ČT Live - Javory

(koncert)
všechny plakáty
Hudební
Česko, 2006, 57 min

Vánoční koncert Hany a Petra Ulrychových z Městského divadla v Brně. Nechybí v něm první hity jako "Nechoď do kláštera", populární "Zvon", ale především je věnován vánočním koledám, jako třeba "Došli jsme k vám na koledu", "Na Vánoce dlúhé noce", nebo "Panenka Maria po světě chodila"... Sourozenci Hana a Petr Ulrychovi se v české populární hudbě stali několikanásobnými rekordmany. Tichými, nenápadnými, ale nepopiratelnými. Nepřetržitě spolu koncertují více než padesát let. Kromě občasných úprav národních písniček si už dávno vystačí s Petrovými vlastními melodiemi i texty. A s propojováním a vzájemným ovlivňováním folkloru a rocku, i s různými elektro-folkovými experimenty, které vyústily v osmdesátých letech do takzvané world music, s tím vším Ulrychovi začali už ve svých prvních beatových skupinách Vulkán a Atlantis. Od roku 1974 a představení Nikola Šuhaj loupežník se však postupně vyhranili jako akustická skupina pod názvem Javory, téměř klasická cimbálová muzika s kytarou Petra Ulrycha. Současné složení Javorů se ustálilo roku 1992 a ve stejném složení působí stále. (Česká televize)