Chata (festivalový název)

Scénografie:

Sylvain Lemaitre

Kostýmy:

Sophie Lefebvre

Mám s Chatou vlastně jediný, a to dost podobný problém jako s režijní prvotinou dua Franz+Fiala Goodnigh Mommy. Opět mi ten film přišel průhledný. Sice ne hned po pěti minutách jako minule, ale nejpozději někdy kolem poloviny už mi bylo jasné, o co kráčí a kam se to vyvine. A opět si nejsem úplně jistý, jestli režiséři počítají s tím, že divák už pointu tuší (některé z náznaků jsou imho až příliš očividné!), anebo je závěrečné vyložení karet opravdu míněno jako překvápko. Nicméně - konceptuálně je to vymyšleno lépe než předchozí film a lépe funguje i čistě hororová stránka, kdy po většinu stopáže jede psycho-horror-winter atmoška na plný plyn. Nekompromisní patnáctiminutová koncovka je pak u mne už vyloženě na pět hvězd. Takže rozhodně potěšilo, pro příští film si ale přeji, aby režiséři tu svou hru na oblafnutí rozjeli trochu důmyslněji, anebo hráli rovnou s vyloženými kartami už od začátku :) #KVIFF2019(30.6.2019)

Člověk myslí na Osvícení, Čarodějnici a některým možná hlavou proběhne i Martha Marcy May Marlene. Nadstandardní psychothriller s opět výbornou Riley Keough. Rakouské režijní duo ať klidně ještě v USA něco natočí, od debutu Goodnight Mommy posun nahoru.(5.7.2019)

Čisté. Vyhovovalo mi i, že ten film hraje dost otevřenou hru a nesnaží se šokovat - spíš buduje atmosféru neklidu a spění k jistě tvrdému závěru. Na takové horory chodím do kina rád. Námět je celkem banální, ale provedení špičkové.(11.7.2019)

Zimní "chatový" psycho teror, který si vystačí se skromnými kulisami, hudbou a pár (skvělými) herci. Klíčový zvrat není vyloženě šokující, ale má logiku a úplný závěr je výborný. Pro fanoušky Osvícení, Věci nebo Chytilové Vlčí boudy povinnost. 75 %(12.7.2019)

Chata je skvěle natočená po technické stránce (kameraman Thimios Bakatakis je mistr), má fajn hororovou atmosféru, vděčné prostředí sněhové pustiny a dobře pracuje s budováním napětí. Dějově je však dost průhledná, záhadu směřující k dějovému zvratu si poměrně rychle dokážeme rozklíčovat. Ono mi to vlastně ani tolik nevadilo, jen možná pak ne úplně dává smysl, čeho mělo být psychologickým terorem vlastně docíleno a proč nebyly promyšleny pravděpodobné důsledky, ale rýpat do toho moc nechci a rozhodně se nechci pouštět do spoilerů. Film jsem si užil, je to umně natočené a zejména Riley Keough je zde fenomenální - roztomilá a děsivá zároveň. Určitě můžu tento hororový snímek doporučit. [KVIFF 2019](1.7.2019)

Celou dobu jsem si přál, aby snímek měl jinou pointu než jakou měl ale i tak velmi znepokojivý zážitek. Nevím jestli to bylo tou půlnoční projekcí ve Varech ale v jedné děsivé scéně mi i vyhrkly slzy do očí a to už je co říct. Nearer My God To Thee z úst Riley Keough je strhující broukal jsem si to ještě pár hodin potom. Hodně silné 4*. (KVIFF2019)(2.7.2019)

Spíš thriller s hororovými prvky, nikoli horor. Slibně rozehraná psychologická historka odehrávající se na pomezí skutečnosti, snů a halucinací trpí pomalým rozjezdem, po němž následuje postupně gradující hra s očekáváním, navnazující na nějaký úderný mysteriózní/hororový závěr. Finální rozuzlení je však překvapivě racionální a ukotvené v realitě, čímž vrhá stín pochybnosti na četné náhody a nepravděpodobné okamžiky, k nimž v průběhu snímku došlo, a které jeho hrdinům hrály do karet. Film rozhodně zaujme atmosférou, hereckými výkony a budováním pochyb a nejistoty, jeho pointa však není dostatečně uspokojivá, aby vykoupila to čekání na ni.(6.7.2019)

Pokud si stejně jako já před projekcí přečtete synopsi tohoto snímku, budete uvažovat nad dvěma možnostmi vývoje příběhu - buď bude nová macecha terorizovat děti, nebo budou děti terorizovat macechu. Nečekaný úvod filmu ještě nabízí další interpretaci, ale ať už uvěříte čemukoli, tohle zpracování vás prostě musí semlít. Psycho horor par excellence, který mě vystrašil i rozplakal. Hlavně, že distributoři posílají do kin padesátý díl "Annabelle"...(4.7.2019)

