Dora a ztracené město

• USA Dora and the Lost City of Gold (více)

Dora miluje objevitelské expedice a tak vede své přátele na dobrodružnou výpravu, na níž musí zachránit své rodiče a vyřešit záhadu ztraceného zlatého města. (CinemArt)

Cervenak

Toto sa ani nedostalo do našich kín, pretože fenomén Dora the Explorer u nás... proste nie je fenomén. Ale dá sa to vidieť na Nickelodeone alebo HBO GO. Je to taká dotieravá vzdelávacia blbinka pre deti predškolského veku a zhodou okolností som to s dcérou kedysi pozerával, takže sme si pustili aj film... a výborne sme sa zabávali. Ale fakt výborne. Dora vo filme vyrástla, je z nej pubertiačka, musí sa z džungle (kde žije s rodičmi - archeológmi) vybrať na školu do L.A., nuž ale tam ju aj s bratrancom Diegom a pár spolužiakmi unesú zloduchovia, ktorí chcú pritlačiť na jej rodičov ohľadom pátrania po legendárnom zlatom meste v Amazónii. Je to fest uletená a milá detská jonesovka aj s mapami a pascami a pod., ale zábavná je najmä preto, že to vtipne upgradovalo tradičné prvky kresleného seriálu. Detská Dora hovorí do obrazovky a učí deti vyslovovať niektoré slovíčka, väčšia Dora napríklad nájde jedovatú žabu a vyzve diváka "viete vysloviť "smrteľná neurotoxicita"? Nechýba ani záverečná pesnička "We did it, we did it..." a ďalší text je "ale doniesli sme si z pralesa vyrážku, zrejme plesňového pôvodu". Priznávam, smial som sa nahlas. No a sú tam aj Štípák a Botička (zlodejský lišiak a Dorin verný opičiak). Prvého hovorí Benicio del Toro, druhého Danny Trejo. :D ()

T2

Rozpočet $49miliónovTržby USA $60,477,943Tržby Celosvetovo $120,624,994Tržby za predaj Blu-ray v USA $3,080,219Tržby za predaj DVD v USA $3,588,166║ O niečo málo stráviteľnejší klon trápneho Jumanji a je tam cítiž aj takého Indiana Jonesa celé ladené pre tých menších. Príde mi to ale skôr také utrápené, než pohodové dobrodružstvo. Nepomôžem si ale niektoré postavy to tam dosť kazia svojou bezhrančnou tuposťou a rovnako tak aj obsadenie tých deciek, spolužiakov moc nesadlo. /40%/ ()

Big Bear

Tohle byla další simply escort mission a tak jsem od toho ani moc nečekal. Jasně, je to děsně dětské, ale člověk se to nemusí bát pustit děcku, které ještě nekouká třeba na Deadpoola... Hlavní hrdinka mi byla docela sympatická, ti ostatní byl zase takový ten správně namíchaný mix aby se někdo neurazil. Jako malej čtenář Batličky a Trosky jsem tyhle výpravy do džunglí miloval a také musím objektivně zhodnotit pro jakou věkovou skupinu to bylo točeno. A mně se na tom líbilo právě to, že je to prostě fakt ideální pro odrostlejší děti. Dneska aby se rodič pomalu na každý dětský film raději podíval napřed. Někde se prdí, někde se mluví sprostě, někde je v klidu i násilí a pokud tam není nic z toho všeho tak malému hrdinovi zabijí maminku nebo tatínka... Dodnes nezapomenu na Lvího krále a vřeštícího neutěšitelného potomka včetně vyčítavého pohledu manželky na co že to koukáme... Tady nic takového nehrozí a proto dávám za 3 pralesničky. * * * ()

