Civilizace a umění

• Česko Světové dějiny umění (více)
Velká Británie, 2018, 8 h 51 min (Minutáž: 59 min)

Scénář:

Simon Schama, Mary Beard

Kamera:

Johann Perry

Liev Schreiber (vypravěč), Mary Beard (průvodce), Simon Schama (průvodce), Wulf Hein

Epizody(9)

Umění otvírá lidem oči. Nutí nás myslet a zasahuje naše emoce. V průběhu historie zaznamenává vzestupy a pády říší, změny okolního světa, nové myšlenky, nápady i ideály ze všech koutů Země. Pomáhá nám unikat každodenní realitě a překonávat hranice smrtelnosti... Když se řekne renesance, každému se hned vybaví Itálie. Jenže to není jediná renesance, jakou svět poznal. Velké islámské říše zažily v 15. a 16. století vlastní kulturní rozkvět. K umělecké obrodě na Západě a Východě nedocházelo izolovaně. V Itálii si byli dobře vědomi toho, co se děje za mořem, a naopak. Jedna strana výrazně ovlivňovala druhou a snažila se ji překonat. Seriál nás zavede do papežského Říma, osmanského Istanbulu i mughalského Láhauru nebo indické Ágry. V Římě působil Michelangelo, který vyzdobil velkou kupoli baziliky svatého Petra. Ve stejnou dobu v Istanbulu vystavěl velký architekt Mimar Sinan světlem zalitou Sulejmanovu mešitu. Podívejte se, co spojuje umělecký Západ s Východem. Sledujte, v čem spolu soupeřily. A zjistěte, jak se na základě rozdílných tradic změnila role umělců ve společnosti během období, která následovala po renesanci. (TV Prima)

Recenze uživatele Meev k tomuto seriálu (1)

Civilizace a umění (2018)

Zajímavý a naučný dokument. Vše stručně, obrázky jak mají být a hezké "jakási dovidea, která znázorňují minulost". Epizody utíkají svižně a vše šlape jako hodinky! ()