Kolínský Dóm

(TV film)
  • Česko Katedrála v Kolíně nad Rýnem (více)

Nejgotičtější ze všech katedrál, nejnavštěvovanější německá památka.
Budovali jej po šest století a pořád se na něm pracuje. Třetí nejvyšší chrám světa, a pro mnohé ten nejkrásnější. Stěží se vymaníte z jeho kouzla. Katedrála v Kolíně nad Rýnem byla plánována už v roce 1225. Trvalo však ještě dvacet roků, než byl tehdy mladý kameník Gerhard von Riele tímto úkolem pověřen. Z řemeslníka se proměnil v projektanta, organizátora a architekta dómu. Kolínským církevním hodnostářům se obrovská katedrála v Amiens líbila, chtěli však více: Kolínský dóm má být větší! Pro Gerharda je to velká výzva. Jediné co má, je pergamen, uhel a dvacetileté zkušenosti. Dva roky je ponořen do plánů a výpočtů. Je matematikem, statikem, inženýrem i architektem v jedné osobě. Konečně má jeho představa pevné obrysy. Stavba doslova biblických rozměrů, s interiérem dokonce vyšším než v Amiens. S pěti místo třemi loďmi, a více než stopadesátimetrovými věžemi, čnějícími až do nebes. Představa, která se zrodila v Gerhardově hlavě, se stala největším chrámem světa. Největší stavební projekt, který kdy byl na německé půdě zahájen. Kdo sem vstoupí, ocitá se v jiné dimenzi. Čtyři sta tisíc krychlových metrů obestavěného prostoru. Střední příčná loď je vysoká jako patnáctimetrový dům, plocha všech oken činí deset tisíc čtverečních metrů. (Česká televize)

Mariin

Podle mého názoru špatný dokument a úžasné stavbě; velmi mne zklamal. Katedrála tu nebyla ukázána ani trochu komplexně (není tu snad ani jediný celkový záběr na exteriér!), nezazní tu ani, komu je zasvěcena (pouze se mluví o relikviáři sv. Tří králů). Chybí tu rozlišení stavební fáze gotické a neogotické. Prolínání pomalých obrazů a historických personálních rekonstrukcí přímo nesnáším. ()