Ballroomová tanečnice Blanca zjistí v roce 1987 svoji diagnózu a založí vlastní „dům“ v Bronxu, kam brzo vezme tanečníka bez domova Damona a sexuální pracovnici Angel. (Netflix)

kockodan

Ve scénách z Ballů jako bychom se přenesli přímo do dokumentu Paris is Burning o 30 let zpět. Filmařská dobová akurátnost je zde dechberoucí. Už jen za to 5 hvězd. Storyline se rozvíjí naprosto skvěle a přináší velké možnosti pro růst a vývoj postav. Už teď vidím v seson 5 nebo 6 kdy Damon (Ryan Jamaal Swain), skončiv úspěčně taneční školu, se stane proslulým tanečníkem a jeho fotr bude jen závidět a snažit se vetřít zpět do jeho života, a nárokovat si jeho peníze a slávu. Mimochodem scéna kdy homofobní otec Damona zmláti opaskem za to že je gay a poté ho i za podpory religiózně pomatené matky vyhodí z domu, je přesně to co se stalo režisérovi a tvůrci Ryanu Murphymu když udělal coming out svému otci. Ten ho také zmlátil řemenem do krve. V Pose se probírá nedávná minulost z počátků nákazy HIV/AIDS, ale i tehdejší diskriminace všeho a všech co nebylo v New Yorku 80. let bílé, bohaté (nebo alespoň middle class) a heteronormativní, a také důležitost rodiny v jakékoliv podobě, a pro mladého člověka mít podporující zázemí a někam patřit, citit se tam akceptován takový jaký je. Žádná rodina, ať už jakkoliv náhražkovitá není méněcenná, či podřadná té původní. A když původní je dysfunkční, pak jakákoliv komunita suplující podporu, pospolitost a lásku je jí vysoce nadřazená a má rozhodující funkci mezi životem (na ulici) a smrtí (tamtéž). Za mně tedy Tens all across the board! 100%! ()