Wild Wild Country (TV seriál)

Dokumentární

USA, 2018, 6 h 43 min (Minutáž: 64–72 min)

Adam Stone

Brocker Way

Osho (a.z.), Ma Anand Sheela (herec, a.z.), Albert S. Ruddy (a.z.), Clint Eastwood (a.z.)

Posledovala jsem to celý a dalo se to hodně zkrátit. Osobně si na tom považuju ukázku fenoménu - jak zblbnout rychle a snadno, prostě od fanatismu nejsou chráněni lidé, kterým chybí zdravý rozum a pozor rozum a inteligence, stejně jako moudrost a chytrost nejsou jedno a totéž, jen zdravý rozum dokáže rozlišit, co je správné v jednotlivosti i celku,ale vůle se pak může rozhodnout i proti rozumu a svědomí pak vykoná sankce, to je osobní u každého jednotlivce a nikdo se tomu nevyhne, může se zdát pohodlné nechat za sebe rozhodovat guru a pak tvrdit, to ne já to on :-) no osobní zodpovědnost má každý a ani skupina tuto personální záležitost z nikoho nesejme a zdravý rozum pozná,co je dobře a co ne a přesto někteří, kteří se zdají nebo některým jeví jako ryzí vůdci v tomto kardinálním bodu nemají sami jasno, což je zásadně tragické(14.1.2019)

Pan Osho byl pozoruhodný fenomén a pro mnoho západních hipíků znamenal logické vyústění jejich ideologicko-duchovního směřování. V celkovém vyznění už ani není zajímavý pochopitelný střet starousedlíků a následovníků pana Osho, jakožto spíše vlastní hodnotové zakotvení obou těchto skupin, čehož se nám (Čechům) tak zoufale nedostává. Vlastně na celém tomto bizarním příběhu je nejvíce fascinující, co všechno je možné nad rámec vlastního sobectví, i když nakonec hodnoty jedněch "končí" na hranicích hodnot druhých. Kontroverzní, ale smířlivé a ve svém jádru (věřím) zdravé. "Bye bye bhagwan.." A Oregon je dnes jeden z těch liberálnějších států.(2.11.2018)

Celkom dobre spracovany (aj ked az zbytocne dlhy) dokument o dalsej hipik sekte v US. Tentokrat tomu pre zmenu sefuje indicke duo a treba uznat ze to nabralo zaujimave rozmery. Dokument sa snazi skakavo vyvolávať sympatie s oboma stranami, co je fajn, teda lokalni penzisti + stat oregon VS hipies. U mna sa teda sympatie k hipikom formuju pocas celeho dokumentu akosi omnoho tazsie, aj keď chapem ze to moze byt sranda, mladi ľudia chcu vzdy niekam patrit, niekto si chce zasexovat, niekto zadrogovat, niekoho oslovi meditacia atd z toho vznikne komunita, kamosi volaju kamosov a uz sa to nabali a ked v tom spolocenstve nejaky cas stravis, tak si zvyknes, odchadza sa tazko a mozno ani nieje kam. To je dalsia vec, ze tieto sekty vacsinou cielia na mladych stratenych ludi bez zavazkov hľadajúcich zmysel zivota, nuz ale kto nebol niekedy aspon chvilu strateny :) Hlavny dedusko chcel podla mna primarne zarobit (90 rolls roycov, ludia sa vzdavali majetku v prospech kultu) a ta hlavna pani z indie bola podla mna proste len vysinuta a nakoniec este moze byt velmi rada ako dopadla. 7/10(3.6.2020)

Parádní rozsáhlejší dokumentární série o střetu volnomyšlenkářské sekty s konzervativnějším americkým venkovem. Vyprávěno z mnoha pohledů s pasující hudbou, která podkresuje úhel pohledu každého zpovídajícího. Skutečný příběh, který je více fascinující než jaká může být fikce, ze kterého se můžeme i dnes mnoho naučit.(13.4.2018)

Tvorcovia dokumentu odviedli dobrú prácu. Zaujala ma hlavne metóda spracovania, kombinácia starých historických záberov v kombinácii s retrospektívnymi monológmi zachytených v UHD rozlíšení a chýbajúce scény doplnené o kreslené statické animácie. Spolu to vytvára pôsobivý dojem medzi minulosťou a súčasnosťou. Trochu ma však sklamal samotný výsledok dokumentu, poukazujúci len na žiarlivosť, neopätovanú lásku a honbu za peniazmi. Od kvalitného dokumentu očakávam trochu viac.(11.8.2018)