Caravaggio - Duše a krev

Dokumentární

Itálie, 2018, 90 min

Laura Allievi

Francesco Invernizzi

Přál bych si ještě víc expertních komentářů jednotlivých obrazů a interpretací, náhledů a detailů samotných, na úkor těch otravných, plitce uměleckých pokusů o dramatické rekonstrukce temně nepokojné duše mistra malíře.(4.12.2018)

Už se těším do Florencie na Medusu. Každý velký umělec musí mít svůj stín. Skvělý průvodce jeho obrazy.(7.12.2018)

Dokument, ktorý mal 2 tváre. Jedna tvár bola ukážka asi 20 najväčších diel veľmi realistického umelca Caravaggio s odborným komentárom o dielach, ich jedinečnosti, majstrovom štýle maľby a jeho práce so svetlom a tmou. Caravaggio, ktorý sa zaslúžil o vznik baroka bol majstrom výrazu postáv, kde výraz tváre hlavnej, ale aj vedľajších postáv boli neprekonateľné a divák sa ako keby mohol vnoriť do príbehu a pocitov postáv. Táto časť dokumentu bola na 5 hviezd. Ale druhá časť dokumentu, kde bol život umelca rozpovedaný formou príbehu moderného umenia (modern art performance) bol predsa len trochu veľa a ja osobne by som si viac užila rozpovedanie príbehu inou formou - možno viac formou historického zobrazenia jeho životopisu. Proste niekedy menej je viac a to platí aj na spracovanie životného príbehu tohoto génia.(25.6.2019)

Velice slibný dokument, u kterého by stačilo, aby jeden typ scén vystříhali pryč, a ihned by to bylo o hvězdičku lepší. S uměleckými dokumenty teprve začínám, ale jsou tu jedny z nejlepších analýz smyslu a významu obrazu, jaké jsem zatím mohl vidět. To je na seriálu opravdová síla. Co bohužel jeho síla není, jsou scény točené jako vnik do autorovy mysli. Do kontextu celého seriálu se moc nehodí a akorát mě většinou rozrušily od pozornosti. Nejsou ani nijak zajímavé a dlouhé monology textu, které jsou jimi proloženy, jsem přeskakoval. Škoda toho, celkově za 65%.(28.8.2020)