Batman vs. Joker

Animovaný / Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2016, 76 min

Sam Liu

Předloha:

Alan Moore (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Při koukání na kotaku.com jsem před pár měsíci přečetl, že bude zfilmována jedna z nejlepších dějových linií, co kolem Batmana existuje. Killing Joke jsem si tedy našel a během 10-15 minut přečetl. Je to krátký komix, který je však tak nádherně depresivní a úžasně provedený, že jsem s civěním dočetl až do "konce" a ještě hodinu na to hledal na internetu různé interpretace ostatních čtenářů... Na rozpohybovanou formu jsem se tedy velmi těšil. The Killing Joke však nezačíná tam, kde komix. Nene. Začíná nějakou honičkou, je tam Batgirl, později i v podprsence, je tam poučování, je tam vyzdvihnut záporák, na kterého si na konci ani nevzpomenete a obecně je to... Nuda... Po 35 minutách pak konečně přichází na scénu hlavní příběh. Když si vzpomenu, jak jsem dychtil po další textové bublině v komixu, jak jsem měl zatajený dech nad onou atmosférou v něm, zde jsem se jen koukal, občas mrknul na hodinky a rozhodně se nedá říct, že bych si to užíval. Tempo je pomalé, scény Jokera z minulosti rozvleklé, dabér nic moc... Batman též. Všechna ta mysterie z komixu, ta ukrutná šílenost, je zde vypodobněna jako "akční snímek", což nikdy nebylo v The Killing Joke komixu prioritou. Z tohoto hlediska velmi zklamal... Doporučuji si sehnat komixovou verzi, celý příběh má tak 15 minut čtení a zanechá ve vás hodně. Tento snímek je, bohužel, vcelu nudné a nepovedené zpracování. Ha ha, 45%(26.7.2016)

• MikeZ

Dokonalé zprasení geniální předlohy. Nově přidána úvodní půlhodina s Batgirl je debilita hodná Zacka Snydera: Barbara řeší případ, hádá se s Batmanem (ten vždycky prohlásí moudro, vztahující se k pozdějšímu dějí s Jokerem, *mrk mrk*), pak se spolu vyspí (!!!), on ji ignoruje, ona s batgirlováním sekne (tohle fakt psal Azzarello?). A když se v polovině filmu konečně dohrabeme k titulnímu Kameňáku, mizérie pokračuje. Liuova režie je tak nudná, že se jí povedlo nemožné - dostat z Conroye a Hamilla mizerné výkony. Tenhle špatný vtip může Alan Moore zavrhnout zcela oprávněně. 4/10(23.7.2016)

Předlohu jsem nečetl, nicméně i tak ze snímku cítím určité odtržení prequelové části věnující se vztahu Barbary a Batmana. Následná brutální přetahovaná Batmana s Jokerem se mi líbila (obzvláště flashbacky do jokerovy geneze). K absolutní spokojenosti však přeci jen něco chybělo. Mark Hamillu jako Joker samozřejmě zase kraluje a Kevin Conroy se zahanbit také nenechá.(18.9.2016)

• luka4615

Film se od komiksové předlohy odchyluje zejména na začátku, kdy máte dojem, že se díváte na nějakou lacinou televizní adaptaci. Jediné co stojí za zmínku je pamětihodná záporná postava, na kterou se ale zase zhruba v půlce filmu úplně zapomene. A když už konečně dojde na to hlavní, totiž na konfrontaci Batmana s Jokerem, je to bohužel zase hodně umírněné a odchylující se od komiksového zpodobnění, ve kterém šílenství ve všech podobách doslova odkapává ze stránek. Jdu si raději, už asi podvacáté, přečíst The Killing Joke. Tenhle film totiž ani zdaleka nedosahuje takových kvalit jako jeho papírová předloha. Škoda.(26.7.2016)

Komiksový Kameňák má sílu v údernosti a také v tom, že není zbytečně natahovaný. Z tohoto popisku vyplývá jedna věc, a to že se nehodí pro zpracování na celevečerní film. Batman: The Killing Joke rozhodně není špatný DC animák. Na druhou stranu není ani nijak výborný. Film je rozdělený na dvě části. A to rozdělení je pro mě docela dost logické a to nejen kvůli natažení stopáže, ale hlavně pro ten emocionální šok ze zvratu v druhé části filmu(tohle platí pro neznalé předlohy). Zatím co první půlka se nemusí ortodoxně držet předlohy a může nám ukázat prakticky cokoliv. To bohužel neplatí o té druhé, která přesně kopíruje komiks se vším všudy. A to je docela škoda, protože tady se nabízela možnost ukázat něco originálního a nebo zkusit pár vlastních nápadů. Určitě bych se za to nezlobil, protože by to nepůsobilo tak staticky a místy prázdně a bez náboje. Je to škoda, jelikož cítím, že to šlo udělat lépe. Batman: The Killing Joke pro neznalé a fandy Jokera velmi slušný animák, pro fanoušky a znalce nic co neurazí a ani nenadchne.(10.8.2016)

• - Poté, co Mark Hamill namluvil postavu Jokera ve videohře "Batman Arkham Knight", prohlásil, že kvůli zatížení a namáhání hlasivek už tuto postavu nebude nikdy dabovat. Výjimku byl ochoten udělat jen v případě, že by šlo o zpracování legendárního komiksu "Batman: The Killing Joke". A tak se i stalo. (Caszidy)

• - Batmanův počítač v Batcave s nejrůznějšími obrazy Jokera je jeden velký odkaz na historii této postavy v průběhu let. Můžeme vidět filmové verze Jacka Nicholsona a Heatha Ledgera, mrtvé publikum z Batman: Návrat Temného rytíře, Jokera s Harley Quinn anebo třeba mrtvého Jasona Todda. (TwoFace)

• - Číslo Jokerovy cely je 0801. V abecedě odpovídají tato čísla písmmenům "HA." (Caszidy)