Gloria

• Austrálie

Drama / Romantický

USA / Chile, 2018, 102 min

• marhoul

Uf. Jsem rozladěná. Film je depka otravná, doufám, že ho už nezahlédnu. Jedna za Julianne, ta ale zahraje všechno a jedna za to, že jsem viděla Johna po delší době na velkém plátně. Viděno v kině, nelíbilo, nebavilo, nedojalo, dokonce ani nezaujalo. Trochu spoiler: A ještě jedna věc: 3x za sebou přijme telefon v mé přítomnosti od svých otravných dcer nebo exmanželky, aniž by jim řekl, že je se mnou, nebo aniž by ten krám vypnul a mám přece jasno. Nebo ne? To přece dávno známe z Love Actually. Autor snímku udělal z chlapa neschopného blba a z okouzlující ženy zoufalou nánu, která má raději tančit sama a když se jí už nebude chtít, může se těšit akorát tak z olezlého kocoura bez srsti, který mě osobně bude strašit ještě v noci. Jasně, ono by na tom nic nebylo, takové konce jsou často realita, jenomže v tomhle filmu nefunguje chemie, nemá spád, nemá překvapení a jak to dopadne, víme už při jejich první společném rozhovoru na baru. Pro koho je snímek určen, netuším. Pány bezpochyby zaujmou ňadra Julianne, ale děj určitě ne, mladé ženy nepobaví nic a zralé dámy příběh akorát demotivuje nebo dorazí. Pak si vyber.(19.4.2019)

• Arsenal83

Julianne Moore ukázala opäť to, čo jej na plátne ide najlepšie. Odhaľovať sa a sexovať. Akoby si ani neuvedomovala, že tesne pred šesťdesiatkou sa už musí veľa retušovať a scény sa musia točiť za dôstojného prítmia, aby to konzument zvládol. Tentokrát ale potešila, po dlhšom čase šla do hetero vzťahu, ktorý sa však odvíja presne tak, ako človek predpokladá, a to je vo filme zle. Tá odhalená pointa na záver bola divákovi známa po 20 minútach.(13.7.2019)

Remake 6 let starého filmu od stejného režiséra. Původní verzi jsem neviděl, ale dost dobře nechápu, proč měl pan režisér potřebu remakovat svůj vlastní film. O to víc, že není o moc stát. Celou dobu jsem čekal, že se stane něco převratného a mé očekávání se nenaplnilo. Bohužel ani herecké výkony nejsou hodné zapamatování. Obávám se, že to není až tak vina herců jako scénáře či režiséra.(24.1.2020)

Dnes v oblíbeném cyklu: Proč tohle muselo vzniknout znovu jako americký remake? Julianne Moore a John Turturro jsou super, film znovu natočil (přetočil) Sebastián Lelio (zůstal tak alespoň ve správných tvůrčích rukou), příběh je to pořád fungující, ale vůbec nechápu smysl téhle recyklace. To vážně vítěz Oscara za nejlepší zahraniční film nemá vetší ambice, než znovu natočit svůj film z roku 2013? Jak řekl Bong Joon Ho „Až se přenesete přes to malé okénko s titulky, otevřou se vám brány k mnoha skvělým filmům“. Gloria Bell není špatný film, je jen další ukázkou americké lenosti a zhýčkanosti, o to víc zamrzí, že přichází od tvůrce, který by měl proti téhle remakové úchylce bojovat. Jediný světlý okamžik je příležitost k vyniknutí kameramanky Natashi Braier, která film dostatečně odlišuje od originálu, bez jejího přičinění by tenhle remake postrádal smysl úplně, takhle se dá alespoň trochu mluvit o kreativní snaze.(5.2.2020)

"Gloria Bell" ma sklamalo. Úprimne sklamalo. Julianne Moore je veľmi šikovná a je super vidieť na veľkom plátne Johna Turturra, no celkovo je film veľké sklamanie. Vnútorne asi neviem pochopiť postavu Arnolda. Chcel by som mu veriť, že sa zamiloval, no nedáva to ani v najmenšom najavo. Od momentky v Las Vegas mi bolo jasné kam to všetko pôjde a hoci mi to je trošku ľúto, tak na druhú stranu to niekedy tak asi musí byť. Ono život je komplikovaný a láska je takisto komplikovaná. Najmä ak sa začínajú spájať ľudia, ktorí už majú so sebou aj svoju vlastnú minulosť. Svoje deti, svoje problémy a podobne. A je to ťažké potom na fungovanie. A s tým všetkým súhlasím. No môj problém s filmom je v prvom rade jeho tempo. Miestami to skutočne nudí. A potom sú tu scénky, ktoré reálne vôbec vo filme byť nemuseli a (podľa mňa) tomu nič nepridali. Ako napríklad scénka, kde sa kopec ľudí rehoce keď mykajú rukami ako kuratá. A podobne nemám pocit, že by bolo nutné, aby sme mali vo filme suseda, ktorý býva nad Gloriu a neustále sa rozčuľuje na niečo, keď to dokopy nebude nikam smerovať. Popravde väčšina scénok nejde podľa mňa nikam. Sú tu momentky, ktoré sa mi páčia, no je tu rovnako aj dosť momentiek, kde som čakal, kedy sa zase bude niečo diať. Možno je to proste len ukážka bežného života. Jednotlivé dni, stereo a všetko čo máme. Naše rituály bežného života. No nenecháva to vo mne žiadny poriadny dojem. Takže je to celkovo v pohode, no neponúka mi to moc. Hodnotenie: C+(21.4.2019)

• - Natáčelo se v USA ve městech Los Angeles (Kalifornie) a Las Vegas (Nevada). (BMW12)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)

• - Báseň, kterou recituje Arnold (John Turturro) Glorii (Julianne Moore), se jmenuje „For a Young Friend Who Tried to Take His Own Life“ (volně přeloženo „Pro kamaráda, který se pokusil vzít si život“) od čilského básníka Claudia Bertoniho. (HellFire)