Cesta válečníka

Redbad

Dobrodružný

Nizozemsko, 2018, 160 min

• Morholt

Předně je to strašně dlouhé, což je vzhledem k poměrně banálnímu ději bolestně znát. Nejvíc se to asi odráží na postavách, ke kterým jsem si při vší snaze nedokázal najít byť jen minimální vztah, takže všechny jejich eskapády šly tak trochu mimo mě. Srážka pohanství a křesťanství byla tak černobílá, že už to ani víc nešlo. Já sice chápu, že Martel a spol. si nebrali servítky, ale tak laciné záporáctví je přeci jenom trochu moc. Bitky, které to mohly trochu pozvednout, mě až na pár momentek také nezaujaly a spíš než cokoliv jiného působily většinou směšně. Za uši by zasloužili i trikaři, kterým dělala problémy zejména práce s ohněm. Pochvalu naopak zaslouží slušný vizuál a vůbec prostředí temného středověku a nevadily mi ani kostýmy a účesy ve stylu Vikings. Každopádně po Admirálovi šel Reiné s kvalitou hodně dolů a i když v jiných případech podobným filmům přidávám, tak tady nemohu. 30%(20.1.2019)

Bylo to dlouhé... To v prvé řadě. Spousta hluchých míst by se dala v tomto jinak celkem koukatelném snímku vyházet, čímž by se dosáhlo standardní délky. Za druhé - opět je s podivem, že v 9tém století původní katolitští germáni (Frankové) mluvili plynnou angličtinou, tak jako Dánové.. zřejmě "globální jazyk" ta angličtina, nicht wahr :-) (Holandština u Frísů je akceptovatelná, ikdyž by spíše se hodila němčina, ale co naplat - když se jedná o holanský snímek). Dále tu máme opět přehršel nelogičností (třeba proč "plodnice" Redbada učí dánštinu (či co to bylo za pokus??), když všichni Dánové bez skrupulí mezi sebou mluví anglicky)), případně jak se Dánové dozvěděli (přes poměrně značnou vzdálenost), že Redbadova "původní plodnice" si měla vzít Franského nabíječe (že by telegrafem, rádiem, či mikrovlnnými spoji?? :-D) a do třetice - docela "hurvínkovo" pojetí Já na bráchu - brácha na mě (pomohl Dánům v bitvě se Švédy, tak oni pomohou nějaký naplavenině pokořit Frankovou armádu. Ale jinak... celkem dobré ;-)(27.1.2019)

Holandčina bola krásna a zrozumiteľná, mali by to púšťať na jazykových kurzoch. Boli tam skvelé, zaujímavé postavy, škoda, že hlbšie rozpracovali len charakter Redbada a jeho protivníka Karola Martela. Za 3 hodiny tam mohli dať viac bitiek. Základný konflikt pohanstvo x kresťanstvo, je prekvapivo dobre rozvinutý a keďže ma bavia dejiny, nenudil som sa. Uznávam, že väčšina ľudí na Redbadovi asi zaspí. Dej bol pomalý a väčšina bočných zápletiek ostala v embryonálnom štádiu, ale mňa to bavilo.(26.7.2018)

Redbad se hrdinně staví po bok Ruských eposů Viking (2016) a Skif (2018), přičemž z této trojice nejvíce připomíná film. Tedy postavy mají přiměřenou motivaci (křesťané zabíjejí pohany, protože jsou křesťané a naopak), herci hrají (tedy minimálně Naber a Banks se snaží, Martel je něco jako Šerif z Nottinghamu a kněží něco jako knězí z filmů Zdeňka Trošky), nikdo na hlavách nenosí obří vejce (Skif), i když účesy mají asi nejblíže Vikingům (dle poslední módy ala Michael Hirst). Historický film to tedy opět není. Bitky zhruba na úrovni Outlaw King, tedy mírný nadstandard. Pozvedá to kamera od toho chlapíka, co natočil Admirála (režisér) a občasné záblesky artu (náhodně se objevující malý chlapec s velkým mečem, zjevná kopie videoklipu Valkýra od skupiny Kabát). Inspiraci tedy chlapci čerpali leckde. Tu více, tu méně úspěšně. Fakt nevím, co s tím. Má to své momenty, je to k******y dlouhé, hodinu před koncem jsem si musel dát svačinu, abych do vůbec dorazil. Taky to dost zabíjel anglický dabing, který hercům dobře seděl do úst (bohužel jsem tak dost dlouho myslel, že je to originální zvuk a pak už bylo pozdě), ale pozitivně likvidoval místy se vynořivší atmosféru. Jsou to fakt zvláštní směry, kudy se historický žánr ubírá. A na obzoru Jáklův Žižka...(27.1.2019)

Mě to téměř vůbec nebavilo.Měl jsem hrozný anglický dabing a herecké výkony kvůli tomu vyzněly strašně ochotnicky. Film má téměř 160 minut a to je na můj vkus strašně moc kor na takový film. Hlavní hrdina byl v pohodě a akce nepatřila k nejhorší, ale nebylo jí až tak moc vzhledem ke stopáži. Na jedno podívání se to dalo, ale raději bych si dal díl z Vikingů. 60%(28.9.2018)