The Last Sharknado: It's About Time (TV film)

Akční / Komedie / Horor / Sci-Fi

USA, 2018, 90 min

• tom.nosek

Je to tu, poslední žraločí rodeo je za námi. První polovina jde určitě ve šlépějích lichých dílů, které byly vždy kvalitnější. Mám takový pocit, že ty dinosaury snad úmyslně udělali zlé. Gil a jeho helma, pomrkávání po historických postavách, Divoký západ. To všechno se daří poslednímu Sharknadu parodovat, přestože Sharknado tam už očividně prim dávno nehraje. Zhruba v 55. minutě, kdy se začne opravovat Novina minulost, se ovšem začínají zdivočelé vody uklidňovat a děj upadne to nudné splácaniny. Planet of the Aprils (kromě jména, to bylo fajn) nestojí za nic, a Steve už řeší totální hovadiny opravdu o ničem. Ve výsledku jde tedy o takové semi-dobré zakončení, s dobrými i zlými momenty. Určitě nepřekonává třetí Sharknado, které je jednoznačně nejlepší, ale určitě překonává ty z horších Sharknádích dílů. Závěrem Sharknádí žebříček: 3, 1, 5, 6, 4, 2.(20.8.2018)

• anatheman

Tímto dílem se smutně loučíme s koncem jedné éry. Éry tvůrčí svobody a alternativních vizionářských přístupů. Tato slova byla synonymní k pojmu Sharknado. Ačkoli první filmy této série měly svůj originální námět, pozdější kousky se snažily plout na vlnách popkulturních odkazů. A oba tyto přístupy určitě splnily svůj účel. Díl od dílu totiž intenzita absurdit stoupala, a proto byla série svým způsobem nepředvídatelná. Nicméně se musím přiznat, že jsem proměny alespoň rámcově odhadl. Bylo totiž zřejmé, že se po návštěvě vesmíru ve třetím díle dočkáme i teleportace a cestování časem, není-liž pravda? Poslední Sharknado se právě zaměřuje na posledně jmenovaný aspekt, jež je vypiplán do posledního detailu. Cestování časem pomocí timenados se dotkne několika historických... teda dobře - "historických" epoch včetně daleké budoucnosti. Nechci příliš vyzrazovat, neboť vás nechci připravit o zážitek, nicméně musím upozornit na na několik momentů. Tím prvním je zajímavé cameo Neila deGrasse Tysona, dále zde máme pozoruhodný odkaz na jeden nejmenovaný bájný meč, no a v neposlední řadě musím čtenáře připravit na široké využití Tary Reid/April. A ano, závěrečné finále také stojí za to. Tam jsou totiž vizionářské vizuální efekty série nasazeny na maximum. No nic. Už nečtěte můj komentář a zapněte si tento film. Musím říct, že mi série bude chybět. Poslední léta byla díky ní o něco světlejší.(22.8.2018)

Jako rozloučení to musím hodnotit pozitivně. Kruh se uzavřel a Ian Ziering a Tara Reid mohou být vděční za to, že jejich vyhaslé hvězdy byly vzkříšené v originálně stupidním projektu, který překvapivě zkultovněl. I když se názory na tuto sérii různí, tak všichni musí uznat, že Žralokonádo se zapsalo do hororové síně a již tam zůstane.(13.10.2018)

• Lacike

Tazko sa objektivne hodnotia zamerne zle filmy. Bud vam pripadaju vtipne alebo nie. Mne to vtipne nepripadalo. Naposledy som videl dvojku a tak neviem ci mi to nedavalo ziadny zmysel lebo som nevidel predosle diely alebo preto, ze je to sracka. No to je asi jedno. Pozrel som si to len kvôli dvom hereckam. Jedna je uz sakra stara a druha dost pribrala. Skoda. Nestalo to za to ani kvôli nim. 0/10.(21.8.2018)

Žralokonádo se svým šestým dílem po vzoru mýtického hada Ouroborose zakouslo do vlastního ocasu, uzavřelo kruh...a k lehkému zklamání také tak trochu sežralo samo sebe. Dokud se dějová linka držela standardního "dostat se z bodu (nebo spíše období) A do období B a udělat co nejvíc blbostí, co jde", jde o svým způsobem zvráceně geniální záležitost, která přináší dokonalá camea a absolutně nic jí není svaté (Neil deGrasse Tyson jako Merlin bojuje v temném středověku vědou proti magii, Dee Snider coby westernový šerif řve "I'm not gonna take it anymore!" a kosí žraloky výstřely z koltu, Alaska Thunderfuck coby transsexuální Morgana kouzly vytváří drakožraloky chrlící oheň, The Offspring jako britští námořní důstojníci ostřelují žraloky americké vojáky ve válce o nezávislost), do toho v křídových žralokonádech lítají megalodoni, protagonisté letí na obřím pteranodonovi jménem Tara; Ziering se v postapo světě roku 20013 ptá, v kterém díle Deadpoola to jsou a Tori Spelling v roli jeho matky z alternativní časové linie se ptá, jestli spolu nechodili na střední. Ultimátní nářez, takhle nějak jsem si poslední Žralokonádo představoval...ovšem pak přichází zásadní ALE. V posledních cca dvacet minutách náhle režiséra a scénáristu napadlo, že postavy v rámci zakončení série potřebují něco jako "katarzi", a rodinná linka si zasluhuje patřičně dojemný konec - a tady se vytratí veškerá lehkost a sebeironie, zmizí pokleslý humor a v úporné snaze uzavřít bizarní příběh o cestování v čase do alespoň navenek smysluplného (pokud tohle slovo lze u Sharknada vůbec použít) a pokud možno šťastného konce vyznívá ten závěrečný chaos, co nastane, příliš na sílu a nepříjemně zdlouhavě. A v tornádu vířící Kleopatra, Hitler a Muhammad Ali to už nezachrání, protože pak se zbaběle resetuje timeline. Jakoby Ferrante a spol. na úplný závěr nesebrali odvahu na nějaký totální fuck off všem a všemu, což by tomuhle šest filmů trvajícímu magorskému nápadu slušelo, a tak nějak přiznali, že se za to boření veškerých zásad dobrého filmového vkusu přeci jen trochu stydí. A právě tady ti v tornádu vířící žraloci tak nějak pomyslně začali žrát sami sebe. Takže jen za čtyři...i navzdory dojemné závěrečné meteo vsuvce o tom, že podobně krásné počasí jako dnes se už zřejmě nikdy nebude opakovat.(24.8.2018)