Operation Finale

(pracovní název)

Eichmann: Strojca konečného riešenia

Životopisný / Válečný / Historický / Thriller / Drama

USA, 2018, 122 min

Operation Finale mě ve výsledku dost překvapilo. Čekal jsem průměrnou podívanou, která mě nezaujme, bál jsem se, že i rozpočet bude extrémně nízký. Ale všechny obavy se postupem času rozplynuly. Jedná se v zásadě o komorní drama, které vám vykreslí Adolfa Eichmanna, jehož zde ztvárnil Ben Kingsley (a to na jedničku). A hlavně se v hlavní roli objevil Oscar Isaac. Tohoto herce jsem si během posledních pár let nesmírně oblíbil, vždy dokáže zahrál svou roli věrohodně a číší z něj sympatičnost na každém kroku. Jasně, nechce se mi věřit, že ta operace proběhla přesně tak, jak ji popsali ve filmu, dramaturgicky se asi dost věcí přidalo nebo upravilo, aby z toho divák měl lepší zážitek. Ale já si nestěžuji.....kde film mohl, tam nabídl vyhrocenou atmosféru plnou brilantních dialogů. Dosti nenápadný filmeček, jenž by každému milovníkovi filmografické tvorby rozhodně za žádných okolností utéct neměl. Za mě dávám 80 %(4.7.2020)

Pomalejší tempo filmu moc nepomáhá, ale jinak je to profesionálně odvedená práce režisérskou židlí začínaje, přes kameru a herecké výkony (které jsou vyrovnané) s třešničkou na dortu Benem Kingsleyem konče. O jedné z největších zrůd tohoto světa Eichmannovi , bylo natočeno mnoho filmů a tento se řadí mezi ty nejlepší. Hajzl a manipulátor, který se držel svého zvráceného přesvědčení do úplného konce. Je dobře, že se tyto filmy stále točí a ukazují jaká hrůza jsou diktátorské vlády a co dokáží napáchat za zvěrstva.(17.8.2020)

Samozřejmě se nabízí srovnání s filmem Eichmann z roku 2007. U tohoto filmaři kladli větší důraz na rekonstrukci celé akce Mosadu byť o emotivní momenty zde není nouze. Dnes už to nikomu nepřijde jak strašně důležité bylo lapit kata židovského národa a jak důležité jej bylo postavit před spravedlivý soud byť každý měl stovky důvodů jej osobně zaškrtit či nechat zlynčovat. Dost mně překvapilo, že volba herce pro tuhle lidskou nacistickou zrůdu padla na Kingsleye. Ten už hrál snad ve všem včetně Gándhího a Eichmann je tedy další historickou postavou do jeho herecké sbírky. Kupodivu jsem musel uznat i přes jeho typický orlí nos, že byl svému originálu celkem podobný. Zápletka v podstatě odpovídá skutečnosti a tak není moc co filmu vytknout. Lapení tohoto netvora byl zcela jasný signál všem pochovávaným nacistickým zločincům, že by neměli mít klidný spánek, protože ať jsou kde jsou, Izrael si pro ně může kdykoliv přijít. Co zaujalo mne a ve filmu o tom nic nepadlo, že řada přeživších teprve až po soudu s Eichmannem začali postupně vyprávět své hororové zážitky z koncentráků o nichž do té doby nemluvili. Soud jako by pomohl traumatizovaným lidem promluvit o v sobě dušených zážitcích a o jejich nočních můrách způsobených strašlivými zážitky z holocaustu. A hlavně, jsem rád, že se někdo toto téma zase rozhodl oprášit a natočit o tom film. Proto dávám o hvězdu více ! * * * *(2.1.2020)

Příběh, který napsala sama historie, nicméně během sepisování scénáře se dost pokroutila a pokazila. Celá dvouhodinovka bohužel vyšla do ztracena, což mě mrzí, jelikož námětů jak vše poskládat je spousta. Zde jsem viděl nemastnou a neslanou verzi, kde chybělo napětí a celkový spád děje. Jedná se spíše o plánování únosu a delší dialogy, které něco mají do sebe, ale převážně toho spousta chybí, takový ten drajf a koření, které se špatně popisuje. Mohu hodnotiti jen průměrně.(23.2.2020)

Nejen že se film skoro nedrží skutečných událostí, ale režisér není schopný naservírovat divákovi nějaké emoce, či nedej bože strhující herecké výkony. Kingsley je v roli Eichmana nevýrazný, nedémonický a jalový. Jestli byl Malkin i ve skutečnosti takový nemotorný debil, jak ho zahrál Isaac, tak se divím, že vůbec nějakého nácka kdy chytil. Kostýmy ujdou, vizuální stránka není špatná a jelikož jsou filmy s touhle tématikou moje hobby, přehlídnu všechnu tu bezemoční rutinu a nadhodnotím na tři, objektivně dvě. 55%.(7.12.2018)

• - Ačkoliv tehdejší akce Mosadu na území cizího státu vyvolala značný mezinárodní poprask, je z dnešního pohledu více než pochopitelná. V roce 2006 vyšlo po otevření akt CIA najevo, že o jeho pobytu již od roku 1958 věděli nejspíše jak američané, tak Německá spolková vláda. Nebyl však zájem o jeho dopadení kvůli osobě Hanse Globkeho, jenž byl v letech 1953–1963 šéfem Úřadu spolkové vlády Konrada Adenauera  a panovaly obavy, že by Eichmann odhalil nepříjemné skutečnosti o jeho přímé spolupráci s nacistickým režimem. Ta vyšla plně najevo až po jeho smrti. Eichmann měl i kontakty s KGB a cítil se v Argentině hodně sebejistě. Nohy mu podrazila až ochota poskytnout v roce 1960 zprostředkovaně interview magazínu Life. (webhomeless)

• - Film je spíše dramatizací skutečných událostí, než-li jejich dokumentárně přesným zpracováním. To by ani snad nebylo možné, neboť do dnešních dnů o průběhu událostí Eichmannova únosu existuje několik verzí. Skutečná je ovšem postava agenta Petera Malkina, který vedl s Eichmannem jako jediný psychicky náročné rozhovory. Zemřel v roce 2005. (webhomeless)

• - Adolf Eichmann je do dnešních dnů jedinou civilní osobou popravenou na území státu Izraele. Proces s Eichmannem probíhal v rozmezí 11. dubna až 15. prosince 1961, rozsudek smrti byl potvrzen 29. 5. 1962. Rozsudek smrti oběšením byl proveden 1. 6. 1962, tělo bylo spáleno a popel vysypán do moře. Proces byl přenášen přímým přenosem do celého světa a poprvé zde veřejně vystupovali přeživší z koncentračních táborů. Stal se tak přesně tím mementem, kvůli němuž byl nacista Eichmann unesen a veřejně souzen v Izraeli. (webhomeless)