Věříte svému počítači? (festivalový název)

Do You Trust This Computer?

Dokumentární

USA / Japonsko, 2018, 90 min

Chris Paine

Mark Monroe

Jessie Deeter

Paul Crowder

"Jsme otroci té technologie, protože se nedokážeme vrátit." Smutný souhrn všeho, co se děje na pozadí displeje, aplikací, sociálních sítí, informací, vyhledávání, financí, vojenství, trhu práce, robotiku, UI a nejen toho. Škoda, že tento dokument je tak krátký, sledování jak si lidstvo kope vlastní jámu lvovou je zajímavé a zároveň k pláči... Nejen pro rodiče, co darují svým ratolestem smartfounek k nástupu do 1.třídy, ale i těm co hledají něco u strejdy Googla(5.3.2019)

Tak to bolo naozaj zaujímavé zamyslenie sa nad tým, čo všetko technologická moderna spätá s umelou inteligenciou so sebou prináša. A veruže to zďaleka nie je všetko tak pozitívne ako by sme mohli dúfať. Zaiste, technika priniesla ľuďom mnoho výdobytkov, uľahčenia do života či zdokonalenie medicíny, ale zároveň má kopu negatív akými sú okrem iného pokles úrovne medziľudských vzťahov, no čím ďalej tým väčšia manipulácia verejnej mienky. Je to naozaj hrozivé a odstrašujúce. Až sa človek začína báť, čo bude o pár rokov.... Na záver len jeden pekný výrok, ktorý odznel v úplnom začiatku dokumentu: Technológia nikdy nie je dobrá alebo zlá. Ide o to, čo s tou technológiou robíme.(28.5.2018)

Ha! A já všude roznáším, že máme deset až dvacet let, než vznikne autonomní umělá inteligence, která bude sbírat a analyzovat data na základě samostatně vytvořených programů. A ono to bude pět. Že první věc, která jí dojde, je potřeba zlikvidovat biologickou anomálii zvanou lidstvo, je přeci samozřejmostí, vždyť to došlo i mně. Apokalyptický tón tohoto dokumentu, byť se snaží o nějakou jiskru naděje na konci (které zjevně ani její autoři příliš nevěří), je nabíledni pro dobu, kdy o sobě všichni dobrovolně vydáváme veškeré informace naprosto abstraktním kódům s vědomím, že ani nemáme alternativu, takže alespoň do doby než to všechno praskne si můžeme užívat prchavých okamžiků nadšení a čisté krásy, k čemuž nám mohou být k dispozici například použité písně v tomto dokumentu, gradujícím neuvěřitelným finále songu Untitled 8 od Sigur Rós.(12.6.2018)

Dokument pojednává o plusech a nebezpečích umělé inteligence. Částečně neúplné a zavádějící. Nejděsivěji působí "autonomní zbraně". Opravdu těžko věřit když vidíme, jak se mnoho států na světě nesnáší (nejnověji konflikt mezi dvěma členy NATO Řeckem Tureckem), že nebudou brzo použity. V dokumentu mě zaujala věta vědce "lidský mozek možná není schopen pochopit komplexitu světa" a dalšího vědce "stroje jsou přirození psychopati". Jen si říkám hlavě ať nikoho nenapadne jak napodobit fotosyntézu, protože potraviny jsou jediným limitujícím prvkem, aby se lidstvo nerozrostlo na další miliardy, když současný růst umožnily genetické manipulace s plodinami (šestinásobné zvýšení plodnosti rýže u rýžožroutů v Asii apod.)(11.6.2018)

• ydyot

Banda čurákov, čo si zaplatili účasť v dokumente a na vrchole stratový podnikateľ Musk. Hovoria tu o potencionálnom nebezpečenstve umelej inteligencie a pritom sa tvária, ako keby teraz objavili niečo nové. O tejto hrozbe sa hovorilo ešte pred rokmi 1996-1997, kedy počítač Deep Blue porazil vtedajšieho šachového majstra Garryho Kasparova. Navyše, tak odvážne tvrdiť, že počítač nemá obmedzené možnosti v dnešnej dobe je úplná kokotina. To, že človek nedokáže matematicky počítaču v ničom konkurovať ešte neznamená, že počítač je teraz nadradený ľudskej rase. A čo sa týka dronov v armáde, opäť stará a nepodstatná informácia, keďže kopec štátov už desiatky rokov má dostatočne silné jadrové zbrane, aby zničili celý svet. Aj keď Musk je ešte stále v rebríčku 100 najbohatších ľudí, má veľa dobrých nápadov, vytvoril nejednu úspešnú spoločnosť, nič to nemení na fakte, že je to obyčajný psychopat, ktorý si myslí, že má svetonázor. Dokument bol po každej stránke zbytočný a nezáživný, nič nové nebolo povedané. Tí, čo sem jebete štyri/päť hviezd, asi ste nevideli kvalitný dokument na túto tému. Ľudstvo má ďaleko nebezpečnejšie hrozby, ako UI, ktoré sú bez pochyby pravdepodobnejšie. A tak či tak na tom nezáleží, lebo to nikto nedokáže ovplyvniť. Dokument pre ydyotov!(11.8.2018)