Black Klansman

• Austrálie

• Kanada

Životopisný / Krimi / Drama

USA, 2018, 135 min

Viem, čo tým chceli povedať a je to dôležitý film, ale na môj vkus, ak to beriem „len“ ako film, tak to bolo proste dosť nudné. Ešte kým boli v utajení alebo telefonovali s vedením KKK, malo to bez debaty napätie a niečo do seba, ale akonáhle sme nedajbože riešili ich osobný život (randenie), šlo to prudko nadol a nezachránila to ani fajn retro atmosféra. A koniec mi pripadal značne neuspokojivý; zdalo sa mi, že dôstojne neuzavreli ani jednu dejovú linku – v tomto smere by som uvítal oveľa viac doslovnosti.(8.12.2018)

Trošku retro a přesto aktuální krimi příběh, který se odehrává v lehce nadneseném a dosti humorném duchu. Spike Lee se snaží prvoplánovaně nedávat najevo, že chtěl hovořit v prvé řadě o bílých rasistech, proto do filmu zakomponuje i nějaký ten vyhraněný černošský spolek, ale přijde mi, že ten je ve filmu jen na oko. Kromě toho jsou Klansmani docela povedení. Adam Driver také poslední roky docela boduje. 7/10(27.12.2018)

BlacKkKlansman mal byť len pohodovou jazdou, ktorú si síce na jedenkrát užijem, ale nijak vo mne nezarezonuje. Opak sa stal ale pravdou. Leeho snímka ma držala od začiatku až do konca a okrem humornej kriminálky ma čakal svieži ľudský príbeh s mimoriadne sympatickou dvojicou detektívou. Výpovedná hodnota navyše stála za to a režisér nemusel dokonca ani na záver filmu pridávať zábery z Charlottesville, aby azda každému rozumného divákovi došlo, že ľudia sú debilmi aj naďalej. P.S. Michael Buscemi je od svojho brata Steva na nerozpoznanie.(18.12.2018)

Asi pět dnů jsem přemýšlel, jaké hodnocení tomu vůbec dát a další dva dny jsem si v hlavě srovnával, co mi na tom vlastně vadilo, abych to mohl nějak shrnout. No, a pak jsem zjistil, že už to za mě velmi pregnantně udělal DaViD'82. Sdílím sice názorová východiska se Spikem Leem, ale ne jeho pohled na jejich začlenění do estetické struktury filmu. Jinými slovy, nevadí mi angažovanost, vadí mi polopatičnost a doslovnost, s jakou jsou ideová východiska ve filmu prezentována. Jinak ale jde o dobrou a zábavnou filmařinu s kvalitními hereckými výkony.(22.8.2018)

Co si tak vzpomínám, tak to nejspíš bude nejlepší film o lidských právech v Americe, jaký jsem kdy viděla. Je chytrý, citlivý, vyrovnaný, hraje si s formou a žánrovými pravidly a hlavně, hlavně: nenechává se ovládat emocemi jako jiné filmy (a tvůrci) ze stejné kategorie (12 let v řetězech, Zrození národa 2016). Spike Lee zůstává klidný a pečlivý, ujede to pouze v doušce o současnosti, která je hodně nasáklá zeitgeistem a racionální tvůrčí filtr jde stranou. Herci jsou přesní, přirození a uvěřitelní, jsem prostě strašně ráda, že jsem našla film, který se tak drží při zemi a zároveň (a hlavně díky proto, měla bych říct) je maximálně působivý. Soundtrack Terence Blancharda představuje absolutní blaho pro moje uši.(11.11.2018)

• - Topher Grace si chtěl odpočinout od natáčení filmu BlacKkKlansman a zkrácení Hobití trilogie (Neočekávaná cesta – 2012, Šmakova dračí poušť – 2013, Bitva pěti armád – 2014) na pouhé dvě hodiny mu přišlo jako dobrý nápad. Hobita se již rozhodlo zkrátit hodně fanoušků, nicméně upravená verze od Grace, která má opravdu jen pouhé dvě hodiny, je pro mnoho lidí, kteří měli to štěstí ji vidět, ta nejpovedenější. Sám herec říká, že to ani nepovažoval za žádnou dřinu, naopak mu to přišlo velice uklidňující. Bohužel, online verze jeho práce se ale asi nikdy nedočkáme. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)

• - Před českou premiérou v kinech proběhla premiéra na Karlovarském IFF 30. června 2018. (Varan)

• - „Ron má pořád členskou kartičku Ku-klux-klanu. Při natáčení ji dal kolovat a najednou bylo všechno opravdovější,“ řekl herec John David Washington o skutečném, dodnes žijícím policistovi Ronu Stallworthovi, který byl předlohou jeho postavy. (Zdroj: Aktuálně.cz)