Amerika od třetího pultu druhých houslí

(TV film)
všechny plakáty
Československo, 1968, 33 min

Režie:

Ladislav Daneš

Karel Ančerl

Cestopisná reportáž o tom, jak Česká filharmonie objevovala v roce 1967 Ameriku. Česká filharmonie si v poválečném dvacetiletí vydobyla pod vedením Karla Ančerla pověst špičkového hudebního tělesa. Léta pod jeho taktovkou jsou zpětně považována za období největšího uměleckého rozkvětu orchestru. Posluchači za oceánem se mohli o jeho výkonech osobně přesvědčit poprvé v roce 1965. Další turné, které zaznamenala tehdejší Československá televize, se konalo dva roky poté. Než se však orchestr usadí v koncertním sále a naladí nástroje, společně s jeho členy poznáme tehdejší tvář amerických velkoměst, pravou jižanskou atmosféru, tehdy aktuální otázku afroamerického obyvatelstva, říjnové radovánky na pláži i velkolepé oslavy Kolumbova dne. I když byla reportáž natočena před lednem 1968, zůstává oproštěna od ideologického zápasu a objevuje Spojené státy a Kanadu zvědavým zrakem a bez předsudků. Co v ní však nespatříme, je neustálý dohled, jemuž členové orchestru při svém putování podléhali vzhledem k reálné hrozbě emigrace či setkání s těmi, kteří se za oceánem rozhodli začít nový, lepší život... Reportáž, uvedená na obrazovku přesně po 50 letech, je unikátní vzpomínkou na výraznou osobnost Karla Ančerla, od jehož narození uplynulo 11. dubna 2018 již 110 let. Muž, který šířil po celém světě zvučné jméno naší hudby a hudebníků, po srpnových událostech skutečně nalezl nový domov v kanadském Torontu, kde se stal před svou předčasnou smrtí šéfdirigentem tamního symfonického orchestru. (Česká televize)