Kominského metoda

• USA The Kominsky Method (více)
USA, (2018–2021), 9 h 44 min (Minutáž: 22–37 min)

Tvůrci:

Chuck Lorre

Hudba:

Jeff Cardoni

Alan Arkin, Sarah Baker, Michael Douglas, Ashleigh LaThrop, Emily Osment, Graham Rogers, Melissa Tang, Nancy Travis, Azie Tesfai, Willam, Jully Lee (více)

Série(3) / Epizody(22)

Učitel herectví Sandy Kominsky se svým nejlepším přítelem Normanem Newlanderem si navzájem pomáhají zvládat všechny peripetie stárnutí s humorem. (Netflix)

ScarPoul

Ono to nie je o divadle a herectve ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Všetky dejové línie majú doprovodný charakter a snažia sa ozvláštniť ústrednú myšlienku seriálu. A tou je vysporiadanie sa so svojou smrteľnosťou. Staroba nie je ľahká. V prevedení ústredného dua Douglas a Arkin je dokonca trestuhodne cynická, nepríjemná a smutná. A byť tam niekto iní, nemuselo by to ani z polovice fungovať tak, ako to funguje teraz. V konečnom dôsledku je celé pozadie bezútešné, ale postavy sa to snažia brať s humorom a s nadhľadom. To sa im ale nie vždy darí. Dej je plynulý. Emócie sú pekne rozložené. A celé je to uveriteľné a vôbec nie hlúpe. Nejedná sa o žiadne veľké dielo. Je to len séria príjemných a nepríjemných stretnutí dvojice priateľov v období, kedy ich už asi veľa dobrého nečaká. Hoci oni sa snažia, aby tomu tak nebolo. 1.séria - 80% Zase raz čarosmutné. Sandy a Norman sú skvelí parťáci. Ich hláškovanie je najzábavnejšou vecou na celom seriály. Možno ešte šteky Allison Janney, Haley Joel Osmenta a Boba Odenkirka. Posledné dve časti pôsobia ale rozpačito a nie tak ucelene ako tomu bolo na začiatku série. Stále je to zábavné a má to svoje silné momenty. Celé to pôsobí ako skvelá náplasť na dnešnú dobu. Hlavne v rámci sebareflexie. Síce to neponúka nič prevratné a nové, ale Douglas a Arkin sú skvelí a ťahajú to na svojich ramenách do vôd nadpriemeru. O trošku slabšie ako prvá séria, ale stále rovnako zábavné. 2. séria - 70% Bez Alana Arkina to nie je ono. A bál som sa obrovského úpadku. Ten tu do určitej miery aj je. Niektoré charaktery ( hlavne Normanová dcéra a vnuk) úplne odpadnú od svojich charakterov z predchádzajúcich sérií a idú si ako keby v nových postavách. Uvedomujem si, že Chuck Lorre potreboval všetko nejako zmysluplne ukončiť, ale niektoré tie dejové línie mi prišli vďaka tomu znova vytvorené. Vedľajšie línie nefungujú tak ako by mali ( línia s peniazmi) a tých emócií a prezretí je tu tiež pomenej. Lenže tá spoločnosť v ktorej som sa niekoľko častí nachádzal je príliš príjemná na to, aby vyslovene nudila, alebo kazila výsledný dojem. Zamrzí len to, že sa tomu nedostalo väčšieho a razantnejšieho zakončenia. Ale nechcem byť nevďačný. Nie je to (ako som už písal na túto tému) nejaká úžasná seriálová udalosť. Je to len také milé pripomenutie vlastnej smrteľnosti a tiež toho, že nikdy nie je neskoro, hoci už neskoro fakt je. Najslabšia séria, ktorá ale našťastie nepokazila to, čo pokaziť mohla. 3.séria - 70% ()

Radek99

Vynikající komediální seriál o něčem tak strašném, jako je stáří, a něčem tak nádherném a důležitém, jako je přátelství... Ironií a sarkasmem proti nejsmutnější životní etapě. Produkční stáj Chucka Lorreho má dalšího velmi silného koně! ()

EdaS

Velice příjemná záležitost, která se vyhýbá lacinému sentimentu a dává příležitost dědkům Douglasovi a Arkinovi zase po nějaké době zazářit. Sem s druhou sérií! ()

DwayneJohnson

Neuvěřitelně uvolněný a místy hodně vtipný seriál. Douglas s Arkinem předvádí two men show je hlavně jejich zásluha, že Kominského metoda visí tak nahoře. A nutno říct, že naprosto zaslouženě.(oblíbené postavy: Sandy, Norman, Jude) ()

Visáč

"I’m not a pedophile, I’m an actor." Douglas s Arkinom v seriáli z produkcie Chucka Lorreho (bez laugh tracku, thank gawd) potvrdzujú status hereckej extra-triedy. Vtipné, citlivé, miestami pichľavé a dojemné, no nie tým slizkým podbízivým spôsobom, akým TV produkcie kŕmia segment 50+ jak na bežiacom páse. Rozhodne to nie je zaprdené a šikovne to reaguje na trendy v spoločnosti, napr. cez občasné racial/gender konflikty postáv. Obsadenie na úrovni, v menších úlohách sa tu mihnú aj ikony ako Elliot Gould alebo Danny DeVito. Fakt luxusný binge-watch pre vyzreté publikum so slabosťou pre kvalitne napísané dialógy a charizmatických hercov. ()

Flego

Vtipné, inteligentné, smutné. Excelentní herci rozohrávajú svoj part dokonale, sme svedkami rôznych narážok na Hollywood, celebrity, hercov, filmy a všetko je robené citlivo a decentne. Kvalitne napísané dialógy ponúkajú potešenie aj náročnejším divákom. ()

jojinecko

Za mňa absolútna spokojnosť, hoci od dokonalosti má tento seriál ďaleko a nikdy sa nestane globálnym hitom, chvalabohu. Ale je v ňom toľko emócií, parádneho ironického "tichého" humoru, srdca a úprimnosti, bez zbytočného pomrkávania na diváka, so snahou zapáčiť sa. Skvele som sa bavil, ako už dlho nie... a Mike Douglas je FENOMENÁLNY herec! ()

rikitiki

Komediální seriál o stárnutí zdobí brilantně štiplavé dialogy a taky skvělé herecké výkony, ať už zkušených hollywoodských hvězd nebo mladých protagonistů. Historky, které by mohly v reálu vyznít smutně, tady zajistí zábavu, protože jsou podány se sžíravým humorem._____ Neskutečně to spolu sluší M. Douglasovi a Alanu Arkinovi. Ti dva k sobě patří, doplňují se a je jen škoda, že na to už někdo dávno nepřišel a nenatočil toho s nimi víc. K plusům patří vtipná camea (viz K. Turner v miniroličce exmanželky M. Douglase - a vzpomeňme s láskou na jejich Válku Roseových a obě Honby). SHRNUTÍ: Těmto důchodcům by se nikdo neodvážil říct, ať jdou krmit holuby. ()

Lacike

1. seria: Chuck Lorre pre zmenu zase boduje s kvalitným seriálom o dvoch starých páprdoch, ktorí riešia svoj zdravotný stav, problémy so ženami a nechýbaju ani ironické poznámky na Hollywood. Parádne tu exceluje ústredná dvojka. Klasicky nezodpovedný frajer Douglas a trochu neurotický Arkin. Vo vedľajších úlohách sa tu mihne viacero ďalších hviezd, väčšinou tiež v pokročilom veku. Samozrejme nesmie chýbať Douglasov kamarát De Vito v skvelej úlohe urológa, ktorý si vychutnáva vyšetrovanie prostaty. Celé to pôsobí ako jeden film rozdelený na 8 častí, takže keď si to pustíte naraz, tak to ubehne ani sa nenazdáte. Váhal som aj nad piatou hviezdičkou, ale príliš ma nebavili scény v ktorých Douglasova postava vyučuje herectvo mladých hercov z ktorých boli niektorí príliš divní. Celkovo som nadšený, keďže som sa tak dokonale stotožnil s dvojicou postáv, ktoré čúrajú morzeovku (ja zatiaľ čúram plným prúdom) na rozdiel od všetkých tých supermanov, ktorý v slipoch zachraňujú po x-tý raz svet. Teším sa na druhú sériu. 9/10. 2. séria: dejovo plynule nadväzuje na prvú a aj kvalitatívne je na tom rovnako. Čiže veľká spokojnosť. Ústredná dvojka neustále boduje vtipnými hláškami. Hlavne Arkin si ma úplne získal. Z nových postáv zaujme stále nádherná Jane Seymour s ktorou začne chodiť Arkin a riadne ostarený Paul Reiser, ktorý začne chodiť s Douglasovou dcérou, čo je zdrojom mnohých vtipných scén. De Vitova postava sa tentoraz nedostaví, ale aspoň spomenuli herca De Vita. Seriál dokáže byť aj vážnejší a dojímavé scény fungujú rovnako dobre ako humorné. Znova sa nezabudne zabŕdnuť aj do Hollywoodu alebo súčasnej politickej korektnosti. Snáď asi už len starí ľudia si môžu dovoliť byť normálne nekorektní. Potešilo aj niekoľko cameo výstupov. Asi jedinou chybou tohto seriálu je, že každá séria je tak strašne krátka. Kľudne by som prijal aj dvojnásobný počet dielov. Teším sa na tretiu sériu. 9/10. Tak tu máme ďalší seriál, ktorý sa Lorreovi rozpadol po odchode jedného z hlavných predstaviteľov. Presne ako som očakával. Bez Arkina to je proste len polovičné a to špičkovanie medzi ním a Douglasom mi strašne chýbalo. Najhoršia je prvá epizóda v ktorej sa lúčime s Arkinovou postavou. Niežeby to bolo tak smutné. Práve naopak, bolo to nijaké. Bez emócii a aj pokusy o humor vyzneli trápne. Našťastie od druhej epizódy sa to vyšplhalo na priemer a občas potešil nejaký vydarený vtip. Či už kopanec do politiky a Hollywoodu s transfluenthybrid ľuďmi identifikujúcimi sa ako psie hovno, alebo nová posila Kathleen Turnerová ako Douglasová ex. Chémia medzi nimi funguje stále a pekne sa popichujú ale to je úplne iná dynamika akú mal Douglas s Arkinom. Trochu ma mrzelo, že z príbuzných Arkinovej postavy urobili čisto komické figúrky, pritom aspoň tá jeho dcéra mala aj vďaka minulej sérii stále dramatický potenciál, ktorý nevyužili. Vlastne sa väčšinu série riešil vzťah Douglasovej dcéry a čím ďalej tým otravnejšieho Reisera. Ten ma rozosmial len v metascéne pri ktorej v TV sleduje film Dinner, kde sa objaví zamlada. Z hviezdnych vystúpení najviac zaboduje Freeman. Záver je celkom pekný a skoro až dojímavý, ale aj tak si myslím, že ani tých pár vydarených scén za to zbytočné naťahovanie nestálo. Prvé dve série sú geniálne a dostatočne uzavrené, takže fungujú dobre aj bez tohto spin-offu. 5/10. () (méně) (více)

bloom

Nejsem fanouškem populárních sitcomů Chucka Lorrea, protože jejich hrdinové jsou na můj vkus příliš schématičtí a kromě řady vtipů k popukání jsem v nich narazil i na řadu nepovedených. Kominského metoda mě ale příjemně překvapila sarkastickými dialogy, které navazují na to nejlepší z americké konverzační komedie, a neodbytými postavami, kterým občas bez mrknutí oka odpustíte trochu sentimentu. Velkou poklonu si pak zaslouží legendy Michael Douglas a Alan Arkin, kteří se jako dvojice tímto stávají nástupci komediálního dua Lemmon-Matthau v 21. století. ()

slord

Už dlhšie som si to chcel pozrieť, tak som si to konečne pustil a bol som dosť prekvapený aké dobré to je. Michael Douglas a Alan Arkin sú skvelá dvojka a ich dialógy boli fajnové, a keď sa následne na scéne objavila Kathleen Turner, tak medzi ňou a Douglasom tá iskra z Honby za diamantom ešte nezhasla, ich chémiu som si užíval. Téma starnutia je tu podaná veľmi sviežo, sarkastický humor sa mi páčil a seriál vedel aj dojať. 9/10 ()

halogenka

Skvěle napsaný seriál s výborným Douglasem, který se na stará kolena přehrál z hajzla do superroztomilého soon-to-be páprdy. ()

jezurka42

Humiliation doesn't bother you, does it? - I'm an actor. Humor starců o stáří balancující na křehké hranici strachu a paniky nad myšlenkou, kdy jeden druhého a jiné jim blízké můžou se smrtí ztratit. Komorně velkolepé, lidsky syté, herecky perfektně trefné. Filmový Bůh vzal jednotlivé složky, opatrně je namíchal, s láskou svůj výtvor opatroval a když si byl jist, že ve světě se neztratí, políbil ho na čelo a poslal ho k nám. ()

sofiapetra

Moc se mi do toho - vzhledem k tématu - nechtělo, ale je to skvělé (všechny tři řady).  Neobyčejně trefné, ftipné a dojemné dohromady. Zvlášť pro cyniky za zenitem. Jo a už chápu, co Zeta na tom Douglasovi celé roky viděla a vidí - víc sexy staříka si ani neumím představit. Zvlášť to vyniklo ve srovnání s Kathleen Turner, která se zjevila ve třetí řadě jako jeho nabroušená ex - a k té tedy stárnutí bylo doslova nemilosrdné. ()

easaque

-5* Výborný seriál, kterému po pár dílech musím dát vysokou známku a je možné, že se po dokoukání dostane i na plný počet. Sice ještě nemám ani padesát, ale plkání a příběhy hlavního seniorského dua mě dost baví a je mi blízké. Myslím si, že s nadsázkou a trochou satiry se dá dělat sranda z mnoha věcí a kritizovat současné všeobecné společenské problémy a nešvary. Doufám, že seriálu nedojde dech a po dosledování třetí série ještě něco dopíšu. Rozhodně je to i herecky kvalitně obsazený seriál a jsem rád, že se ti staří kvalitní neodhazují do starého železa a je tu místo i pro několik zapomenutých hvězdiček. Addendum po 3.sérii: opravdu nakonec přidávám ještě hvězdičku navrch, i když Alan Arkin v poslední dost chyběl. Naštěstí Michael Douglas dostal docela fajn parťáka v podobě osvědčené Kathleen Turner ;-). Neubyla naštěstí všudypřítomná sebeironii a reflexi stárnutí si seriál udržel. Doporučení je jasné a vypadá to, že tentokrát zůstane jen u tří sérií. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Fanucci

Není to špatný, ale člověka to šnečí tempo i postavy pomalu ale jistě začnou nudit. Lorre je pro mne komediální génius, ale tady jsme se s Chuckem trochu minuli;-) ()

BoredSeal

Příjemně krátké epizody, skvělá ústřední dvojice herců a černý humor versus stáří. Chtělo by to vyškrtat nudné vedlejší béčkové postavy jako studenti herectví a postupně směřovat k pesimismu, aby černý humor víc vynikl, ale dobrá oddechovka, skoro za 4 hvězdy. ()

M.i.k.e

i když se minimálně polovina seriálu točí kolem vážnějších témat jako stáří,nebo ztráta blízkého člověka,je ve výsledku Kominsky Method spíše příjemnou záležitostí.Největší podíl na tom mají oba hlavní představitelé,kdy Douglas je vtipný a šarmantní a Arkin zase věčně nabručený a sarkastický...a dohromady jim to výborně ladí.Velkým plusem je i to,že se Lorre a spol vyhnuli zbytečnému patosu,což se ne vždy podaří...80% ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

76. Zlaté Glóby – výsledky

76. Zlaté Glóby – výsledky

07.01.2019

Prestižní 76. Zlaté Glóby, udílené asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu, byly vyhlášené první lednovou neděli z hotelu Beverly Hilton v Kalifornii. Předávání cen moderovala dvojice herců… (více)