kingik

Původní animovaný seriál, na nějž tvůrci tímto filmem vydatně odkazují, u nás nikdy žádnou diváckou mánii nezpůsobil. Není tedy divu, že se do našich kin nepodíval, ačkoliv je svým štědrým rozpočtem stavěn na velkolepou rodinnou podívanou na velkém plátně. Bohužel režijně film nikterak neexceluje, scenáristicky je vyloženě naivní a chová se jako seriálová epizoda, na kterou zbyl odpolední vysílací čas, v němž se mu nedostane velké pozornosti. Dejme tomu, že není nutné znát původní předlohu, která se pyšní téměř dvacetiletou existencí. Dora je ve filmové verzi temperamentní šestnáctka, která je odkojena džunglí a prsy Evy Longoria, která jí hraje máti a spolu s Michaelem Peňou tvoří sympatický rodičovský pár, který je patřičně profesorsky vzdělán ve vědních oborech archeologie. Na město a střední školu Dora stavěná není, sice exceluje ve znalostech přírodních věd, ovšem mezi vrstevníky působí zaostalým dojmem a budí, nejen u svého bratrance z dětství, společenské rozpaky. Když je náhle se svými novými přáteli unesena ziskuchtivými lovci pokladů, co baží po vzácné mapě z Dořina ruksaku, ocitá se zpět v jihoamerické džungli, kde se jí plní dětský sen - je na dosah objevení dávno ztraceného města Inků. Její eskapády provází (CGI) opička, bratranec (Jeff Wahlberg), který se z dobrodružného dítěte změnil na dospívajícího mladíka, u něhož touha po dobrodružství už jaksi zakrněla, panovačná fiflena (Madeleine Madden), která sice vládne střední škole, ovšem v džungli je poprvé, mladý astronom (Nicholas Coombe), kterého se vrstevníci na škole spíše straní, a partu svérázných dobrodruhů uzavírá Eugenio Durbez, jenž má tak trochu tajemnou auru i tajemné plány. Komediální partička je kupodivu zábavnější než to, co se děje kolem ní. Není vystavěna žádné spektakulární akci, jen neustále někam padá, propadá se nebo se nedobrovolně potápí, případně v závěru ještě řeší nezajímavé rébusy, jaké je třeba vyřešit, abyste se ocitli na tajemstvími opředenými a zapovězenými místy. Je zcela zjevné, jak to celé dobrodružství dopadne, a režisér neprokázal snahu pobavit nad rámec svých možností a schopností. James Bobin má na svém kontě například loutkové Mupety a nepovedenou Alenku v říši imbecility, což má do dobrodružného filmu pořád ještě daleko, tudíž nebezpečné putování džunglí se zlotřilými lovci pokladů v zádech mnoho nebezpečí neskýtá, respektive z atraktivního prostředí džungle se vytěžilo jen malé procento kvalitního dobrodružství, takže divák se o partu vůbec nebojí a maximálně tak čeká, kdy Eugenio Durbez přikvačí s vtipnou hláškou, a Isabela Merced coby Dora energeticky zdolá další překážku. Finále se smrskne na nepřehlednou a nezajímavou sračku bez pořádné akce, předchází mu množství více či méně zábavných scének, kde jsou k vidění omamné rostliny, což je podtrženo otřesně nezapadající animovanou halucinogenní sekvencí, i pohyblivé písky, a vrcholem je (CGI) zlodějská liška. Lepší tvůrčí tým by možná natočil opravdu spektakulární dobrodružný film ve stylu Indiana Jones pro omladinu, ovšem výsledkem je jen nákladná tv epizoda, která se pyšní pěkným prostředím s komickými dobrodruhy, pospojovaná málo ladně a nápaditě. 6/10 () (méně) (více)

