poster

Benátky, ostrovní klenot (TV film)

 • francouzský

  Venise, trésor d'îles

 • anglický

  Venice - Treasure Island

Dokumentární

Francie, 2012, 52 min

Režie:

Pierre Brouwers
 • Big Bear
  ****

  Benátky mám rád a byl jsem tam několikrát. To město má neskutečnou atmosféru. Bohužel, turistický ruch sice přináší sebou nemalé peníze na opravy památek, ale i haldy odpadků a zacpané ulice. V Benátkách je to opravdu markantní. Největší smrtí Benátek jsou chudí batůžláři, kteří si často jídlo vezou sebou včetně pití, město si projdou a po konzumaci odpadky vyhodí do košů. Nic si tam nekoupí a k večeru odjedou lodí ke svému autu či hotelu... Letos jsem se navíc ve městě setkal s enormním nájezdem Asiatů (nic proti nim). Skoro to na kanálech při pohledu do gondol nevypadalo jak v Benátkách ale jako na řeče Jang-c’-ťiang. I já jsem zaslechl zvěsti o postupném vysidlování Benátek. Původní obyvatelé a rodáci už toto město neshledávají k životu ideálním a prchají z něj jinam. A přitom právě tito lidé mu vtiskávají stále onu čarokrásnou podobu. Vzpomněl jsem si na studentská léta, kdy jsem v jedné ze zastrčených uliček seděl a skicoval nádherné zákoutí přede mnou, zatímco z oken jednoho paláce se linula příjemná hudba a nižšího patra jakási italská mamá hlasitě svolávala bambini k obědu za hlasité cinkání talířů... Jak jsem tenkrát zatoužil nahlédnout do oné domácnosti a nebylo to jen tou vůní linoucí se nad kanálem. Letos jsem smutně hleděl na množství paláců se zabedněnými okny a zamčenými moly, kde už dlouho nezakotvil člun ani nezavoněla z oken polévka... Být italskou vládou, začnu tuto situaci urgentně řešit. Provozovat město duchů nebo lunapark ,,Benátky'' s průvodci a navezenými dárkovými předměty vše Made in China (včetně originál skla z ostrova Murano) asi jde, ale koho to bude lákat? Pěkný dokument, který naťukl i tento problém. * * * *(27.12.2015)

 • Una111
  ****

  Jestliže považuji Prahu - zvláště pak v letních měsících - za jeden velký a nepříjemný skanzen, vhodný tak leda pro turisty, co by měli teprve říkat chudáci Benátčané, jejichž město zaplavuje ročně 20 miliónů turistů! Co se dokumentu týče - chybělo mi hlubší ponoření do historie a trochu víc konzistentní scénář. Představuji si dokumentární film poněkud jinak a tenhle film o Benátkách se z kvality současných dokumentárních filmů, které chtějí víc bavit než poučovat, nevymykal. Ale co bych vlastně chtěla? Byla to taková příjemná oddychovka, načasovaná na konec prázdnin. Sbohem, léto!(2.9.2015)

 • Autogram
  ****

  Krásne miesto, hlavne pre turistov. V dokumente je trochu histórie a faktov, trochu umenia, karnevalu a architektúry.(3.12.2017)

 • sskrblik
  ****

  Dobře natočený dokument představující základní informace a tipy k viděnít, které inspirují na cestu do tohoto unikátního města, jakým Benátky jsou. Teď už jen naplánovat na někdy dovču.(5.9.2015)

 • Brtniik
  ****

  Viděl jsem podruhé a nelituji. Benátky mám rád – 2x jsem je zevrubně propátral (dost mne dostalo, jak se brzy ráno zavážely krámy, i odliv turistů po setmění), jednou zažil i aqua alta, objevil si místo, kde se koná bienále a jel jsem i vaporettem... Někdy musím propátrat i ostatní ostrovy. P.S. na popud Big Bearova hezkého příspěvku: No jo, ale jakou tam domorodci seženou práci? Jistě se nemýlím, když budu předpokládat, že nenasytný pan domácí (natož novopečený majitel domu) náležitě vyšrouboval nájmy. Ostatně v Č. Krumlově či na Malé Straně se také žije těžko a mnohý odtud prchá. Zachytil jsem info, že neubytovaní turisté budou v Benátkách platit vstupačku asi 250Kč. Kdysi něco podobného řešila tzv. Perónka. :-)(15.5.2019)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace