Reklama

Reklama

Wild Wild Country

(seriál)
Trailer
Dokumentární
USA, 2018, 6 h 43 min (Minutáž: 64–72 min)

Kamera:

Adam Stone

Hudba:

Brocker Way

Hrají:

Osho (a.z.), Ma Anand Sheela, Ma Anand Sheela (a.z.), Albert S. Ruddy (a.z.), Clint Eastwood (a.z.)

Epizody(6)

Když vůdce kontroverzního kultu buduje v oregonské poušti utopické město, konflikt s místními vygraduje až do rozměrů národního skandálu. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (30)

movie 

všechny recenze uživatele

Z technického hlediska hodně pěkně udělaná dokusérie (archivní záběry vs. záběry ze současnosti, režie, střih, hudba vč. kvalitně vybraných písní od Billa Callahana apod.), jejímž největším neduhem je jistá táhlost. Každý díl se při troše snahy mohl zkrotit na nějakých 50 minut a bylo by to pořád ok a informačně vydatné. Libí se mi nestranost tvůrců a fakt, že na konci série nepříjde skutečně žádné rozhřešení. Poněkud mimo mi přišel dost častý pokus vytěžit drama v tom, kterak dle pamětníků už téééééměř pomalu "došlo k nějakému ozbrojenému konfliktu v Rajneeshpuramu" a tlachání o tom v každém druhém díle zabíra nesmyslných 10 minut. ()

fantassia 

všechny recenze uživatele

Posledovala jsem to celý a dalo se to hodně zkrátit. Osobně si na tom považuju ukázku fenoménu - jak zblbnout rychle a snadno, prostě od fanatismu nejsou chráněni lidé, kterým chybí zdravý rozum a pozor rozum a inteligence, stejně jako moudrost a chytrost nejsou jedno a totéž, jen zdravý rozum dokáže rozlišit, co je správné v jednotlivosti i celku,ale vůle se pak může rozhodnout i proti rozumu a svědomí pak vykoná sankce, to je osobní u každého jednotlivce a nikdo se tomu nevyhne, může se zdát pohodlné nechat za sebe rozhodovat guru a pak tvrdit, to ne já to on :-) no osobní zodpovědnost má každý a ani skupina tuto personální záležitost z nikoho nesejme a zdravý rozum pozná,co je dobře a co ne a přesto někteří, kteří se zdají nebo některým jeví jako ryzí vůdci v tomto kardinálním bodu nemají sami jasno, což je zásadně tragické ()

Reklama

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Znáte tenhle? "Potká se zaprděný Čech a náboženský kultista z Indie..." Vyměňte Čecha za balíka z Oregonu a dostanete v kostce shrnutí dokumentární série, kde nebudete mít rádi vůbec nikoho. Na jedné straně stojí vůdce kultu, který si z peněz svých oveček koupí třicet limuzín, jeho radikální poskoci, kteří se nezdráhají otrávit město, a pak samotné ovečky, které chtějí žít v hippie komuně (nic proti tomu), ale jsou tak hloupé, že platí náročnej životní styl svého guru. Na straně druhé žijí venkovští balíci, pro který je každej, kdo nenosí na hlavě klobouk, odpočátku výrazem nebezpečí ohrožení tradice, a lokální úředníci a státní složky, které si ohýbají zákony a ústavu podle svýho, jen aby dostali kultistu pryč. Oceňuju, že dokument záměrně využívá jen archivních záběrů a výpovědí účastníků konfliktu a nestraní tak nikomu. Jediná vada na kráse je přepálená stopáž. Tři-čtyři díly by pohodlně stačily. ()

Kwaichi 

všechny recenze uživatele

Tvorcovia dokumentu odviedli dobrú prácu. Zaujala ma hlavne metóda spracovania, kombinácia starých historických záberov v kombinácii s retrospektívnymi monológmi zachytených v UHD rozlíšení a chýbajúce scény doplnené o kreslené statické animácie. Spolu to vytvára pôsobivý dojem medzi minulosťou a súčasnosťou. Trochu ma však sklamal samotný výsledok dokumentu, poukazujúci len na žiarlivosť, neopätovanú lásku a honbu za peniazmi. Od kvalitného dokumentu očakávam trochu viac. ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Po filmařské stránce průměrně zpracovaná a zbytečně natahovaná série, která by se dala s přehledem odvyprávět za tři díly a člověk by nepřišel o nic podstatného. Jedná se o bizarní pohled na (právní) souboj z 80. let mezi vyznavači tehdy nové sekty a vyznavači sekty s tradicí (křesťany). Jednoznačným plusem dokumentu je, že pokud netrpíte new age nemocí a nečumíte při svítání do slunce, pravděpodobně jste o tomto incidentu v životě neslyšeli, natož o lidech v něm vystupujících. To v době internetu člověka skutečně až potěší, když objeví dokument o mediálně sledovaném příběhu z nedávné doby, o kterém v životě neslyšel a nemusí při sledování porovnávat s již známými informacemi a v duchu chválit sám sebe, že tohle všechno už dávno ví. Velkým mínusem je naprosto nezvládnuté myšlenkové zpracování a ideologické vyznění celé série, což na méně bystré nebo snadno ovlivnitelné jedince může mít až katastrofální následky. U všech šesti dílů jsem pohrdal téměř všemi, kteří se v nich objevili. Totální absence racionálního člověka, který by měl všech pět pohromadě, nebyl stále pod vlivem kultu osobnosti 28 let mrtvého hochštaplera, nebyl bigotní pokrytecký dement plný keců o křesťanství, napůl vyšinutý fanatik nebo člověk, který by si toho indického panáka vzal do huby jinak než v kleče. Tvůrci plíživě nenápadně tlačili diváka do momentů, ve kterých se měl postavit nebo alespoň začít stranit jedné nebo druhé straně, aniž by mu předložili jediný hlas rozumu, který by rozbil tamní okruh výpovědí a okomentoval vše z odstupu a pohledu třetí nezaujaté strany - strany diváka. Podle způsobu jakým tvůrci emočně přibarvovali některé scény a promlouvání na kamery od zainteresovaných lidí, jak zlehčovali a apaticky přecházeli zločiny a dokonce pokus o vraždu, nechali jejich autory aby si to hezky okecali růžovoučkými slůvky a divákovi vše zdánlivě zdůvodnili, aniž by posléze připojili hlas oponenta. Bylo zcela evidentní, že bráchové u režie byli celkem jasně na jedné straně, ale nechtěli natočit dokument způsobem, aby to došlo úplně každému. Nutit diváka do výběru svého týmu v názorovém dokumentu plném střetu fanatiků plných proslovů o svých vírách a ještě ho postrkovat jedním směrem, to je přinejmenším selhání. Nezaměřit se za celých šest dílů na ziskuchtivého vůdce sekty, nepodrobit ho elementárnímu kritickému zkoumání a místo toho nechat permanentně znít oslavná slova, písně a chorály na jeho úžasnost, krásu a moudrost z úst následovníků, to je vysloveně profesní diletantismus. 60 % ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama