Pose

USA, (2018–2021), 24 h 50 min (Minutáž: 43–79 min)

Hudba:

Mac Quayle

Michaela Jaé Rodriguez, Ryan Jamaal Swain, Indya Moore, Evan Peters, Kate Mara, Dominique Jackson, Billy Porter, Angelica Ross, Angel Bismark Curiel (více)

Série(3) / Epizody(26)

Seriál odehrávající se na přelomu 80. a 90. let sleduje afroamerickou a latinskoamerickou subkulturu bálů. Večírků, na nichž se zavrhovaní LGBTQ lidé, žijící na okraji společnosti, promenádují po imaginárním molu a předvádějí si mezi sebou extravagantní oblečení a styl, který v roce 1990 inspiroval samotnou Madonnu k natočení singlu Vogue. (playboxguest)

easaque

+3* na to, že jsem od seriálu nic neočekával a jen jsem ho zkusil na doporučení, tak příjemně překvapil a bavil. Rozhodně dobře vystihuje výše zmíněnou subkulturu se všemi extravaganzemi a k tomu začátky nemoci AIDS a její zásadní vliv na lidi kolem. A i když je tématicky docela úzkoprofilový, tak nevidím důvod, proč by seriál nemohl zaujmout široké publikum, protože vlastně neobsahuje žádné nevhodné scény. Mé prozatímní čtyři hvězdy dobře zapadnou mezi zdejší vysoké hodnocení a neodolám ani druhé sérii. Za sebe dávám palec nahoru a doporučuji kvůli kvalitnímu a neotřelému hereckému obsazení i vytříbenému stylu 80-tek. ... I po druhé série můžu nechat 4 hvězdičky a drží si zatím slušný standard, i přes to, že v pár dílech to byla emoční přeháňka a dialogy mi chvílemi přišly vyumělkované. Dodatek k třetí sezóně: Stalo se to, čeho jsem se bál, protože tu začali hodně a zbytečně tlačit na emoce, až mi to přišlo nepřirozené a přehnaně moralizující. Po 4. dílu jsem si už řekl, že nemám zapotřebí se trápit a zabalil jsem to a tím pádem ubírám i jednu hvězdičku a kvalitně natočený seriál pouštím kvůli scénáři k vodě. Škoda  [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

novoten

1. série - 100% - Ve své jedinečnosti téměř nepopsatelné - a dost možná neopakovatelné. Pose funguje jako nejprimárnější rodinné drama, jako obraz doby, jako specifická sociální studie, jako kompilace skvělých songů a v neposlední řadě jako pravý seriálový milník. Rozesměje, rozpláče, šokuje množstvím hereckých objevů (Pray v podání Billyho Portera je už teď ikona) a diváka zkrátka nepustí. Proto nechápu, že právě takhle extravagantní událost proplula televizí nemožně potichu. Obvyklý kabelovkový hype by právě sem seděl jako nikdy předtím. 2. série - 90% - I když je první kouzlo dosud neviděného pryč, pořád bych jen těžko hledal, co se letos na seriálovém poli urodilo lepšího. Na nejvyšší hodnocení to sice tentokrát nestačí, protože "speciálů" bylo na střídmou porci desítky epizod přece jen moc, ale stále nemám dost a nejspíš jen těžko kdy mít budu. Pose je totiž tak jedinečně dojemná a upřímná najednou, že mi z toho nepřestává jít hlava kolem, ať už jsou to slzy radosti nebo nefalšovaného smutku. Billy Porter samozřejmě i nadále za krále, Indya Moore za princeznu a zvláštní trofej by měla přistát u Angela Bismarka Curiela. Jak mi byl Papi víceméně jedno, krade si ve druhé sezóně všechny chvíle a stává se jedním z nejživotnějších a nejsympatičtějších charakterů. 3. série - 90% - Chápu, že vyrábět v téhle době davové scény muselo být peklo a celá produkce tak bobtnala ve své náročnosti, ale stejně mi zpráva o tom, že třetí sezóna bude sezónou poslední, vyrazila dech. Takže i když se jedná o obrovskou ztrátu, protože Pose je seriál jako žádný jiný, alespoň odchází z větší části podle svých podmínek a co dějově dokončit jde, to se také dokončení dočká. Každá z milovaných postav má neuvěřitelně emocionální konec své pouti, někdy smutný, někdy melancholický, někdy nefalšovaný happyend, ale všechny varianty se odehrávají v duchu tvořených postav a nikdy, ani ve chvílích, kdy si kýč s limonádou podávají ruce, nepřekročí hranu, za kterou bych tvůrcům všechno nezobal z ruky. Právě třeba hudební scéna "I swear", která se při troše smůly mohla zvrhnout v přepálený slaďák, ve mně rezonuje z celé sezóny nejhlasitěji. Angel Bismark Curiel a Indya Moore prosím do všech nových Murphyovek. ()

Chen

Musím se přiznat, že tematika seriálu mi nejdříve nic neříkal. O téhle subkultuře jsem nic moc nevěděl, ale mám rád práci Ryana Murphyho, takže jsem tomu dal šanci a nelituji. Je to nablýskané a excentrické, což je pro Murphyho typické, ale také je to emotivní, dramatické, někdy veselé, někdy smutné, ale nikdy nudné. Plus je to bonus toho, že byly obsazeny osobnosti, které by se jinak v mainstreamové produkci neobjevily. Spokojen jsem byl se všemi třemi řadami a ano, poslední mohla být delší, ale i tak stačila ukončit většinu příběhových linek uspokojivým způsobem (až na Damonovu, ale to bylo způsobeno tím, že jeho představitel seriál opustil z rodinných důvodů). ()

Dudek

Hodně silné, ambiciózní, ale hlavně nečekaně osobní. To poslední seriálu hodně pomáhá, vypadá to, že v tomto případě si celý štáb neskutečně sedl, díky čemuž má Pose strašně pozitivní flow, který dokáže strhnout i diváka. Silné postavy, které jakoby byly odrazem opravdu existujících osobností. Bezvadně zahrané, daří se přenášet snad každou emoci na diváky. Murphy není přehnaně doslovný, spoustu věcí není vysvětleno skrze nudné monology, ale stačí jediný pohled. Necítím se dostatečně fundovaný k tomu vynášek tak silná oznámení, ale i vzhledem k tvůrčímu týmu a obsazení se dost možná jedná o největší queer událost v dějinách televize. Hodně dobře to funguje, a to i přes to, že samotným bálům jsem v průběhu na chuť nepřišel, ale působí na mě podobně jako například reklamní vložky v Six Feet Under. ()

Lacike

The Category is: bieli hetero ľudia bez fóbii z komplet LGBT+- abecedy. Seriál nám ukazuje komunitu latino a afro transexuálov a afro homosexuálov (bieli homosexuály tu majú panský klub, takže nimi treba opovrhovať, áno?!) a hlavne ich kultúru bálov na ktorých sa predvádzajú a dodávajú si sebavedomie vo svete v ktorom sú pre ostatných obludami. A keďže sa to odohráva na prelome 80/90tychrokov, tak vo veľkom ešte úradoval AIDS na ktorý táto komunita kapala ako muchy po daždi. V jadre to je štandardný vzťahový seriál z netradičnej komunity. Vďaka tomu mi sedel oveľa viac ako príliš umelecký Angels in America alebo seriál Sense8, ktorý sa sústredil hlavne na explicitné erotické scény rôznych sexuálne orientovaných menšín, ktorými chcel šokovať. Tu sa za dve série dočkáme len jednej takejto otvorenej erotickej scény dvoch gayov. To bolo na mňa príliš, takže som to preskočil. Rovnako som občas preskakoval tie hudobné vystúpenia na báloch, keďže muzikály príliš nemusím. Našťastie ich v druhej sérii výraznejšie ubudlo. Veľkým kladom seriálu sú kvalitne napísané postavy. Dobrosrdečná transexuálka Blanca, starý gay a showman Pray, mladík Damon ktorého vyhodia rodičia na ulicu za to, že je gay, ale vďaka Blance sa dá dokopy, namyslená mrcha Elektra a kopa zaujímavých vedľajších postáv (absolútne ma nadchol James Van Der Beek ako mladšia slizká kópia legendárneho Gordona Gekka, už viac v mojich očiach nebude naivným Dawsonom). Bielych heterákov v prvej sérii zastupuje otec od rodiny (skvelý Evan Peters), ktorý aj tak túži len potom, aby pretiahol nejakého transexuála. Vďaka jeho príbehu bola línia s kráskou Angel zaujímavá. Akonáhle sa v prvej sérii uzavrela, tak už Angel nemala čo ďalej ponúknuť. Naviac jej predstaviteľ(ka) ako jedna z mála príliš hrať nevie. U ostatných transgender herečiek mali veľké šťastie pri ich obsadzovaní. Prvá séria je tak akurát po každej stránke vyvážená a celkom pozitívne uzavretá. 8/10. V druhej sérii sa hneď na začiatku všetko poserie. Príliš mi nesedelo, že z polepšenej Elektry znova urobili totálnu mrchu, ale konečne si našla ideálnu prácu v ktorej sa môže realizovať. Škoda, že jednu sympatickú postavu, nechali hneď v úvode zomrieť. Celkovo je táto séria podstatne menej vyvážená. Hetero postavy sa tu už prakticky nevyskytujú a viac sa to zaoberá vývojom postáv. Na jednej strane sa ukazujú niektoré postavy už viacmenej zbytočné (Angel), ale na druhej strane sa dočkáme viacerých silných emocionálnych scén. Nečakal som, že ma dojme smrť jednej otravnej transky alebo cicmanie sa dvoch černochov. Aj keď sú tie postavy skoro ako z iného sveta, tak nie je najmenší problém vžiť sa do ich životov a prežívať ich problémy. Potešilo ma, že väčší priestor dostala Sandra Bernhard. Záver série je znova celkom dostatočne uzavretý, keby ho náhodou zrušili, ale zároveň je tu kopa možností jak pokračovať ďalej a teším sa na tretiu sériu. 7/10. V tretej sérii kvalita znova klesla, takže je dobre, že je to posledná séria, inak by seriálu hrozil prepad do podpriemeru. Najväčší problém tejto série je, že jej chýba nejaká hlavná dejová línia, ktorá by sa tiahla celou sériou. Pritom posledný dvojdiel venujúci sa dostatočne účinnému lieku na AIDS, ktorého schválenie trvá príliš dlho, taký námet ponúka. Škoda, že ho nerozviedli detailnejšie. Ďalším mínusom pre mňa bol náhly rýchly odchod dobrosrdečného benjamínka Damona zo seriálu. Síce chápem, že to bolo kvôli súkromnej tragédii jeho predstaviteľa, ale aj tak to seriálu uškodilo a rozhodne mi táto postava chýbala. Pritom ani jeho odchod zo seriálu nebol dvakrát dobre zvládnutý. Proste jedna veta a už je niekde v riti. A tá následná jedna veta v poslednom diely, že už sa z tej riti vyhrabal, to tiež príliš nezlepšila. Vyzerá to, že už od začiatku série tvorcovia vedeli, že to bude posledná séria a tak sa jednotlivé diely často zaoberajú postavami a ich minulosťou. Pokiaľ sa jedná o silnú nosnú postavu akou je Pray Tell fenomenálneho Billy Portera alebo zábavnej tvrdej Elektry, tak tie diely stáli za to. Ale napríklad romanca a svadba Papiho a Angel boli neskutočne nudné. Bohužiaľ v tejto sérii bola aj Blanca viacmenej len do počtu. Tragikomické je, že seriál o transexuáloch si pre seba ukradla gay postava Billy Portera, ktorá mala v tejto série obrovské emocionálne vzostupy a pády a len vďaka nemu mala táto séria zmysel. Trochu divne pôsobí taký takmer dokonale šťastný koniec pre všetky postavy, keďže väčšinu času si seriál liboval v depresívnej atmosfére a postavy vláčil riadnym bahnom. To jak sa z Elektry náhle stala boháčka, ktorá všetko všetkým zaplatí pôsobilo až príliš vykonštruovane. Celkovo posledná séria pôsobí skoro jak spin-off, keďže mnoho postáv nechali zomrieť alebo náhle odísť a žiadne nové postavy a ani dejové línie nepribudli. Raz sa to dalo pozrieť, ale koniec druhej série funguje lepšie aj ako prípadný záver celého seriálu. 6/10. () (méně) (více)

• Herečka Indya Moore v seriálu hraje Angel, tedy trans-ženu před operací, zatímco v reálném životě již žije jako žena několik let. (hansel97)
  • Všechny hlavní postavy, tedy Blancu, Elektru, Angel, Lulu, nebo Candy, hrají ženy, které se i ve skutečném světě původně narodily v mužském těle. (playboxguest)

Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

23.09.2019

Ceny Emmy 2019 byly rozdány a ani letos se to neobešlo bez pár překvapení. Velkým vítězem se stala závěrečná řada Hry o trůny, která z rekordního počtu 32 nominací proměnila 10 už v části Creative… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz