• Vesecký
  *

  Jedna hvězdička za Bettynku Kysilkovou. Tohle se panu Longenovi ale vůbec nepovedlo. Měla to být jakási taškařice o dvojici ševců, kteří mají dílnu vedle sebe a přou se o to, kdo má právo dělat boty pro důstojníky. Nějak se jim do toho plete třetí švec - bačkorář melírovanej,, který k nim do domu dolejzá za paní domácí... Z neznámých důvodů ukradne dva páry bot (soudě podle toho, že se jedna scéna takřka opakuje) pana nadporučíka, načež se mu vrátí pár o tři čísla menší, takže se mu nepovedou námluvy s Máňou Ženíškovou (takto manželkou T. Pištěka). Pak tam je nějaká přehlídka vysloužilýuch vojáků cechu ševcovského a výlet, na který náhle začne pršet. Načež se všechno vysvětlí, pan nadporučík i melírovanej přijdou o nevěsty ševci vytvoří společnost s ručením omezeným.... Velmi amatérské výkony a bezduchý, rádoby vtipný děj.(23.11.2016)

 • topi
  ****

  Pištěk, Fiala a Mrázek jako ševci jsou výborně napsané a zahrané postavičky. K tomu veselá jednoduchá zápletka a dýchnutí počátku třicátých let. Longen byl hlavně kabaretiér a v této komediální hříčce je to sakra znát. Vůbec to ovšem nevadí, je to přímý odkaz té doby a jeden z prvních zvukových filmů. Jako velká rarita se ve filmu objevuje Franta Sauer, známý to pražský anarchista a bohém, zakladatel nelegální organizace Černá ruka a vydavatel prvních sešitových vydání Haškova Švejka, které ho doslova zruinovalo. Většina zdejších hodnotících uživatelů o tom všem nemají vůbec žádnou páru.(31.1.2017)

 • troufalka
  *****

  Už dlouho jsem se těšila na tento kousek. Na rozdíl od mnohých uižvatelů ho vnímám především jako přechod mezi němým a hraným filmem, protože většina protagonistů točila převážně němé filmy. Navíc jde o film, který se nevysílá právě často a zároveň je druhým zvukový filmem herce, scénáristy a režiséra Emila Artura Longena. Ve třicátých letech byly taškařice velice oblíbené a tento film se v tomto ohlehu od těch ostatních výrazně nelišil. Zatímco Machatý vsadil na uměleckou stránku, Logen se drží zajetých konvencí a příliš nevybočuje. Skalní ševci jsou spíše průměrní než špatní a ty mnohé odpady zde si určitě nezaslouží. Jako kompenzaci navyšuji hodnocení o jednu hvězdu(6.10.2016)

 • Autogram
  ***

  Prvorepubliková komédia, kde sa v príbehu nič objavné nevymyslí, zápletka so zámenou niečoho je na tú dobu klasická, ale našli sa aj naozaj zábavné momenty. Na môj vkus sa vo filme priveľa pochoduje za zvukov dychovej hudby, ale keď sa nepochoduje, ale spieva, tak sa aj tá dychovka dá zniesť. Je to vzhľadom na rok vzniku zo začiatkov zvukového filmu celkom fajn, na slabšie tri hviezdy. Obuvnici si nakoniec kamarátsky podajú ruky ako Pat a Mat a ja som nakoniec zistil, čo mi tá dychovka stále pripomínala. –––– Každý dělá, co umí a co může. A hlavně kdo může, nedělá nic.(5.10.2016)

 • WANDRWALL
  *****

  Už je to nějaký čas, co mě přivábila osobnost Fandy Mrázka, už si nepamatuji, kdy prvně. To ale není důležité. Po shlédnutí filmu "Strýček z Ameriky" (1933), kde fanda Mrázek hraje jednu z hlavních rolí, což se mu v jeho herecké práci moc často u filmu nestávalo, tak jsem nakoukl i na tuhle podívanou, "Skalní ševci", natočenou o dva roky dříve, než "Strýček z Ameriky". docela mě překvapuje, když odhlédnu od dobových nedostatků, jak výstižně jsou zde zachyceny lidské charaktery, které se ukazují při poměrně banální záležitosti. K tomu filmaři přihodily pár scén, které se hodí ke konkurenčnímu boji dvou ševců, a dareba je vytrestán, vtipálek se ke svému činu přiznává, a vše dobře dopadá... Rovněž na mě z tohoto snímku i dýchne doba, kdy řada dnes už neexistujících povolání, byla tehdy běžnou obživou.(5.2.2013)

 • - Filmovanie prebiehalo v Prahe na závodisku Chuchle a na rieke Vltava. (dyfur)

 • - Film obsahuje dokumentární záběry pražské paroplavby. (Karlos80)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace