Věříte svému počítači? (festivalový název)

Do You Trust This Computer?

Dokumentární

USA / Japonsko, 2018, 90 min

Chris Paine

Mark Monroe

Jessie Deeter

Paul Crowder

Ha! A já všude roznáším, že máme deset až dvacet let, než vznikne autonomní umělá inteligence, která bude sbírat a analyzovat data na základě samostatně vytvořených programů. A ono to bude pět. Že první věc, která jí dojde, je potřeba zlikvidovat biologickou anomálii zvanou lidstvo, je přeci samozřejmostí, vždyť to došlo i mně. Apokalyptický tón tohoto dokumentu, byť se snaží o nějakou jiskru naděje na konci (které zjevně ani její autoři příliš nevěří), je nabíledni pro dobu, kdy o sobě všichni dobrovolně vydáváme veškeré informace naprosto abstraktním kódům s vědomím, že ani nemáme alternativu, takže alespoň do doby než to všechno praskne si můžeme užívat prchavých okamžiků nadšení a čisté krásy, k čemuž nám mohou být k dispozici například použité písně v tomto dokumentu, gradujícím neuvěřitelným finále songu Untitled 8 od Sigur Rós.(12.6.2018)

Tak to bolo naozaj zaujímavé zamyslenie sa nad tým, čo všetko technologická moderna spätá s umelou inteligenciou so sebou prináša. A veruže to zďaleka nie je všetko tak pozitívne ako by sme mohli dúfať. Zaiste, technika priniesla ľuďom mnoho výdobytkov, uľahčenia do života či zdokonalenie medicíny, ale zároveň má kopu negatív akými sú okrem iného pokles úrovne medziľudských vzťahov, no čím ďalej tým väčšia manipulácia verejnej mienky. Je to naozaj hrozivé a odstrašujúce. Až sa človek začína báť, čo bude o pár rokov.... Na záver len jeden pekný výrok, ktorý odznel v úplnom začiatku dokumentu: Technológia nikdy nie je dobrá alebo zlá. Ide o to, čo s tou technológiou robíme.(28.5.2018)

Dokument pojednává o plusech a nebezpečích umělé inteligence. Částečně neúplné a zavádějící. Nejděsivěji působí "autonomní zbraně". Opravdu těžko věřit když vidíme, jak se mnoho států na světě nesnáší (nejnověji konflikt mezi dvěma členy NATO Řeckem Tureckem), že nebudou brzo použity. V dokumentu mě zaujala věta vědce "lidský mozek možná není schopen pochopit komplexitu světa" a dalšího vědce "stroje jsou přirození psychopati". Jen si říkám hlavě ať nikoho nenapadne jak napodobit fotosyntézu, protože potraviny jsou jediným limitujícím prvkem, aby se lidstvo nerozrostlo na další miliardy, když současný růst umožnily genetické manipulace s plodinami (šestinásobné zvýšení plodnosti rýže u rýžožroutů v Asii apod.)(11.6.2018)

Super 'dokument', který sice tlačí určitý narativ, ale je přitom překvapivě objektivní. AI má prakticky nekonečné možnosti a bude zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet.(8.4.2018)

"Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán." Praví moudře již po staletí toto přísloví. Naprosto se dá uplatnit i na technologie a hraní si s Umělou inteligencí. Před tímto počínáním musí mít varovně zvednutý ukazováček každý rozumný člověk. Mezi takové patřil dokonce i zesnulý Stephen Hawking, a stále patří jeden z předních světových fyziků a profesor Teoretické fyziky Mitchio Kaku. A domněnka, že uplatněním Tří zákonů Issaca Asimova, budeme pány ohně a on našim sluhou, je stejně tak naivní ovšem mnohem hrozivější ve svých důsledcích, jako výlet seniorů na předváděcí akci "Šmejdů"... Je otázkou kdy a nikoli jestli, si UI uvědomí závislost svých stvořitelů na všem, co ona ovládá, a my potřebujeme k životu jako spotřebitelé. Napříč vším. Od ovladače televize, přes řízení dopravy světelnou signalizací, bankovní systémy, přístroje v nemocnicích na jednotkách JIP a ARO, palubních počítačů vozidel, vlaků, lodí, ponorek, letadel, jaderných elektráren, atd., až po systémy balistických raket... Proč by UI měla sloužit tvůrcům, kteří ve skutečnosti jsou na ni zcela závislými? ......Sloužili byste vy sami někomu, když byste byli těmi kdo má vše a ovládá vše, co on potřebuje ke svému životu?...... Odpovězte si sami. Možná pak již při zavedení řeči o UI zpozorníte více a uvážlivěji, než-li jste činili do doby položení a zodpovězení si této otázky...... 100% a za mne tak vyjímečně udělovaných plných 5 hvězd.(5.6.2018)

K tomu ani není co dodat. A když vidím, jak jsou mladí kolem mě zaslepeně hrrr do nejnovějších technologií, tak se s tím ani nedá nic moc dělat... Ostatně vlak je už rozjetý, koleje jdou z kopce a brzdy jednoduše nemá...(16.11.2018)

Debaty o potenciálních dopadech AI mě baví, ale co na mě mělo největší vliv, byl segment s Cambridge Analyticou a ovlivňování voleb. Protože to už nespadá do realmu 'až někdy', to spadá do realmu 'děje se to teď'.(4.5.2018)

• ydyot

Banda čurákov, čo si zaplatili účasť v dokumente a na vrchole stratový podnikateľ Musk. Hovoria tu o potencionálnom nebezpečenstve umelej inteligencie a pritom sa tvária, ako keby teraz objavili niečo nové. O tejto hrozbe sa hovorilo ešte pred rokmi 1996-1997, kedy počítač Deep Blue porazil vtedajšieho šachového majstra Garryho Kasparova. Navyše, tak odvážne tvrdiť, že počítač nemá obmedzené možnosti v dnešnej dobe je úplná kokotina. To, že človek nedokáže matematicky počítaču v ničom konkurovať ešte neznamená, že počítač je teraz nadradený ľudskej rase. A čo sa týka dronov v armáde, opäť stará a nepodstatná informácia, keďže kopec štátov už desiatky rokov má dostatočne silné jadrové zbrane, aby zničili celý svet. Aj keď Musk je ešte stále v rebríčku 100 najbohatších ľudí, má veľa dobrých nápadov, vytvoril nejednu úspešnú spoločnosť, nič to nemení na fakte, že je to obyčajný psychopat, ktorý si myslí, že má svetonázor. Dokument bol po každej stránke zbytočný a nezáživný, nič nové nebolo povedané. Tí, čo sem jebete štyri/päť hviezd, asi ste nevideli kvalitný dokument na túto tému. Ľudstvo má ďaleko nebezpečnejšie hrozby, ako UI, ktoré sú bez pochyby pravdepodobnejšie. A tak či tak na tom nezáleží, lebo to nikto nedokáže ovplyvniť. Dokument pre ydyotov!(11.8.2018)

Dostal mne obsah sdělení, což je cílem dokumentu. Vše je jasné jak facka a zároveň to probouzí otázku našeho osobního přístupu na síť, důvěru v počítače a aplikace. Další důvod, proč být více obezřetný - nic není zadarmo.(1.2.2019)

No a co jako čekáte? Všichni chtějí domů chytrý repráček.... Lidé z oboru vědí již několik let kam to spěje...(4.5.2018)

Trochu znepokujici, ale tak to je...(6.4.2018)