Caravaggio - Duše a krev

• Itálie Caravaggio - L'anima e il sangue (více)

Kontrast svetla a tieňa nebol charakteristický len pre maliarske diela Michelangela Merisiho, známeho pod menom Caravaggio, ale aj pre jeho život. Mal výnimočný talent, ale i prchkú povahu, kvôli ktorej sa často dostával do problémov, bol odsúdený na smrť za vraždu a život si zachránil útekom z Ríma. Jeho celoživotný boj s vnútornými démonmi odrážajú námety i spracovanie mnohých jeho slávnych obrazov. (RTVS)

Kulda24

Velice slibný dokument, u kterého by stačilo, aby jeden typ scén vystříhali pryč, a ihned by to bylo o hvězdičku lepší. S uměleckými dokumenty teprve začínám, ale jsou tu jedny z nejlepších analýz smyslu a významu obrazu, jaké jsem zatím mohl vidět. To je na seriálu opravdová síla. Co bohužel jeho síla není, jsou scény točené jako vnik do autorovy mysli. Do kontextu celého seriálu se moc nehodí a akorát mě většinou rozrušily od pozornosti. Nejsou ani nijak zajímavé a dlouhé monology textu, které jsou jimi proloženy, jsem přeskakoval. Škoda toho, celkově za 65%. ()

MyrnaAlec

Už se těším do Florencie na Medusu. Každý velký umělec musí mít svůj stín. Skvělý průvodce jeho obrazy. ()

Slasher

Přál bych si ještě víc expertních komentářů jednotlivých obrazů a interpretací, náhledů a detailů samotných, na úkor těch otravných, plitce uměleckých pokusů o dramatické rekonstrukce temně nepokojné duše mistra malíře. ()

Capri2016

Dokument, ktorý mal 2 tváre. Jedna tvár bola ukážka asi 20 najväčších diel veľmi realistického umelca Caravaggio s odborným komentárom o dielach, ich jedinečnosti, majstrovom štýle maľby a jeho práce so svetlom a tmou. Caravaggio, ktorý sa zaslúžil o vznik baroka bol majstrom výrazu postáv, kde výraz tváre hlavnej, ale aj vedľajších postáv boli neprekonateľné a divák sa ako keby mohol vnoriť do príbehu a pocitov postáv. Táto časť dokumentu bola na 5 hviezd. Ale druhá časť dokumentu, kde bol život umelca rozpovedaný formou príbehu moderného umenia (modern art performance) bol predsa len trochu veľa a ja osobne by som si viac užila rozpovedanie príbehu inou formou - možno viac formou historického zobrazenia jeho životopisu. Proste niekedy menej je viac a to platí aj na spracovanie životného príbehu tohoto génia. ()

Bush13

Zde si tedy režisér saturoval své artistické sklony "zajímavými" vložkami, které na střídačku dokázaly zaujmout a podtrhnout Caravaggiův životopis, jindy lehce nudily. Celý film podkreslen až nuceně profesionálním hlasem Jasona Flemynga a epileptickými záchvěvy kameramana během rozhovorů, ale celé to nakonec táhne výborný historik umění Claudio Strinati, kterého bych mohl poslouchat celé dny a učit se. Jinak Caravaggio, bezpochyby génius, disponuje osudem veskrze dramaticky filmovým. Měl by ho hrát Colin Firth. ()