Batman vs. Joker

Animovaný / Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2016, 76 min

Sam Liu

Předloha:

Alan Moore (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Při koukání na kotaku.com jsem před pár měsíci přečetl, že bude zfilmována jedna z nejlepších dějových linií, co kolem Batmana existuje. Killing Joke jsem si tedy našel a během 10-15 minut přečetl. Je to krátký komix, který je však tak nádherně depresivní a úžasně provedený, že jsem s civěním dočetl až do "konce" a ještě hodinu na to hledal na internetu různé interpretace ostatních čtenářů... Na rozpohybovanou formu jsem se tedy velmi těšil. The Killing Joke však nezačíná tam, kde komix. Nene. Začíná nějakou honičkou, je tam Batgirl, později i v podprsence, je tam poučování, je tam vyzdvihnut záporák, na kterého si na konci ani nevzpomenete a obecně je to... Nuda... Po 35 minutách pak konečně přichází na scénu hlavní příběh. Když si vzpomenu, jak jsem dychtil po další textové bublině v komixu, jak jsem měl zatajený dech nad onou atmosférou v něm, zde jsem se jen koukal, občas mrknul na hodinky a rozhodně se nedá říct, že bych si to užíval. Tempo je pomalé, scény Jokera z minulosti rozvleklé, dabér nic moc... Batman též. Všechna ta mysterie z komixu, ta ukrutná šílenost, je zde vypodobněna jako "akční snímek", což nikdy nebylo v The Killing Joke komixu prioritou. Z tohoto hlediska velmi zklamal... Doporučuji si sehnat komixovou verzi, celý příběh má tak 15 minut čtení a zanechá ve vás hodně. Tento snímek je, bohužel, vcelu nudné a nepovedené zpracování. Ha ha, 45%(26.7.2016)

Adaptace slavného a skvělého Kameňáku Alana Moora. Měl jsem trochu obavy, čím tvůrci ten příběh, působivý právě díky tomu, jak relativně krátký a úderný je, asi natáhnou. Dobrá zpráva je, že přímo Kameňák nenatáhli ničím. O něco horší zpráva je, že než se začne odehrávat, sledujeme téměř půl hodiny úplně jiný příběh, který sice lze ospravedlnit nutností představit Batgirl/Barbaru i úplným nováčkům, nicméně mafiánská zápletka a akční scény už nutné nebyly. Ale nenudil jsem se, na animaci jsem si po chvíli zvykl... No a Mark Hamill je jako Joker dokonalý.(15.11.2020)

• tron

Komiksová predloha je skvelá, jeden z najvýznamnejších príbehov v Batmanovom univerze. V češtine vyšla vo vydavateľstve Crew v knižke Kameňák a ďalšie príbehy (kniha obsahovala spolu tri príbehy, vrátane Kameňáku). Komiks je výnimočný. Neviem, či ide o najlepší príbeh Batmana (hoci v prípade Kameňáku paradoxne vlastne skôr Jokera, ale každopádne jeho vzťah s Batmanom je pre Kameňák kľúčový a zásadný), ale bez debaty o jeden z najlepších. Kreslený celovečerák, bohužiaľ, nie je skvelý. Skvelý je iba v pasážach z opusteného cirkusového mestečka, v ktorom Batman s Jokerom zvádzajú súboj o zdravý rozum komisára Gordona a zisťujú, že sa navzájom svojím spôsobom potrebujú. Nedajte sa však pomýliť, tieto pasáže sa vyskytujú až na konci. "Predtým" sa objaví všeličo (vrátane plno vecí, ktoré v Mooreovom komikse neboli), ale nič z toho nie je príliš dobré, zaujímavé, zábavné, ani originálne (ak necháme bokom wtf netopierí sex na streche). Mnohí v súvislosti s Mooreovým komiksom (a tým pádom aj v súvislosti s týmto filmom) rozmýšľajú, či bolo múdre "prezradiť" Jokerov zrod, ale ja s tým problém nemám. Viac sa mi ale každopádne páčil prístup, aký k tomuto desivému psychopatovi zvolil Nolan v Temnom rytierovi, kde Heath Ledger ponúkol hneď niekoľko verzií, ale nakoniec ani jedna nemusela byť správna. Každopádne, aj vo výnimočnom komikse je jasne naznačené, že si to celé Joker možno zle pamätá a celé to v skutočnosti bolo úplne inak :-)(15.11.2016)

S Kameňákem jsem na výsost spokojený. Ano, filmové zpracování nedosahuje geniality předlohy, ale stále se jedná o velmi dobrý animák od DC (nejen v porovnání s těmi novějšími, ale i staršími). Úvodní půlhodina je sice slabší, ale podle mě stále v pohodě a polní svůj účel. Chápu, že někteří lidé mají především s jednou scénou problém, ale po zhlédnutí mi to tak strašné nepřijde, byť je to zbytečné. (Pro rejpali, není to poprvé, kdy se něco takového stalo, přečtěte si komiksovou sérii Batman Beyond.) Samotný Kameňák je adaptovaný velmi dobře, především Flashbacky jsou výborné. Vše korunuje geniální práce dabérů. 90 %(25.7.2016)

• luka4615

Film se od komiksové předlohy odchyluje zejména na začátku, kdy máte dojem, že se díváte na nějakou lacinou televizní adaptaci. Jediné co stojí za zmínku je pamětihodná záporná postava, na kterou se ale zase zhruba v půlce filmu úplně zapomene. A když už konečně dojde na to hlavní, totiž na konfrontaci Batmana s Jokerem, je to bohužel zase hodně umírněné a odchylující se od komiksového zpodobnění, ve kterém šílenství ve všech podobách doslova odkapává ze stránek. Jdu si raději, už asi podvacáté, přečíst The Killing Joke. Tenhle film totiž ani zdaleka nedosahuje takových kvalit jako jeho papírová předloha. Škoda.(26.7.2016)

• - Bezpečnostní kód pro vstup do Francescova sklad je Fibonacciho sekvence "0, 1": 1, 2, 3, 5, 8 (v matematice je takto označována nekonečná posloupnost přirozených čísel - každé číslo je součtem dvou předchozích). (Caszidy)

• - Číslo Jokerovy cely je 0801. V abecedě odpovídají tato čísla písmmenům "HA." (Caszidy)

• - Batmanův počítač v Batcave s nejrůznějšími obrazy Jokera je jeden velký odkaz na historii této postavy v průběhu let. Můžeme vidět filmové verze Jacka Nicholsona a Heatha Ledgera, mrtvé publikum z Batman: Návrat Temného rytíře, Jokera s Harley Quinn anebo třeba mrtvého Jasona Todda. (TwoFace)