poster

London Spy (TV seriál)

Drama

Velká Británie, 2015, 5 h (Minutáž: 60 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Košoun
  ****

  Skvělý neotřelý seriál, jehož hlavním kladem je naprosto geniální Ben Whishaw, který se ihned katapultoval mezi mé nejoblíbenější herce. Líbí se mi celkový styl, který je takovým kontrastem k americké mainstreamové seriálové tvorbě - především tempem střihu, kdy dlouhé (a většinou dobré) dialogy střídají rychlé prostřihy. BBC věří, že britský divák je chytřejší a pozornější, než ten americký (i ta stopáž je delší). Nadprůměrná je i kamera a pro mě jako milovníka Londýna potěšilo i prostředí a výběr lokací. Co ale seriál sráží je scénář. Námět je skvělý, ale pracovat s ním scénárista Tom Rob Smith vydržel do třetího dílu. První díl působí jako taková lehká gay romance se špatným koncem, druhý je depresivním vhledem do zmateného kluka a třetí je skvělým dramatem s nádechem konspirace. Zbylé dva byly už překombinované nelogické (téměř až sci-fi) paskvily, které to napětí a tajemnost předchozích dílů pohřbilo. Vrcholem je pak polopatické vysvětlení "jak to celé bylo", které je tak nezajímavé a snaží se být natolik zlomové, že to vlastně nedává smysl. Člověk si pak vlastně řekne "Proč?" Proč se celý ten děj v tom seriálu stal? Spousta vedlejších linek zůstává otevřená a nezodpovězených otázek je víc než těch zodpovězený (což není nutně výtka, vlastně některé linky příběhu byly tak zbytečné, že jejich uzavření není třeba). Rozhodně seriál doporučuji, nenechte se odradit ani tou "gay" nálepkou, protože o sexuální orientaci tam jde až v poslední řadě (dobře, to zase přeháním, ale nejvíc gay je první díl, pak se o tom jen mluví), ale věřte, že závěr vás spíš zklame.(14.12.2015)

 • SimpanzJi
  ****

  Ben Whishaw má u mě pozici vcelku oblíbeného herce. Zápletka vypadá zajímavě, teď jen udržet atmosféru jako v první části. Ben se mi hodně líbil už ve Chvění (2014), kde hral taky gaye. Stejně jako tady. Jelikož je sám homosexuál, tak si nemyslím, že pro něj byly nahé scény obtíží. Jinak se mi líbí scénář a hlavně super kamera. Jsem zvědav na další vývoj.(16.11.2015)

 • maddy
  *****

  Briti opäť excelujú a BBC dokazuje, že je v seriálovej tvorbe oveľa ďalej než väčšina pásovej americkej tvorby. Nenápadný hit London Spy síce nemusí byť pár zakomplexovaným, homofóbnym jedincom po chuti, ale kto sa vie oprostiť od predsudkov (alebo najlepšie nemá žiadne hlúpe predsudky), toho tu čaká inteligentne napísaná, precízne zahraná špionážna dráma s poriadne dusnou atmosférou. So zaujímavými ako hlavnými, tak vedľajšími postavami, do detailu premyslenou zápletkou, pútavými dialógmi, v ktorých niet hluchého miesta a napätá v každej sekunde. Miernu kontroverziu môže v našich končinách vyvolávať fakt, že hlavná postava je gay, ale práve týmto prístupom London Spy získava na originalite. Veď kto povedal, že hlavné postavy v seriáloch a filmoch musia byť iba heterosexuáli? London Spy však odlišnú sexuálnu orientáciu postáv nijako nepopularizuje, jednoducho hlavná postava má/mala vzťah so špiónom a tým to celé začína. Rovnako akoby keby hlavná postava mala heterosexuálny vzťah so špiónkou a nič by sa v seriály nemuselo meniť, vývoj príbehu by mohol ostať úplne totožný, ako aj všetky udalosti v ňom. Prvá epizóda je možno mierne mätúca v tom, že po nej nie je jasné akým smerom sa bude seriál uberať a jej prvá polovica pôsobí skoro ako romanca, no následne sa rozohráva špionážna hra s prepracovanou psychológiou postáv, kde si to odnesie každá z ich. Nie, skutočne tu absolútne nejde o to, že tajný britský špión bol vo vzťahu s iným mužom, takže pokiaľ niekto čaká, že London Spy bude v zápletke riešiť to je na veľkom omylom. Toto je čistokrvná špionážna dráma/thriller. Jakob Verbruggen tu po vynikajúcom The Fall opäť raz dokazuje, že prácu s postavami, postupné budovanie príbehu a vytváranie dusnej atmosféry má v malíčku. Síce na to ide aj tentoraz veľmi pozvoľne, ale o to intenzívnejšie. Škoda, že jeho seriály ostávajú mimo Britániu, tak trochu skryté pred ostatnými divákmi. CELKOVO: 4,5* (9/10)(9.12.2015)

 • flyboyeda
  ****

  Pridavam na watchlist. V BBC proste umi. Prvni dil je jeste trochu matouci v tom, ze neni jeste zcela jasne, kterym smerem se bude pribeh zanrove/tematicky ubirat. Ale uz ten druhy rozhodne. Dramaturgicky velmi dobre rozehrane ale i herecky famozni psychologicke spy drama, originalne pojate. Spise pro trpelive fanousky pozvolnych najezdu. Mohlo by bavit fanousky zanru, pokud tedy netrpi nejakymi homofobnimi predsudky...(20.11.2015)

 • Tosi
  ****

  Špionážní příběh? Dost možná, ale čím méně se v něm mluvilo o spiknutí, tím lépe. Spíše tajemný milostný román, který pokud se začal pohybovat v příliš velkých konspiracích, na zem ho vrátily konkrétní citové obavy o partnera. Ovšem to, co dělá seriál nejsilnějším, je Dannyho důvěryhodnost a houževnatost, která převyšovala všechno, s čím si seriál začal.(9.9.2016)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace