poster

Na hory

Drama / Krátkometrážní

Česko, 2018, 18 min

Režie:

Braňo Holiček

Scénář:

Jan Vejnar

Hudba:

Dominik Renč
(další profese)
 • Igwar
  ****

  "Na hory" je krátkometrážny film so šokujúcim koncom, ktorý má i edukatívny charakter. Nemyslím, že v ňom niečo chýba, ako uvádzajú niektoré komentáre. Kedže pri krátkometrážnom filme nie je dostatok priestoru, autor vybral tú zlú možnosť, aby apeloval ako to nemá byť (vrátane neempatických a nesympatických rodičov). Ak by mal film inú (dlhšiu) formu, dalo by sa polemizovať o miernejšom konci s návodom na riešenie. Inak je film natočený veľmi dobre po hereckej i režisérskej stránke. Čo sa týka zobrazenia nahoty, celé je to natočené v tomto smere pomerne vkusne, bez jej zbytočného explicitného zobrazovania. Dôkazom je aj to, že jedna z dvoch takto "chúlostivých" scén filmu je zachytená aj na bežne verejne vystavovanom filmovom plagáte. Ak niečo láka úchylákov na tento film, tak určite prehnaný komentár aký napísal napr. Vikki O erotike (alebo dokonca o autoerotike) nemôže byť ani reč - absolútne žiadna vo filme nieje.(8.7.2018)

 • major.warren
  ****

  Musím říct, že mě tenhle film dost překvapil. Holiček, který je pro mě s prominutím nýmand, ukázal, že když chce, umí. Je to hlavně o příběhu a poselství, ale u mě film vyhrál z hlediska režijního. Klidně bych nominoval Holička za režii, protože vytvořil dnešní český antistyl, kterým si u mě vytvořil velké plus. Díky atraktivní režie se od toho nedá odtrhnout. Scénář velice dobrý. Herci také. Vizuálně je to hodně silný zážitek. Tak depresivní, netypické a jedinečné záběry vás od filmu nedokážou odtáhnout. Holiček si s kameramanem vyhráli na určitých detailech a přineslo to jen ovace. Též je to zajímavé z hlediska zvuku a střihu. Je to vlastně pár scén ozvučených doslova maniodepresivně. Přirozeně až to v člověku mrazí. Prostě když ten kluk vyleze z auta a v lese se svleče či při pohledu v autě, kdy je slyšet jen cinknutí telefonu, tak to je opravdu něco co dnešní český film ztrácí. Též mi Holiček udělal velkou radost, tím, jak ukázal obsah jednotlivých esemesek a nepřečtených zpráv. Je to silný snímek a přesně takhle bych si představoval ideální studentský film, i když vím, že tohle není studentský film, ale mám na mysli ten koncept. Takhle by mohl podle mě vypadat dobrý český film ať už od kohokoli a klidně celovečerní či krátkometrážní. Ne nýmandi Svoboda a Bystroň se svými kejdami. Na Hory je prostě hodně dobrý film. Holiček a scenárista toho dokázali v pouhých pár scénách strašně moc vyjádřit. Doufám, alespoň v nějaké lvy, protože sice je to nezávislý a řekněme na objednávku dělaný film, ale stejně má hodně co říct. Nominace na režii, hlavního herce, kameru a zvuk. 70% a hodně zasloužené čtyři hvězdičky.(31.5.2018)

 • Macinkacz
  ***

  Jako jo, dobrý to je. Ale vadí mi, že je to spíš upozornění pro mládež, jak by se měla zachovat. Ale Teda o chování rodičů ve videu už není řeč. Přitom si myslím, že v tomhle videu to spíš ukazuje na problém v rodině. Komunikace je na bodu mrazu. Tohoto otce bych snad ani za otce nechtěla a kdybych se mu měla s něčím takovým svěřit, tak si asi raději hodím lano. Video postrádá radu, jak na to, když nastane takováhle situace. Ale ono to asi ani nejde ukázat, právě díky přístupu těchto rodičů...(18.6.2018)

 • zdepapepa
  ****

  Chyběl mi tam lepší závěr, nemyslím vyústění děje, spíš mi jde o odmávnutí jednou obrazovkou s několika statistikami a následný přechod do titulků uvozených pár odkazy a telefonním číslem na linku bezpečí. Klidně to mohlo pokračovat pár ukázkami skutečných případů, jakou měly dohru, aby bylo jasně vidět, že prezentované není jen čirá nebo přibarvená fikce a že kontaktování autorit pomohlo (a jak). Klidně i přihodit něco pro lidi odmlouvající stylem "tak TOHLE se mně stát nemůže" (vyvozený závěr např. proto, že prezentované byl místy extrém) nějakým příkladem "a co když už se to děje, jenže zatím v menší míře?"). Druhou vadou na kráse pro mě byly postavy rodičů, ostatně z tohoto důvodu beru Na Hory jako výstrahu nejen dětem, ale i rodičům. Závěrečné poselství "Nenechávejte si své problémy pro sebe. Mluvte s námi." je pro mě dost komické. Nečekal jsem idylické vztahy, ale například člověku jako je tento filmový otec bych se s moc věcmi nesvěřoval.(10.11.2019)

 • Trevor
  ***

  K filmu som sa dostal iba vďaka tomu, že som na stránke Incredibly strange films narazil na Hills have googly eyes a následne hľadal či tento 7 sekundový film objavím na čsfd. Bohužiaľ rovnako ako ďalšie krátkometrážne filmy o ktoré som na čsfd požiadal sa tu nenachádza ani po zaslaní žiadosti...Na hory má mať výchovný charakter, dojem z filmu však pokazili Patrikovi rodičia. Na druhej strane v mnohých rodinách to tak akosi vyzerá...(7.6.2019)

 • - Termín natáčení filmu byl záměrně naplánován na únor, kdy meteorologové slibovali na horách sníh. V termínu natáčení bylo ale slunné počasí a sníh byl pouze v Praze. (pan.sponka)

 • - Je až ironické, že po zveřejnění filmu se mladému Lukáši Veřtátovi, představiteli Patrika, začali přes sociální sítě ozývat nejrůznější individua a požadovali po něm nahé fotografie. [Zdroj: Stream.cz] (Scelleton)

 • - Vozidla na natáčení zapůjčila společnost AAA auto. (Duoscop)