silentname

"Dora And The Lost City Of Gold" sa bude hodnotiť celkom zaujímavo. Ja jednoznačne nie som cieľovou diváckou skupinou, no záleží na tom? Najmä ak som sa na tomto filme teda poriadne zasmial? Za mnohé tu vďačím Eugeniovi Derbezovi, ktorý je vtipný ako vždy a Isabela Moner tu má niekoľko skutočne vtipných reakcií. Je to maximálne nadnesené, no neskutočne ma to bavilo sledovať. Dora na strednej škole ma proste poriadne rozosmiala. Uznávam. Dobrodružstvo ako také je podľa mňa tiež celkom dobré. Myslím si, že keď sme boli decká, tak sme tiež tak trošku snívali o tom, že nájdeme obrovský poklad a filmy nám k tomu veľmi dobre pomáhali. Mohli sme sa do takého sveta na nejaký čas dostať. Aspoň ja som mal rád v detstve záhady a snažil som sa ich vyriešiť. Alebo nájsť poklad. Proste to bolo pre mňa. A tento film ma dostal do mojich detských rokov bez toho, aby som to očakával. Je to stupídne? Áno, je. Je to určené pre deti? Bez debaty. No mysím si, že ma to bavilo oveľa viac, než som si myslel a keby som mal deti, tak im to pokojne nechám pustené a nemal by som obavy o to, že budú mať pred sebou veľkú dávku nudy. Seriál som nepozeral, no je tu aj krátka animovaná časť, ktorá (ako som pochopil) prináša všetko to, čo decká mali v pôvodnom seriáli. Nemôžem tento film ohodnotiť negatívne. Na tom sa na ňom príliš moc nasmial. No nemôžem povedať, že je to kvalitné filmové dielo tiež. Ale je to dosť dobré na to, aby som ho ocenil ako slušný film. Vyzerá to okey, herci sú dobrí, a komédia podľa mňa funguje. A to mi stačí. Hodnotenie: B- ()

SeBig odpad!

Jasně, ten zasranej tanec tam prostě nesmí chybět za kazdou cenu. Tohle ne. Holka sice hot af, ale film je mrdka. ()

Arsenal83

Poskladali asi najlepších momentálne dostupných latinskoamerických hercov a natočili dobrodružnú rozprávku. Len ich prítomnosť však nestačí. Veď taký Michael Peña v istých momentoch má byť scenárom sílene vtipný, výsledkom je však trápnosť. A čo "detské role?" Maximálne prehrávanie a amatérstvo. Ani zďaleka sa nedočkáme filmu v štýle Jumanji po stránke humoru či dobrodružného napätia. ()

Marze

Další rodinný výletově zkoumací film, který se snaží probudit představivost. Dlouho jsem se kvůli hereckému obsazení při sledování domníval, že je to indický film. Dvacetiletí hrají teenagery, vtipy jsou hloupé a nevinné. Před skoro dvaceti lety běžel animovaný seriál Dora the Explorer. Ti kteří s postavou Dory vyrostli a mají rádi filmy se správnou dávkou hlouposti typu Jumanji si asi hodnocení zvednou. ()

BMW12

Jedná se o rodinný, dobrodružný film ve stylu Indiana Jonese, ale toto je zaměřeno spíše na mladší publikum. Dětem se to musí líbit a být dítětem, tak dám 4*, ale pro dospělého diváka je to moc „mírné“, a tak dávám 3*. ()

honajz

Mno, animovaný seriál je určen malým dětem a Dora tady děti učí něco o rostlinách a zvířatech z džungle, přičemž jí pomáhají mluvící mapa a batůžek, opice není tak důležitá. To vím, neb se na to koukali v dětství oba mí synové. Tenhle film neví, čím je. Sice se tu objeví jako halucinogenní vložka animovaná pasáž jak z původní Dory, ale jinak tu batůžek ani mapa nehrají větší roli, a celé je to určené spíš pro puberťáky... jenže, nejen pro ně, ale i pro fanoušky Lary Croft, tentokrát v trochu pedofilním podání, byť Isabela Merced měla v době natáčení tuším 16 let. Jako film to také neví, čím chce být - třeba třetina filmu je o studentském životě ve městě. Rodiče Dory jsou nejenom nevyužití, ale ani netušíme, když už je najdou, co celé ty dny dělali, jestli jen trpně čekali, až k nim voda propustí zanese zachránce? Jinak tajemná mayská města jsou na Nickelodeonu velmi v oblibě, nejen tady, ale i u jiných svých TV filmů pro nedělní dopoledne, kde děti také s domácím mazlíčkem řeší rébusy mayské pyramidy. Posledních dvacet minut je jediných, proč stojí na film se podívat, ale ani tak to není žádný odvaz, a dokonce ani NEUVIDÍME, co všichni uvidí těmi branami poté, co Dora vyluští hádanku. A kam zmizela ta mayská, incká bo jaká princezna? Jinak animace opice a lišáka jsou na přesdržku a ruší neskutečně. A ten závěrečný tanec je jak z bollywoodskho filmu. Tak aspoň, že se dá koukat téhle skoro dospělé Doře na nohy a na kozy. Myslím, že neanimované. ()

becki_tu

Už asi po deseti minutách mi došlo, že nejsem cílovou diváckou skupinou. Naivně jsem čekal alespoň něco na způsob Journey to the Center of the Earth nebo Journey 2 a i přesto, že oba zmíněné nepatří k vrcholům kinematografie, tak jsem se u nich docela dobře bavil. Dora bohužel vše vsází na dětinský humor, laciné studiové "exteriéry" a šablonovitý příběh, který je až moc přizpůsoben mladšímu publiku, takže nemá smysl řešit nelogičnosti a zkratkovitost. Za zmínku stojí snad jen sympatická přestavitelka hlavní hrdinky, která má (i přes tenhle úlet) nakročeno k zajímavé kariéře. ()

Lacike

Detský Indiana Jones, ktorý vznikol podľa nejakého kresleného seriálu od Nickelodeonu a tak k tomuto filmu treba pristupovať. Pre dospelých to proste príliš nie je. Seriál nepoznám, ale celkom ma bavil trailer, tak som to riskol. Čakal som, že to bude dobrodružnejšie. Ale prvú tretinu Dora strávi v meste, kde zažíva podobný stret kultúr ako za dávnych čias Krokodíl Dundee. Potom sa konečne nejak dostane s novou partou do lesa a môže vykrádať Indyho pri hľadaní pokladu. Ale ladenie filmu je proste príliš detské a aj keď som sa pri sledovaní necítil trápne, tak ma to príliš nebavilo. Technická stránka a výprava pôsobía televízne a ani žiadna akčná scéna ma nenadchla. Takže tomu dávam neutrálnych. Nie je to nekvalitný film, ale holt už dávno nie som cieľovka. 5/10. ()

corpsy

Aj keď je to ťažko zaťažené na najmladšiu divácku obec, určite by som najprv pustil svojmu potomkovi trilógiu o Indiana Jonesovi. Ale ide o príjemné pozeranie, občas masívne trápne, občas masívne zábavné a detičky budú miestami skákať nadšením a potom sa možno začnú hrať po vonku na svojich hrdinov. A to si myslím, že nieje veľmi na škodu. ()

Vxxx

Jsem nepolíbená originálním animákem, ale i tak jsem byla schopna si film relativně užít. Je to teda velice kýčovité a herecké výkony jsou dost směšné, ale jako dobrodružný film pro děti je to ucházející. 3* ()

Wysch

Když se dívám na to obsazení, nechce se mi ani věřit, že to bylo až tak špatný, levný a tak moc pro děti, že ani moje duše šestiletýho kluka nemohla zajásat nad jedinou scénou. A tak je cti filmu budiž aspoň to, že se nebral vážně. ()

C0r0ner

Casting Dory dopadl na jedničku, celé je to takové milé a uteče to jako nic, občas i celkem solidní fór. Že je to naivní a dětské? Vždyť přece kreslená seriálová Dora je pořad pro předškolní děti, kde se například učí vyslovovat nová slova, tak co od toho chcete? 65% ()

Dora průzkumnice obsadila záporáka

Dora průzkumnice obsadila záporáka

16.12.2018

V hrané adaptaci seriálové Dory průzkumnice se vedle herečky Isabely Moner (Transformers: Poslední rytíř) jako představitelky titulní postavy objeví čerstvě také herec Benicio del Toro (Sicario). Ten… (více)

Eva Longoria maminkou

Eva Longoria maminkou

21.08.2018

Eva Longoria (Zoufalé manželky, Manžel na zkoušku) se připojila k obsazení hrané adaptace pohádkové Dory průzkumnice Dora the Explorer od Paramountu. Herečka ztvární matku hlavní postavy. V roli Dory… (více)