na chvíli zaměstná.(8.11.2006)

Velice slušný filmek pro zpříjemnění večeru před spánkem. Lehce zamotaná kriminálka, ostatně jak už to kolem devadesátých let bylo zvykem. Wesley Snipes v parádní formě, vedle něj v neméně parádní formě Diane Lane. Obrovský obdiv zde zaslouží borec, kterého proslvila Mash - Alan Alda, bez kterého by v tomto dílku neměl práci Snipes. Pěkně to Alda vymyslel. No, v dnešní době počítačových slátanin, přeefektovaných hovadin a laciných zápletek bych uvítal více takových to vražd v Bílém domě! 65%(9.12.2013)