Caravaggio - Duše a krev

Dokumentární

Itálie, 2018, 90 min

Laura Allievi

Francesco Invernizzi

Dokument, ktorý mal 2 tváre. Jedna tvár bola ukážka asi 20 najväčších diel veľmi realistického umelca Caravaggio s odborným komentárom o dielach, ich jedinečnosti, majstrovom štýle maľby a jeho práce so svetlom a tmou. Caravaggio, ktorý sa zaslúžil o vznik baroka bol majstrom výrazu postáv, kde výraz tváre hlavnej, ale aj vedľajších postáv boli neprekonateľné a divák sa ako keby mohol vnoriť do príbehu a pocitov postáv. Táto časť dokumentu bola na 5 hviezd. Ale druhá časť dokumentu, kde bol život umelca rozpovedaný formou príbehu moderného umenia (modern art performance) bol predsa len trochu veľa a ja osobne by som si viac užila rozpovedanie príbehu inou formou - možno viac formou historického zobrazenia jeho životopisu. Proste niekedy menej je viac a to platí aj na spracovanie životného príbehu tohoto génia.(25.6.2019)

Přál bych si ještě víc expertních komentářů jednotlivých obrazů a interpretací, náhledů a detailů samotných, na úkor těch otravných, plitce uměleckých pokusů o dramatické rekonstrukce temně nepokojné duše mistra malíře.(4.12.2018)

Už se těším do Florencie na Medusu. Každý velký umělec musí mít svůj stín. Skvělý průvodce jeho obrazy.(7.12.2018)