Operace Eichmann

• USA Operation Finale (více)

V roce 1960 získává ředitel izraelské tajné služby Mossad informaci, že se v Buenos Aires ukrývá nacistický válečný zločinec Adolf Eichmann se svou rodinou. Eichmann je považován za architekta konečného řešení židovské otázky. Mossad získal informaci o Eichmannově pobytu od Sylvie Hermanové, židovské dívky, která se začala přáteli s Eichmannovým synem Klausem. Klaus je v kontaktu s Carlosem Fuldnerem, bývalým nacistou, který pomáhal v útěcích pohlavárů do Argentiny. Poté co je Eichmannova totožnost potvrzena pomocí fotografií, rozhodne Mossad o zahájení akce Eichmnannova zatčení. Do Argentiny je povoláno komando Mossadu pod vedením agenta Zvi Aharoniho. Členem týmu je i agent Peter Malkin, který se v minulosti neúspěšně pokoušel Eichmanna dopadnout, a Malkinova bývalá přítelkyně Dr. Hanna Elianová. Cílem operace je unést Eichmanna a převézt ho do Izraele, kde by měl být souzen za své válečné zločiny. Po seznámení s Buenos Aires se tým vydává do akce. Eichmann je zneškodněn a unesen do tajného domu Mossadu, kde se členové mise pokoušejí z Eichmanna získat podpis k souhlasu s jeho převozem do Izraele. Aharoni zkouší svou vyjednávací taktiku, ale je s jednáním neúspěšný. Peter začíná postupně vést s Eichmannem rozhovory, ve kterých se ho snaží přemluvit k podpisu, aby v Izraeli mohl sdělit pohled na události ze své pozice. Eichmann nakonec souhlasí. Pod maskou pilotů se skupina Mossadu spolu s léky ovlivněným Eichmannem vydává na letiště v Buenos Aires. Bývalí nacisté vzburcují policii a pokusí se zastavit odlet letadla. Díky Peterovi však nakonec letadlo odletí a Eichmann je před tribunálem v Izraeli odsouzen k trestu smrti. (TV Prima)

Alan_Shearer

Tenhle film mel byt naprosto top, mely mi z nej puknout koule. Historicky mozna nejslozitejsi a nejpromakanejsi unos. Svym zpusobem naprosta drzost a naruseni suverenity ciziho statu, ale kurva do prdele, vsechna cest agentum Mosadu, pychy Svate zeme. Nedokazu si predstavit, jak moc psychicky narocny muselo byt absolvovani tyhle operace. No a tak nejak jsem cekal, ze filmovy zpracovani bude mnohem uveritelnejsi a vic wow. Nemyslim tak ani historickou autenticitu, vypravu ale spis preneseni pocitu na platno. Libil se mi Ben Kingsley, pusobil celkem duveryhodne a nektery sceny s nim po unosu byly silny. Architekt zla, clovek odpovedny za smrt milionu lidi a pak proste sedi v mistnosti a chce si povidat se svym unoscem o beznych picovinach. Skoda, ze se neustrihlo par zbytecnych rozprav a nevyobrazilo se deni v Izraeli po priletu z Argentiny.  No proste promrhana prilezitost natocit skvostnej film, tohle jde za reziserem. Ferovy a slusny 3* ()

brumbrum

Fakt tazko povedat, co caka clovek dnesneho typu od filmu daneho zanru.. Zijeme divne casy, slopeme redbul a kukame transformerov, takze tato hodne tazka psychologicka drama na zivotopisnom pozadi masoveho vraha asi nedosahuje ocakavne ukojenie po nasilnej podivanej plnej strihov, nadavok a haldy mrtvych. Film bol skvely. Herci, hudba, spanung, psychologia, strih.. Na svoje si zrejme pridu viac klasici nez vyrazkovi gejmeri. Obavam sa doby, ked vyhynu pamatnici, co zatial este dokazu tocit a docenit taketo filmy; co bude potom? Hadam aspon archiv a derava pamat, aby sa dali kukat vzdy nanovo kvalitky s plnym pozitkom ;-). 4* v pohode. ()

Klajondr

Operation Finale je film, ve kterém se dovídáte, jak proběhlo dopadení jedné z nejhorších nacistických osobností. Děj je sice hodně přikrášlen a zakčněn, ale za to se nikdy nezastaví. Jediné, k čemu mám výtku, je snaha autorů udělat z Eichmanna "krásnou" lidskou bytost, která přece taky chybuje. Je dobré si proto na konci uvědomit to hrozné číslo obětí. ()

D.Moore

Kdyby se tahle látka dostala do rukou Stevenu Spielbergovi, mohl z ní být klidně druhý Mnichov, nicméně neznamená to, že by Operation Finale byl špatný film. Vůbec. Příběh má co říct, je velmi dobře natočený a pomáhá si skvělou hudbou Alexandra Desplata, no a hereckému obsazení kralují Ben Kingsley a Oscar Isaac, ačkoliv ani ostatní - méně známí - nejsou vůbec špatní a v malých rolích se neztratili. Některé věci je stále třeba připomínat a tohle je dobrá připomínka, ať už se drží faktů, nebo ne. ()

Volodimir2

Nakoľko o Eichmannovi bolo natočených mnoho filmov a takmer všetky som komentoval a aby to nebolo také jednostranné tak som si u každého filmu vybral jednu oblasť života Eichmanna. Priebeh samotnej operácie niekde nazývanej Operation Eichmann, niekde Operation Finale alebo jednoducho Eichmann som podrobne okomentoval pri filme Operácia Eichmann 1961. Ale dnes sú už známe archívne dokumenty po ich odhalení po 70 rokoch a v nich je niekoľko zmien oproti predchádzajúcim komentárom. Operácia Finále je remake amerických filmov z rokov 1975, Muž v sklenenej kabíne (The Man in the Glass Booth), z roku 1979 Dom na ulici Garibaldi (The House on Garibaldi Street), z roku 1996 Muž, ktorý chytil Eichmanna (The Man Who Captured Eichmann) a filmy z procesu Hannah Arendt z roku 2012 a Eichmannova šou z roku 2015 (Eichmann show). Celý príbeh je založený na skutočných udalostiach ale silne doplnený umeleckými vložkami scenáristu, čo prináša filmu dramatický efekt. V mojom komentári sa zameriam na odchýlky filmu od skutočnosti a potom na trestnú oprávnenosť súdneho pojednávania. Film stavia Eichmanna do pozície nešťastného človeka, ktorý nerozumie tomu prečo bol zadržaný a nie do pozície chladného vraha a vojnového zločinca. Film nás presviedča, že Eichmann pracuje, ako majster v továrni BNW ale v skutočnosti to bolo v Mercedes-Benz. Operáciu Finále osobne riadil riaditeľ Mossadu Isser Harel a Rafi Eitan bol v skutočnosti vedúci pracovnej skupiny. V tejto skupine nebola žiadna žena, aj doktorom bol muž. Po únose bol Eichmann prevezený do vily, kde bol držaný 9 dní a celý čas s ním nebolo možné sa rozprávať a tento zákaz bol prísne dodržiavaný. Jediný rozhovor s ním bol vedený na jeho identifikáciu. Vo filme sú vedené dlhé rozhovory, ale ich štruktúra je až z väzenia v Izraely. Teraz trocha o trestnoprávnej zodpovednosti za únos aj keď vojnového zločinca. Ihneď po zmiznutí Eichmanna viac ako 300 nemeckých občanov celý týždeň ho hľadalo na staniciach, prístavoch a letiskách. Tajný vývoz Eichmanna sa bral ako štátny terorizmus. Argentína cestou OSN vyvolala obrovský medzinárodný škandál a OSN odsúdila Izrael (na túto tému vo filme nič nenájdete). Ďalším faktom bolo, že Eichmann nebol súdený medzinárodným súdom, ale v židovskom štáte židovským tribunálom, tým sa spochybňuje právo Izraela nakoľko Izrael bol signatárom Dohovoru OSN o genocíde z roku 1950 a ten odmietal všeobecnú súdnu právomoc a vyžadoval, aby boli obžalovaní súdení na území kde bol zločin spáchaný alebo medzinárodným súdom. Súd v Jeruzaleme nevyhovoval ani jednej požiadavke. Ale vydanie do Nemecka neprichádzalo do úvahy, v prvom rade že tam súdy vydávali len veľmi mierne rozsudky a v konečnom dôsledku Eichmannove činy neboli zločinmi podľa nemeckého práva, pretože vtedy, v očiach Tretej ríše, bol občanom, ktorý dodržiaval zákony. Takže bol súdený za zločiny v retrospektíve. Film sa vôbec nevenoval Eichmannovmu životu, ale keď som správne pochopil, vo filme išlo o propagáciu geniality agentov Mossadu. V skutočnosti to však také jednostranné nebolo (viď môj komentár k filmu Adolf Eichmann z roku 2007). () (méně) (více)

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Argentíne, predovšetkým v okolí metropoly Buenos Aires. (MikaelSVK)
  • Ačkoliv tehdejší akce Mosadu na území cizího státu vyvolala značný mezinárodní poprask, je z dnešního pohledu více než pochopitelná. V roce 2006 vyšlo po otevření akt CIA najevo, že o jeho pobytu již od roku 1958 věděli nejspíše jak američané, tak Německá spolková vláda. Nebyl však zájem o jeho dopadení kvůli osobě Hanse Globkeho, jenž byl v letech 1953–1963 šéfem Úřadu spolkové vlády Konrada Adenauera  a panovaly obavy, že by Eichmann odhalil nepříjemné skutečnosti o jeho přímé spolupráci s nacistickým režimem. Ta vyšla plně najevo až po jeho smrti. Eichmann měl i kontakty s KGB a cítil se v Argentině hodně sebejistě. Nohy mu podrazila až ochota poskytnout v roce 1960 zprostředkovaně interview magazínu Life. (webhomeless)
  • Izraelské lietadlo, ktoré chcú vo filme použiť na prepravu A. Eichmanna je Bristol Type 175 Britannia. (MikaelSVK)