Civilizace a umění

Velká Británie, 2018, 59 min

Kamera:

Johann Perry

Liev Schreiber (vypravěč)

Lidská civilizace je s krajinou úzce spjata. Krajina pomáhá definovat, kdo jsme a kde je náš domov. V umění však není vždy vyobrazena tak, jak vypadá ve skutečnosti. Britský dokument nabízí pohled na vnímání krajiny od čínských krajinomaleb, které vznikaly za vlády dynastie Sung, přes zahradní architekturu jako uměleckou formu a bohatá florální vyobrazení na islámských kobercích, renesanční malby z italské Villy Barbaro, holandské umění krajinomalby, jedinečná díla Constableova a Turnerova, až po úchvatné fotografické zachycení krajiny objektivem Ansela Adamse i nejmodernější současná zobrazení krajiny. (Česká televize)

Marze

V galeriích navštěvuji hlavně krajinomalbu, ale tento díl mě zklamal. Je zde hodně teorie a s ukázkama obrazů se hodně šetří. Čína nuda, islám pár koberců, které ani nejsou ukázány. Toto červenokošilové či chcete-li hnědokošilové náboženství zakazuje třeba zobrazování obličejů. Evropa a USA ukázány max. tři obrazy.Nový autor Richard Misrach zobrazující současnou děsivou krajinu ("Parkoviště před pohlednicemi") se mi líbil. Jiní současní umělci zobrazující svoje nitro, kde se nachází chudičká krajina se mi nelíbí.Na každé vernisáži se mi líbí tak tři jejich obzazy. ()