Black Klansman

• Austrálie

• Kanada

Životopisný / Krimi / Drama

USA, 2018, 135 min

Čekal jsem větší eskalaci, ale vlastně proč ne - spousta sugestivních scén a důkaz, že Lee je pořád ve formě a i když o něm chvíli nebylo slyšet, má smysl od něj čekat živé filmy. Sice už to je rebel poměrně kultivovaný a ochotný přijmout systém, ale pořád s pekelnou schopností trefit jeho problémy do černého.(22.8.2018)

Spike Lee se rozkročil někde mezi odlehčenou zábavovkou se šmrncem a sociálním apelem/aktivismem. Je to pocta Angele Davis, je to mrknutí k blacksploitation, je to prostředník Donaldovi, je to vzpomínka na Black Panthers a je to svižná jízda, která přes popsané extra z davu nevyčnívá. Někdy se všechny ty aspekty spojí, a to většinou v dialogových scénách, pak je to plná palba. Ale více než často je to bruslař, kterému každá noha jede jinam a výsledek sedí na zadku. Škoda, ten mix mohl fungovat, kdyby ho nebrzdila příliš standardní příběhová struktura. Ale i takhle to Driver s Washingtonem utáhnou vcelku vysoko. Nicméně já jsem nenažranej a chtěl jsem víc. Na provokování je to málo, ale na dobrej film s důležitou tématikou je to až až.(5.7.2018)

BlacKkKlansman má poměrně hodně dialogů a častokrát nepůsobí nějak extra vážně nebo vlastně i věrohodně. Možná je to i kvůli tomu, že černochům film trošku nadržuje. Z některých bělochů jsou buď směšní blbečci, nebo magoři. Z černochů inteligentní jedinci, hájící svá práva. Určitá vyváženost by filmu prospěla. Jinak jde o zajímavý námět, který se věnuje takovým událostem, aby jasně definoval, koho má rád a koho ne.(18.1.2019)

Spike Lee, coby bezmezný podporovatel černé herecké kultury, má často svoje filmy plné menšinových názorů, které mně, coby Evropanovi, nic moc neříkají. Zbývá tedy filmařská kvalita a tu on bezesporu má. V tomto filmu dokonce bravůrně sladil white power a black power do jednoho uceleného příběhu, který se ještě, jak absurdně vypadá, opravdu stal. A jak říkám, v Americe je toto zřejmě stále aktuální, ale mně to, coby Evropanovi, přijde dost neuvěřitelné. Možná i proto mě film tak zaujal. Pravda tedy, že v prvních dvaceti minutách se neubránil, pro mě, zbytečným černošským scénám. Po chvíli se ale rozjede slušný herecký koncert mladého Washingtona a Adama Drivera. který je chvíli absurdní, ironicky vtipný, ale i napínavý a zakončí to slušnou politickou vsuvkou a letmým útočkem na Trumpa. Za mě rozhodně dobrý a jeden z nejzajímavějších filmů na téma utlačování černošské populace v USA.(14.1.2019)

Když se dívám na tu rozmanitou škálu filmových žánrů a rámců, do nichž už Spike Lee téma mezilidské nesnášenlivosti dokázal vpašovat, mám takový pobavený dojem, že celý život pilně trénoval, aby jednou natočil tenhle film. Film tak parádně vybalancovaný mezi tím, co je ještě humorně nastavované zrcadlo, v němž se pro nějaké samoúčelné pobavení neztrácí míra informace o absurdních a děsivých principech rasismu v žité realitě, ale v němž se zároveň zrcadlená realita nikdy nestane tak děsivou a absurdní, aby divákovi nadlouho zamrzl na rtech ironický smích. Nepustí vás to sklouznout ani na jednu stranu, i přesto, že vyprávění prochází hodně divokou akcelerací a eskalací a ta jemnost, s níž Lee drží oba pádící koně na lehce přitažených otěžích, bere dech. *** A pokud jde o ten četně diskutovaný závěr - např. ve Válce s Bašírem po konci kresleného příběhu následují přilepené dokumentární záběry, které celý animák odsoudí jako eufemismus a shodí ho stejně, jako by ho režisér rovnou zmuchlal a vyhodil z okna - umělecké zobrazení je tu jen naivním a ohleduplným kašírováním nepředstavitelně surovější reality. Kdežto tady jsou naopak reálné záběry tou správně rafinovanou třešničkou na dortu celého díla a fungují jako jeho plynulé prodloužení a břitké dotvrzení. Jsem nadšená, že něco takového skutečně může tak pěkně zafungovat. *** A mimochodem, za zmínku stojí i dost odvážná, vtipná a funkční práce se střihem. ***(16.9.2018)

• - Režisér Spike Lee si po premiére filmu v Cannes užil 6 minútové ovácie v stoji. (MikaelSVK)

• - Celosvětová premiéra proběhla 14. května 2018 na Cannes FF. (Varan)

• - Topher Grace si chtěl odpočinout od natáčení filmu BlacKkKlansman a zkrácení Hobití trilogie (Neočekávaná cesta – 2012, Šmakova dračí poušť – 2013, Bitva pěti armád – 2014) na pouhé dvě hodiny mu přišlo jako dobrý nápad. Hobita se již rozhodlo zkrátit hodně fanoušků, nicméně upravená verze od Grace, která má opravdu jen pouhé dvě hodiny, je pro mnoho lidí, kteří měli to štěstí ji vidět, ta nejpovedenější. Sám herec říká, že to ani nepovažoval za žádnou dřinu, naopak mu to přišlo velice uklidňující. Bohužel, online verze jeho práce se ale asi nikdy nedočkáme. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)