poster

Papež František: Muž, který drží slovo

 • Francie

  Le Pape François - Un homme de parole

 • Německo

  Papst Franziskus - Ein Mann seines Wortes

 • Švýcarsko

  Papst Franziskus - Ein Mann seines Wortes

 • Velká Británie

  Pope Francis: A Man of His Word

 • USA

  Pope Francis: A Man of His Word

Dokumentární

Francie / Německo / Itálie / Švýcarsko, 2018, 96 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Caminzind
  odpad!

  Propagandistické snímky je důležité hodnotit radikálně, protestně, bez shovívavosti. Jejich cíle jsou vždycky politické, nikoliv dokumentární, a proto postrádají prostor pro jakýkoliv dialog. Nejinak je tomu v tomto případě. Papež František letá po světě ve svém nažehleném rouchu, kterým by mohl dělat reklamu nejednomu pracímu prášku, a káže. Otevřenost společnosti a chudoba církve. To jsou jeho hlavní požadavky (a samozřejmě taky láska, světový mír apod.) zabalené (jak je u politiků zvykem) do frází naleštěných a nažehlených jako je on sám. S okázalou skromností a v ojetém Fiatu ukazuje světu, jak drží své slovo, přičemž nezapomene odsoudit pedofilní kněží a teologicky ospravedlnit utrpení ve světě (když se zlo nedá porazit, je třeba ho obhájit). Zastavte války a zbrojení! káže františkán v americkém Kongresu. A víte, co se stane? Oni se rozpláčou. Věřili byste tomu? Ty emoce jsou tak skutečné. Jakoby právě vstoupilo do kin pokračování Titanicu. Stavějte mosty, ne zdi! My všichni jsme bratři! A nevolte Babiše! No nic, snad příště. Každopádně není třeba osvětlovat pokrytectví katolické církve a porovnávat, co dobrého či zlého ten který hodnostář pro lidstvo udělal. Podstatné je, že tento snímek nepřináší nic, než jen naprosto očekávánou oslavu jednoho konkrétního muže, který možná něco málo vykonal, avšak daleko více toho napovídal. Ano, to celé je trapné, je to plytké, je to konzumní, ovšem ze všeho nejvíc je to smutné.(13.1.2019)

 • Aristes
  ***

  Já vám nevím, moc tomu nevěřím... Vyobrazení papeže pouze jako někoho, koho všude přijímají masy lidí s radostným nadšením a otevřenou náručí, nad jehož proslovy se k slzám dojímají američtí kongresmani a jemuž se dostává laskavých objetí a polibků od bývalých zločinců mi připadá poněkud idealistické. Papež František je tu pro mě zobrazen příliš podobně tomu, jak je prezentován v médiích, tedy jako určitá ikona, nikoli jako člověk „z masa a kostí“. Také mě mrzí, že v dokumentu nedostala více prostoru setkání s takovým Erdoganem, Trumpem nebo Putinem (mihnou se tam pouze v jednom záběru), neboť právě konfrontace s nimi by z tohoto filmu podle mě dokázala učinit daleko šťavnatější sousto. Pro srovnání doporučuji zhlédnout mnou nedávno viděný vynikající Herzogův dokument o Gorbačovovi, v němž zejména v jeho posledních minutách spatřuji daleko více hloubky, opravdovosti a lidskosti.(8.1.2020)

 • Marze
  ****

  Hezky zpracovano,byl jsem na par Frantiskovych bohosluzbach a precetl jeho novou Encykliku,kde si vsima mnoha soucanych zel jako niceni planety kvuli jejimu prelidneni, zmena klimatu apod. Mohl by se vice zasadit o zastaveni clunu z Afriky do zlateho evropskeho dolu (ktere se v dojumentu kratce objevili). Jak rekl madarsky prezident Urban "Staty chteji zvladat migraci, nikoli zastavovat migranty".(17.10.2020)

 • vojin
  *****

  Mnoha lidem se tento film bude zdát jako propaganda katolické církve, jak totiž víme pravda a lež se často zdají podobné, ale při bližším a nezaujatým pohledem zjistíme co je Pravda a o té se nepochybuje. A když už člověk pochybuje o katolické církvi, tak už uvěří naprosto všemu. Film se snaží ukázat život Papeže Františka v kontextu jeho apoštolské činnosti, kdy zároveň sám papež promlouvám a uvádí nás do svých myšlenek. Zároveň film má ještě jednu dějovou linku, kdy je ukázán život svatého Františka z Assisi a jeho vliv jak na samotného papeže Františka, tak na církev, která se snažil přetvořit k chudobě a milosrdenství pro poslední z posledních. A mezi těmito dějovými linkami je těžiště celého dokumentu. Dva Františkové opravující Chrám, který se bortí. Dva Františkové opravující celý náš svět od ran válek, hladomorů, nenávisti, konzumu a beznaděje. Možná zde zním jako katolický fanatik, ale tento film Vás vezme za srdce a pokud ne, tak je čas ho najít, jelikož v hrudníku jej nemáte. Jelikož můžete mít názor na katolickou církev jaký chcete, samotná činnost a láska papeže Františka i Františka z Assisi je nezpochybnitelná. Osobně znám více lidí co se potkali osobně z papežem Františkem, než z kde jakou nemocí. A proto si dovoluji prohlásit, že Láska je nakažlivější než Covid-19(24.8.2020)

 • Šandík
  ****

  Dokument lze hodnotit z mnoha různých pohledů, jako výpověď o jednom konkrétním člověku, jako další počin (mého milovaného) režiséra Wima Wenderse, jako poselství o našem bolavém světě, atp atd... Vcelku chápu, že podobný dokument každému nesedne, byť hodnotit jej jako "odpad" mi připadá dokonale ubohé. Jen člověk naprosto nevnímavý a nebo snad frustrovaný a nešťastný může hodnotit podobně. František je v dokumentu zachycen jako muž se srdcem na dlani, milující, soucítící, radostný, hluboce pokorný, vědomý si mnoha historických chyb i své vlastní církve. Dokument jej ukazuje také jako skvělého pozorovatele, který velmi přesně, přehledně a nekompromisně pojmenovává největší problémy tohoto světa. Asi bych nutně nevěřil slzám amerických kongresmanů, to však není důvod nevěřit slovům, která v americkém kongresu pronesl papež František... Celkový dojem: 85%(22.12.2019)

 • - Celosvětová premiéra proběhla 13. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (BMW12)

 • - Natáčelo se ve Vatikánu a v Římě (Itálie). (BMW12)

 • - Česká premiéra tohoto filmu se konala dne 24. 5. 2019 v rámci akce Noc kostelů v Praze 4 - Chodov u kostela sv. Františka z Asisi. Film byl promítán z Kinobusu dopravního podniku hlavního města Prahy. (tommahol)