Muž beze jména

Drama / Horor

Německá říše, 1918, 43 min

Ernst Lubitsch
  • Campbell

Nejde o horor nýbrž spíše o dobrodružný film. Který bohužel je na dnešní poměry hodně pomalý a už nemá co nabídnout. Všechny scény jsou natočeny hodně slušně a exteriéry jsou nádherné, ale co naplat když celý film se skoro nic neděje a konec je strašné klišé. Herecké esa jsou sice sympatická ale díky postavám se o ně skoro nezajímám. Pro mě jednoznačně zklamání.(28.10.2016)

Ano, název je tak trošku podvod, ovšem jen lehce, oči v úvodu domnělé mumie tu přeci jsou. Právě úvodní "egyptská" část je tou nejsilnější a já snad i pod vlivem názvu očekával, že bude podstatně delší. Jenže, z dobrodružného filmu se brzy stává romantické drama, navíc ne příliš vysokých kvalit. Evropská část je velmi zdlouhavá, což je znát například na scéně oslavy, kterou nezachrání ani velmi zajímavý interiér. Když už to vypadá, že by se mohlo něco dít, zase se neděje nic, Ma stále kolabuje, z jakého důvodu a kdo ji ohrožuje nikomu neřekne, proč? Potom nutně přichází až příliš teatrální závěr, sice s nečekaným vyústěním, přesto ne tak silný, jak mohl být. Vždyť i před dobou vzniku tohoto filmu byly k vidění mnohem silnější díla.Pola Negri ovšem příjemně překvapila, zamaskovaný Emil Jannings působil (snad právě díky maskování) občas trochu směšně. 55%(16.5.2019)

Fatální Pola Negri, mladý Emil Jannings a šibalský Harry Liedke v Lubičově egyptském dobrodružství realizovaném zejména za pomoci dvou skutečných palem a skvostných interiérů orientálního i městského typu. Ať žije sklonek dramatické tvorby Německého císařství ;) Shodou okolností celá atmosféra Mumie Ma výrazně připomíná slovutný A Fool There Was s Thedou Barrou (a to bylo taky bájo). Zkrátka příchuť orientu v 10./20. letech, to je moje. Triky skvělé, melodrama pulzující, četná změna prostředí, artistické kousky, mohu jedině doporučit.(2.9.2011)

• Oktavianus

Na film jsem se opravdu těšil, takže po jeho (naštěstí velmi krátce) vyměřené stopáži jsem se cítil slušně zklamaný. Název filmu i jeho plakát totiž jednoduše lžou, takže kdo se budete těšit na něco napínavého, hororového, navíc s mumií a třeba s trochou dobrodružství, zklamete se podobně jako já. Film totiž tohle všechno postrádá - a to i včetně mumie, což je docela trapas. V první řadě chybí atmosféra, sice to ze začátku vypadá, že ten "prvorepublikový" Egypt bude mít správnou orientální poetiku, ale i ta se postupem času nenápadně vytratila. Všechno se rozplizne v dlouhých nasvícených scénách, které jsou navíc místy dost divně a řekl bych až špatně řazeny za sebou. Lze jen zalitovat jinak výborných Emila Janningse a hlavně Poly Negri, že film jejich potenciál zanechal ani ne na půli cesty.(31.12.2014)

• Martin741

Na stare filmy som sa dal preto, lebo som fandom Huga Fantozziho, a tam je kopa odkazov na stare, klasicke filmy, mimochodom Fantozzi casto odkazoval na Kriznik Potomkin. Tento film nenatoccil Eisenstein, ale Lubitsch, kazdopadne je to podpriemerna podivana , plane kulisy, otrasne herecke vykony . 20 %(11.9.2019)