Dramatizácia románu. Zobrazuje obdobie, keď sa v Rusku prežil patriarchálny spôsob života a šľachticko-statkársky svet so svojou životnou filozofiou a hierarchiou hodnôt ustupoval novým silám. Oblomov je organickou súčasťou prostredia, v ktorom žije. Je rovnako uzavretý ako Oblomovka a jej obyvatelia. Prežíva život na pohovke a všetok ruch a aktivita jeho súčasníkov sa mu vidia nezmyselné. Princípom jeho jestvovania je pokojná letargia, úsilie izolovať sa od prúdu udalostí a času. Jeho protipólom je priateľ Stolz, ktorého životná filozofia predpokladá nepretržitý pohyb a podnikateľského ducha. Verí, že človek je schopný pretvoriť svet svojou energiou a umom. Oblomovova láska k Oľge, hoci opätovaná, je odsúdená na neúspech, pretože očakávajú jeden od druhého nemožné - ona rozhodnosť a čin, on všetko obetujúcu lásku. Oblomov napokon nachádza vytúžený pokoj pri Agafii Matvejevne a žije nenápadne až do smrti. (RTVS)

Flego

Oblomov je nepraktický, veľmi lenivý muž, ktorý prežíva svoje dni na pohovke a v silených dialógoch s priateľmi. Je však aj veľmi citlivý a prejaví sa to pri stretnutí s krásnou Oľgou. Ruský spisovateľ Ivan A. Gončarov zasadil svoj román do petrohradských lokalít a jeho postava bola skvelou príležitosťou pre herecký koncert Ctibora Filčíka. Televízne kulisy nápadne pripomínajú divadelné, ale tvorcovia sa s tým popasovali vcelku úspešne, všetky nedostatky sú umne ukryté v intímnom osvetlení scén. Prvý komentár. ()

Autogram

Ako správny Oblomov, očakával som, že Ctibor Filčík vo filme ani nevstane z postele. Podarilo sa mu to po štyridsiatich minútach filmu, aj to nie nadlho. Potom nasledujú trefné a zaujímavé dialógy, na ktoré je inscenačná forma úplne ideálna a nevadila ani biedna kvalita obrazu, ktorá je asi dôsledkom zlej alebo žiadnej starostlivosti v televíznom archíve. Herci sú vo všetkých úlohách excelentní, výborná adaptácia. –––– Nepribližuj sa ku mne, prinášaš zimu! –––– Či celý svet netúži po tom, o čom ja snívam? Či cieľom všetkého vášho snaženia, všetkých vašich vojen, obchodu, politiky nie je koniec koncov oddych? Opätovné dobytie strateného raja? – Oblomovčina! ()

rivah

Ctibor Filčík a Božidara Turzonovová i ostatní hrají velmi dobře. Kus, který příliš nezestárl.(70%) ()

Hombre8

Nekonečná žvanírna, jak je u podobných "děl" zvykem. To že je něco "klasika" ještě neznamená, že je to dobré. Dobře jen zahrané. ()