Horská kočka

Komedie / Drama / Romantický

Německá říše, 1921, 65 min

Ernst Lubitsch

Ernst Lubitsch

Na tomto filmu je překvapující nejednoznačnost, jak to dopadne. Obvykle na začátku romantického filmu řeknete: "ano, tahle bude s tímhle", tento film je zvláštní právě tím, že do poslední chvíle nevíte. Navíc Lubitchova hlavní hrdinka je charizmatická a energická, film je opět nabušený vtipnými gagy a obsahuje prvky německého expresionismu.(1.8.2011)

Některý nápady, scénky nebo mezititulkový hlášky byly skvělý, ale jako celek to strašně nudí a příběh je docela nezajímavej.(8.9.2010)

Místy i docela vtipná 80-ti minutová groteska s množstvím zajímavých nápadů, která ale jaksi nepůsobí celistvě. Začátek filmu je totální chaos, který nabere až tak v půlce jakýsi směr a trošku klidnější temto. Příběh sám o sobě nemá moc co nabídnout, což u grotesky jaksi čekat ani nejde, Lubitchova snaha odlišit se je sice sympatická a film díky tomu rozhodně vybočuje ze stereotypu, ale je to vše bohužel na úkor kvality. 65%.(6.4.2010)

Typický Lubitsch, ovšem daleko méně uhlazený než v pozdějším americkém období, více drsný kabaretní duch, jaký je nám znám z raného zvukového Vlasty Buriana, ovšem u Lubitsche více souvisejícího s Freudem a celou německou a rakouskou modernou, jež tak ráda otevírala vrátka různým zakoutím psyché a sexuality, zde ovšem s plnými porcemi groteskního pojetí. Důležitou roli ve filmu hrála hudba - hemží se to v ní samými vojenskými marši, dobovou tancovací muzikou, do záběru se dostanou i noty se zpívaným textem. Tedy přímo výzva pro někoho jako Jan Klusák (nebo i slušné jazzmeny), aby se popasoval s různými dobovými žánry (se samozřejmou ironií vlastní Lubitschovi). Je proto pro mě nepochopitelné, že zvukový doprovod k filmu vytvořila labskoústecká kapela Houpací koně, jež se motá v kytarovém a klávesovém zvukovém pojetí rockových klubů. Nebyla to totiž ani experimentální hudba, která je často k slyšení jako doprovod němé kinematografie (i když ani ta moc k Lubitschovi nepasuje - ostatně i Buňuel doprovázel Andaluzského psa dobovými tangy - co ostatně jiného k vyvolání chtíče, že?). Nutno říci, že moje výhrada směřuje k živému předvedení filmu, restaurovaná německá verze obsahuje hudbu zhruba v takových intencích, jaké jsou v něm obsazeny už v obrazové stránce.(29.8.2011)

Film se odehrává ve skvělých dekoracích plných různých ornamentů a příběh je na rok vzniku docela crazy, občas se objeví i dobrý vtip, navíc poslední scéna je docela překvapivá. 80 let od natočení je nicméně na Horské kočce znát. Obávám se, že dnes už jen tak někoho nezaujme. Vemte si jenom to, jak tehdy vypadal ideál mužské krásy...(4.8.2011)