Cesta válečníka

Redbad

Redbad

Dobrodružný

Nizozemsko, 2018, 160 min

Holandčina bola krásna a zrozumiteľná, mali by to púšťať na jazykových kurzoch. Boli tam skvelé, zaujímavé postavy, škoda, že hlbšie rozpracovali len charakter Redbada a jeho protivníka Karola Martela. Za 3 hodiny tam mohli dať viac bitiek. Základný konflikt pohanstvo x kresťanstvo, je prekvapivo dobre rozvinutý a keďže ma bavia dejiny, nenudil som sa. Uznávam, že väčšina ľudí na Redbadovi asi zaspí. Dej bol pomalý a väčšina bočných zápletiek ostala v embryonálnom štádiu, ale mňa to bavilo.(26.7.2018)

Redbad se hrdinně staví po bok Ruských eposů Viking (2016) a Skif (2018), přičemž z této trojice nejvíce připomíná film. Tedy postavy mají přiměřenou motivaci (křesťané zabíjejí pohany, protože jsou křesťané a naopak), herci hrají (tedy minimálně Naber a Banks se snaží, Martel je něco jako Šerif z Nottinghamu a kněží něco jako knězí z filmů Zdeňka Trošky), nikdo na hlavách nenosí obří vejce (Skif), i když účesy mají asi nejblíže Vikingům (dle poslední módy ala Michael Hirst). Historický film to tedy opět není. Bitky zhruba na úrovni Outlaw King, tedy mírný nadstandard. Pozvedá to kamera od toho chlapíka, co natočil Admirála (režisér) a občasné záblesky artu (náhodně se objevující malý chlapec s velkým mečem, zjevná kopie videoklipu Valkýra od skupiny Kabát). Inspiraci tedy chlapci čerpali leckde. Tu více, tu méně úspěšně. Fakt nevím, co s tím. Má to své momenty, je to k******y dlouhé, hodinu před koncem jsem si musel dát svačinu, abych do vůbec dorazil. Taky to dost zabíjel anglický dabing, který hercům dobře seděl do úst (bohužel jsem tak dost dlouho myslel, že je to originální zvuk a pak už bylo pozdě), ale pozitivně likvidoval místy se vynořivší atmosféru. Jsou to fakt zvláštní směry, kudy se historický žánr ubírá. A na obzoru Jáklův Žižka...(27.1.2019)

Mě to téměř vůbec nebavilo.Měl jsem hrozný anglický dabing a herecké výkony kvůli tomu vyzněly strašně ochotnicky. Film má téměř 160 minut a to je na můj vkus strašně moc kor na takový film. Hlavní hrdina byl v pohodě a akce nepatřila k nejhorší, ale nebylo jí až tak moc vzhledem ke stopáži. Na jedno podívání se to dalo, ale raději bych si dal díl z Vikingů. 60%(28.9.2018)

V prvom rade musím povedať, že titulky k tomuto filmu nestoja ani za fajku močky. Keď som si hneď na začiatku prečítal, že sa dej odohráva v deviatom storočí, tak sa mi pretočili panenky a pomyslel som si, že no ty ale musíš mať v tom neskutočný bordel pán titulkár. Čo sa týka samotného prekladu, tiež žiadna sláva, je tu veľa príkladov, kde vety boli preložené zle a čo horšie, prekladom nadobudli úplne iný význam ako sa v originále myslelo. Pritom angličtina bola jasná a krásne sa jej rozumelo. Čo sa týka obsahu, tu sa je škoda k niečomu vyjadrovať. Možno tak k neskutočne sprznenej historickej postave dedka Karola Veľkého, ktorý tu bol stvárnený ako neskutočný, odpudivý ľudský odpad. Duel barbarstva a kresťanstva mi prišiel až moc čiernobiely a vyhranený, čo veľmi skoro začalo nudiť. Jediné čo ma ako-tak potešilo bola slušná výprava, pekná kamera a miestami aj muzika. Veľmi slabý priemer. 50/100(29.1.2019)

• Johnny.ARN

Reine nie je režisér, čo točí dobré filmy. A teda nepodarilo sa mu spracovať možno skvelý námet do niečoho zaujímavého. Potvrdil len to svoje, že nevie točiť dobré filmy. Dlhé, nudné, katastrofalne dialogy, prvú polku strihal nejaký diletant a tá druhá bola tiež napiču. No a teraz pár viet k filmu. Banda jedna cirkevná skurviacka. Reálie nevysvetlené, ale hlavná vec že tie hovadá krstili jedna radosť. Lebo Boh prichádza s mečom a hromadou mŕtvol. Jediná sympatická postava, Karol Martel, vykreslený jak psychopat túžiaci po všetkej moci. Viac mohli ukázať jeho "pozitívny" vzťah k cirkvi. Redbad nie je dobrý film, ani po remeselnej, ani po dejovej stránke. Jednu dám za tie hromadné súboje, čo boli dobre natočené, inak som veľmi rád že som na tom nebol v kine. Umrel by som. 1 z 5(28.9.2019)