Operation Finale

Eichmann

(pracovní název)

Drama / Thriller / Životopisný / Historický

USA, 2018, 123 min

Filmové a dokumentární počiny, které se zabývají tématikou Druhé světové války a událostmi před i po ní mám ve velké oblibě. Operation Finale se totiž zabývá "honem" na jednoho ze strůjců konečného řešení židovské otázky Adolfa Eichmanna, který prchl před spravedlností do Argentiny. Tvůrci bohužel tento mimořádný příběh vcelku razantně a velmi často i nevhodně upravují za účelem většího dramatického efektu, což finální dojem markantně sráží. Připočtěte si k tomuto všemu i enormní délku stopáže s několika hluchými a zbytečnými scénami a dostanete snímek, který bohužel upadne v zapomnění v hluboké jámě filmového průměru. A tento smutný fakt bohužel nezachrání ani výborný Ben Kingsley či Oscar Isaac. Škoda. „My job was simple: Save the country I loved from being destroyed. Is your job any different?“(9.10.2018)

Kdyby to bylo místo zdlouhavé 120 minutové smyšlené dramatizace skutečné události raději 90 minutové historicky přesné zmapování skutečné události, výsledek by byl zaručeně lepší. Film obsahoval vše, co kvalitní filmy tohoto typu musí mít, přesto mu něco chybělo a bohužel tak není ničím jiným než lehce zapomenutelným průměrem. Historické drama mapující dopadení a unesení jedné z největších stvůr v historii lidstva bych patrně svěřil někomu kvalifikovanějšímu pro tento žánr než je režisér Prci, prci, prciček nebo Twilight ságy. Dojem rovněž nevylepšily ani dialogy, které byly patrně kompletně vymyšlené a přesto tak strašně nezajímavě napsané. 60 %(9.10.2018)

“Pravda” je reaktívna. Rovnako ako vo filme “Zero Dark Thirty”, aj v prípade “Operation Finale”, je divák svedkom niečoho, čo mu je podsunuté, ako “pravda” jednej strany. Veľmi pochybujem, že sú informácie v tejto “story”, podané na základe relevantných faktov, no tento snímok od “Netflixu”, určite patrí medzi tie lepšie “pokusy”, ako diváka informovať o skutkovej podstate. Mňa film zaujal, bavil, hneď od začiatku, až do úplného konca. Mám rád tieto pomalé, špionážne snímky, ktoré sa všemožne snažia opierať o “históriu”. A i keď na mňa pár pasáži z pohľadu komunikácie s Eichmannom, pôsobili akosi “z cesty”, samotný príbeh, zanecháva celkom uveriteľné dojmy, čo je v tomto prípade, absolútny základ.(8.10.2018)

Podle trailerů se zdálo, že půjde o víc než o pouhou rekonstrukci Eichmannova únosu, ale bohužel. Samozřejmě pokud má někdo o dané tématice jen mlhavé znalosti, může se na to dívat jinak, ale z mého pohledu snímek nepřišel s ničím novým, což platí i pro tvůrčí fabulace. Samotné plánování a dopadení působí němastně neslaně. Ne že by se na to vyloženě nedalo dívat, ale Weitz to neúměrně natahuje. Nicméně pro mě bylo hlavním motivem přesvědčování Eichmanna, aby se přiznal ke své identitě. Samozřejmě dnes už asi nikdo neví, jak se to Malkinovi povedlo, ale faktem zůstává, že to, co Eichmann ústy výborného Kingsleyho říká, opakoval i před soudem, což je pro mě potěšující. Oceňuji i sondu do prostředí argentinských nacistů, jakkoliv byla trochu přepísklá. A nakonec to vyšlo i po herecké stránce, ačkoliv s touhle sestavou se toho dalo vymyslet víc. Zejména v první polovině. Mírně nadprůměrná promarněná šance. 65%(12.10.2018)

Nejen že se film skoro nedrží skutečných událostí, ale režisér není schopný naservírovat divákovi nějaké emoce, či nedej bože strhující herecké výkony. Kingsley je v roli Eichmana nevýrazný, nedémonický a jalový. Jestli byl Malkin i ve skutečnosti takový nemotorný debil, jak ho zahrál Isaac, tak se divím, že vůbec nějakého nácka kdy chytil. Kostýmy ujdou, vizuální stránka není špatná a jelikož jsou filmy s touhle tématikou moje hobby, přehlídnu všechnu tu bezemoční rutinu a nadhodnotím na tři, objektivně dvě. 55%.(7.12.2018)

• - Ačkoliv tehdejší akce Mosadu na území cizího státu vyvolala značný mezinárodní poprask, je z dnešního pohledu více než pochopitelná. V roce 2006 vyšlo po otevření akt CIA najevo, že o jeho pobytu již od roku 1958 věděli nejspíše jak američané, tak Německá spolková vláda. Nebyl však zájem o jeho dopadení kvůli osobě Hanse Globkeho, jenž byl v letech 1953–1963 šéfem Úřadu spolkové vlády Konrada Adenauera  a panovaly obavy, že by Eichmann odhalil nepříjemné skutečnosti o jeho přímé spolupráci s nacistickým režimem. Ta vyšla plně najevo až po jeho smrti. Eichmann měl i kontakty s KGB a cítil se v Argentině hodně sebejistě. Nohy mu podrazila až ochota poskytnout v roce 1960 zprostředkovaně interview magazínu Life. (webhomeless)

• - Film je spíše dramatizací skutečných událostí, než-li jejich dokumentárně přesným zpracováním. To by ani snad nebylo možné, neboť do dnešních dnů o průběhu událostí Eichmannova únosu existuje několik verzí. Skutečná je ovšem postava agenta Petera Malkina, který vedl s Eichmannem jako jediný psychicky náročné rozhovory. Zemřel v roce 2005. (webhomeless)

• - Adolf Eichmann je do dnešních dnů jedinou civilní osobou popravenou na území státu Izraele. Proces s Eichmannem probíhal v rozmezí 11. dubna až 15. prosince 1961, rozsudek smrti byl potvrzen 29. 5. 1962. Rozsudek smrti oběšením byl proveden 1. 6. 1962, tělo bylo spáleno a popel vysypán do moře. Proces byl přenášen přímým přenosem do celého světa a poprvé zde veřejně vystupovali přeživší z koncentračních táborů. Stal se tak přesně tím mementem, kvůli němuž byl nacista Eichmann unesen a veřejně souzen v Izraeli. (webhomeless)