Daft Punk Unchained

Trailer

Dokumentární film o celé kariéře dua Daft Punk od počátku devadesátých let s jejich první skupinou Darlin ', až po vydání alba Random Access Memories a následné ocenění Grammy v roce 2014. Sledujeme, jak umělci stavěli svou hudbu, svůj obraz a všechny aspekty jejich inspirace. Film kombinuje vzácné archivní záběry a exkluzivní rozhovory s jejich nejbližšími spolupracovníky, kteří mluví o své práci s Daft Punkem. Mezi ně patří osobnosti jako Pharrell Williams, Giorgio Moroder, Nile Rodgers a Michael Gondry. Pro dokument nebyl vytvořen žádný nový záznam Daft Punku, film využívá pouze jejich archivní záběry. (orkadimenza)

Trailer

Malarkey

Dokument, který vypráví kompletní příběh Daft Punk od počátku až do konce s tak velkým množstvím informací, až z nich jde hlava kolem. Také mi, a to mi přijde hodně důležité, ukázal i jejich lidskou stránku - jestli se tedy něco takového z robotí duše dá vyčíst. Takže pět hvězd je za kompletní zpracování, které postupně odkryje veškerý příběh této geniální kapely od začátku až do konce. Po jeho shlédnutí to skoro vypadá, jako kdyby víš snad už ani nemohli. Přál bych si ale, aby to poslední album nebylo tím posledním, co by z jejich hudební duše vzešlo. To by totiž byla věčná škoda. ()

bart_

Nalijme si doušek s crème-brûlée, a uznejme jeden zřejmý fakt: Daft Punk je prostě a jednoduše kulturní fenomén jaxviňa, pro kvanta lidí i krevní skupina, anebo životní styl - tihle hoši z Galie etablovali alternativní undergroundovou hudbu do dosud neznámých intuitivních sfér, a získali ji nejen nadšené přijetí posluchačů a kritiků, ale získalo ji doslova celosvětové renomé - jejich hudba je totiž neuvěřitelně metafyzická - impulzivně rezonuje vaším tělem, zaryje se vám pod kůži, v žilách vám hekticky proudí jako extáze, jednoduše atakuje váš metabolismus a rozpohybuje ho jako při klimaxu sobotní diskotéky - při poslechu jejich libozvučný muziky jste jednoduše přesvědčeni, že plujete skrz impozantní nekonečnost časoprostoru vesmíru. Daft Punk ovšem nesymbolizuje pouze neskutečně chytlavou muziku, ale především pak totální obsesi, fenomén, životní styl - do nějž se lehko zamilovává, ale komplikovaně se snáší ona láskyplná adorace.... Jen pro upřesnění: Daft Punk = punkový odpad - jak je jednou nazval jeden egocentrický hudební kritik - co se ovšem nečekalo byl fakt, že ona stupidní kritika nakopne jejich kreativní entuziasmus na úroveň, na níž má kreativní ambice a koule velký fakt málokdo. A přestože zpočátku byli Thomas a Manny velice stydliví, nechtěli své tváře zaprodat hudebnímu průmyslu, a tudíž si lukrativně vytvořili persony oněch mimozemských robotů, nahodili kombinézy (posléze i kultivovaná sáčka) a na jejich geniální palici nasadili ergonomicky tvarované helmy, po nichž touží snad každý fanoušek.... Přičemž dokument samotný, který je celý kupodivu fragmentovaný jen a pouze z archivních materiálů, akurátně zachytil esenci tohoto ikonického dua - poutavě reflektuje jejich nekonvenční metody implementovaných inovací, sugestivní distanc od industriální mašinérie a jakýchkoliv stereotypů, a zejména pak dílčí personifikaci jejich stanovené vize - kreativita obou členů je prostě tak neuvěřitelně sebejistá, sebevědomě uvědomělá, a profesionální, že v tehdejších dobách to fakt nemělo období. Hudba Daft Punk nejenže čerpá a sazahuje do konotací černošského funku, futuristického diska, elektronické muziky apod., je prostě neskutečně variabilní - jelikož jejich kariéra je v podstatě sestavená z variací na zašlé šlágry ze sedmdesátek a tvorbu Giorgo Morodera - a přesně takhle se implementují vykrádačky(!) - a bez jejich kulturního impaktu by takoví mainstreamoví interpreti jako Skrillex, David Guetta, Kanye West, Weeknd, Pharrell Williams a mnoho dalších nebyli tak zásadně úspěšní. A kupříkladu jejich revoluční angažmá na filmografii Gaspara Noého a soundtracku ke snímku Tron bylo zásadní pro budoucnost filmové hudby - takže v podstatě každý současný filmový soundtrack zkomponovaný z ambientní hudby vychází z jejich kultovní muziky - tudíž tihle galští roboti jsou pro celosvětové kulturní dědictví důležitým faktorem a pomyslným piedestalem.... Tahle dokumentární sonda do jejich biografie každopádně disponuje kvantou informací, který jsem doposud neznal - a přestože je mírně zkratkovitý, prospěl by mu výrazně delší stopáž, poněvadž šlo potenciálně vyšťavit mnohem víc. V rezoluci jde ale o takřka perfektní dokumentární portrét o dvou zdánlivě stydlivých klucích, kteří svou nonšalantním image - co si budem, nikdo nemá takovej swag jako oni - a především pak revolučními experimenty s muzikou a nespoutanou progresivní kreativitou dobyli svět. Takže já a zbylý desítky milionů dalších fanoušků po celým světě pevně věříme ve velkolepý comeback! ()

Marze

Od začátku žádné informace kdo jsou , odkud přišli. Jen "tady nás máte jako mluvící hlavy" a vychvalují se a to je vlastně všechno. Našel jsem si, že hráli od počátku 90. let a . Skladbu One more time samozřejmě znám. Zdá se, že byli unikátní a experimentální. Elektronickou hudbu jsem již přestal poslouchat a nikdy mi vlastně moc nebrala. ()

ancientone

Ako sústo pre fanúšikov lahodné, ako zhustený profil skupiny výživné, ako atypický dokument o atypickej skupine...úplne nekonzistentné. Všetky "hovoriace hlavy" sa odkopávajú nad unikátnosťou Daft Punku a vytvárajú veľký a v rytme kozmického basového rytmu pulzujúci mýtus "nemainstreamovo mainstreamovej skupiny", avšak nič z jej predností sa nedostane do štruktúry filmu. Je to nedaftpunkovské, ale napriek tomu dobre konzumovateľné rozprávanie o Daft Punku. V tomto smere akoby bol film dokumentom o genialite, ktorú "my ostatní" (tvorcovia) nemôžeme dosiahnuť. ()

sheen

Perfektní dokument o jedné z nejzásadnějších, zdali můžu napsat kapel elektronické hudby (srovnání snese možná maximálně Kraftwerk). Jejich alba Homework a posléze Discovery byla naprosto převratná. Songy, které vznikly jsou dnes absolutní klasiky elektronické hudby. Totálně mne odrovnali hudbou k filmu Tron Legacy, měsíc jsem neposlouchal nic jiného než tento nadčasový soundtrack. Jejich poslední album Random Access Memories mne již tak nesestřelilo :) ()