Franz a Fiala dokazují osobitý talent a už v Ich seh,, Ich seh ukázali, že mají smysl pro vizualizaci. The Lodge je divácky ještě mnohem přívětivější a potěší hlavně natahovaným vypointovánim, ve kterém jsem tentokráte tápala. Neskutečná pravohorní kamera a hudební vložky a podkresy přispěly k brutálně intenzivnímu mysterióznímu zážitku. Naneštěstí ale mířil zcela úplně jinam, než jsem chtěla a očekávala podle traileru, z hororové stránky je to ale lahůdka pro všechny fandy a vřelá záležitost při půlnoční varské projekci. KVIFF2019(2.7.2019)

Hale dobry, ty deti byly celkem slusny svine. Hlavne tomu klukovi bych s okamzitou platnosti odebral #1son hrnicek. Konecne pulnocko bez zombies. #kviff (75%)(3.7.2019)

Takový dokumentární film o věřících. Hodně dobrý.(12.7.2019)

[KVIFF 2019] Přeji dobrý den, nebo spíše dobrou noc. Půlnoční byla sebevražda sama o sobě. A teď jsme najednou tady. Přežil jsem. Protože se to skoro jinak nedalo. Šlo totiž o dobře vypracovaný, napínavý příběh se svou linkou, která má svůj jasně nastavený příběh. Svoje vychytávky, vyhrání si s postavami a divákem, který bude sledovat to, co zrovna půjde a bude to sedět. Asi bych nemluvil o nějakém uchvácení. Mluvil bych o dobře provedeném hororu, který mne nijak extra neděsil, ale já si dokázal užít příběh jako takový. Spolu s tím atmosféra uměla zapůsobit, zvlášť když se mysterie ukáže jako tvrdý realismus. To vše vyvrcholí do v celku důstojného, děsivého a dobrého finále. Tlesk, tlesk.(7.7.2019)

Strašlivé psycho, kdy se s každou scénou obáváte té další. Kulisy opuštěné chaty, do kterých je dosazena trojice postav s různými motivacemi jsou děsivé. Jeden z top filmů KVIFF 2019.(8.7.2019)

V nenápadné pomalu se vtírající podmanivosti podobné jako loňská pecka Hereditary (od které si Fiala s Franzovou půjčují prostřihy na domeček s panenkami), možná jen o vous hůře zrežírované. Zároveň do určité míry předvídatelné pro lidi, co viděli Dobrou, mámo. Od své prvotiny se ale tvůrci hodně posunuli a budu se sakra těšit, co udělají příště. Lanthimův kameraman taky dělá rozdíl. A vypadá to, že se nám rodí nová vlnka hororů, odprošťujících se od Wanovských standartů. 85% (KVIFF 2019) P.S.: Kdyby mí nalití soudruzi prvních 20 minut pořád nekecali, možná by byl můj zážitek pětihvězdičkový, takhle budu muset počkat na druhý screening.(2.7.2019)

Není horor jako horor. Toto psychologické drama S. Fialy a V. Franz se snaží útočit na divákovu psychickou stránku a poměrně se jim to podařilo. Pochybné myšlenky o hlavních hororových prvcích jako je obraz Panny Marie, divné prášky nebo dokonce panenka hlavní postavy ze začátku v divákovi vzbuzují myšlenky na klasickou jumpscare podívanou Jamese Wanna. To se ale zhruba po patnácti minutách snímku rychle změní a film začíná mít úplně jiný spád. Divák se začne bát i výstřelů z pistole, v některých chvílích dokonce hodného psa smetáka. Výbornou kamera Thimiose Bakatise doplňuje ještě lepší herecký výkon nové hollywoodské hvězdy Jaedena Martella, také známého ze snímku To. I přes tyto všechny klady mi na snímku chyběl drive, ta rychlost, která by diváka hnala dopředu a vyvolávala v něm pořád nové myšlenky o co vlastně na té chatě jde. /MFFKV2019/(4.7.2019)

• Yuri69

Chatě nelze upřít vyspělou technickou stránku (hra světel v interiérech, uvěřitelná zima, atd.), ale vlastní zápletka je neskutečně průhledná. Navíc je divák na dané lince opakovaně utvrzován. Tím pádem se jakékoli budování atmosféry psychologického dusna rozpadá - thriller přestává být thrillerem.(10.7.2019)

Nejlepší horror od dob Osvícení !!!(30.6.2019)

Skvěle natočený horůrek s perfektně vybroušeným koncem.Při každé sledované minutě díky velmi promyšlenému a neunáhlenému scenáři je film dobře nastaven aby nutil k intenzivnímu vnímání děje a sílícímu napětí .Velmi dobré a překvapující.(15.8.2019)

• Mátočka

Zasraný housličky.(4.7.2019)