Scream for Me Sarajevo

Scream for Me Sarajevo

Dokumentární / Hudební

Velká Británie / Bosna a Hercegovina, 2017, 140 min

Tarik Hodžić

Fanoušek Iron Maiden, nechť si připraví k ruce řádnou dávku kapesníčků, co se mě týče, nejvíce fascinován jsem byl popisy válečného strádání uvnitř undergroundové hudební komunity v nesmyslné a zkurvené době, jíž otevřeně ilustrují děsivé dobové záběry na náhodná řádění ostřelovačů v ulicích. Můj problém je však s Brucem Dickinsonem, který navzdory svým hlasovým kvalitám prostě zní jako hroznej trouba a jeho návštěva po letech v Sarajevu vypadá jak sedmiletej kluk, potloukající se v muzeu, protože mu rodiče slíbili, že se potom půjde na zmrzlinu.(23.7.2018)

Hudba je lék! Hudba uhlazuje spory a dokáže nechat zapomenout na všechny bolesti a problémy. O tom tento výborný a emocemi nabitý dokument je. O jugoslávské válce toho bylo napsáno mnoho a nemá cenu něco dodávat. Jediné právo mluvit nebo psát o ní mají stejně jen ti, kdo ji zažili. Dickinsonovi a spol. patří velké poděkování za to, že se odvážili do této válečné vřavy přijet a několika stovkám lidí pomoci aspoň na pár hodin zapomenout na tu hrůzu tam venku.(14.8.2019)

Nemusíte věřit v Boha, můžete věřit v Bruce Dickinsona! Nezapomenutelný příběh vůle, touhy a odhodlání lidí uskutečnit zázrak v Bohem zapomenutém městě. Obdivuhodná a životu nebezpečná cesta hudebníků do Srdce temnoty, na jejíž konci odehrají jeden z nejzásadnějších koncertů svého života a stanou tak, v očích mnohých, na vrcholu Olympu. Apocalypse now v Balkánském mlžném hávu, při které volání polnice alespoň na čas zahluší rock-metalová „bomba“. Emotivní výpověď s nadčasovým přesahem o nekonečnosti boje dobra a zla.(19.5.2018)

České titulky, přeložené z ENG a HUN, jsou na rozdíl od jiných, zcela kompletní a najdete je na adrese: https://www.titulky.com/Scream-for-Me-Sarajevo-311911.htm Rád bych doplnil dawe787 ***** - je škoda, že jsi nezmínil další slavné filmy, třeba něco od Lordana Zafranoviče, jako je Okupace ve 26-ti obrazech, Večerní zvony, Pád Itálie, nebo Sutjeska, Bitva na Neretvě....(4.5.2019)

Dokument osvětluje dvě věci: 1) jak je válka špatná, navíc v zemi, kde se prakticky přes noc ze souseda stal nepřítel (to je v dokumentu zachyceno, jak si bývalí spolužáci z protistran dávali echo, že na někdo přijde) a 2) potvrzení, že rockový a metalový fanoušek hudbu bere více než zbytek populace. Více není třeba vypisovat, jedná se o silný filmový zážitek a vede k zamyšlení. Po kinoprojekci dokumentu následoval rozhovor s Brucem, který proběhl po londýnské premiéře, jako lepší bonus si dokážu představit sestřih/prostřih z koncertu (několik záběrů je přímo v dokumentu). Stopáž tak je 90 minut dokument a cca 40 minut rozhovor, tudíž o něco méně než je zde uváděno.(25.4.2018)