Arctic: Ledové peklo

Drama / Dobrodružný

Island, 2018, 97 min

Joe Penna

Joe Penna, Ryan Morrison

Po pozvolném rozjezdu film nabere dramatičtější ráz beznádějnosti situace, bez thrillerových klišé, se zachováním parametrů minimalistického, uvěřitelného survival dramatu, hodného účasti mého nejoblíbenějšího evropského herce současnosti. Ale nic převratné jako bylo třeba Boylovych 127 hodin nečekejte. [Cannes](12.5.2018)

Adekvátní splnění zadání "minimalistický survival v Arktidě". Ale ani prd navíc, ten film je přesně takovej, jakej byste čekali. Mikkelsen to musí odtáhnout, divák odsedět. Že bych se zrovna dvakrát bavil, to nemůžu říct.(28.3.2019)

"Na Madsa by som sa pozeral, aj keby sa iba poldruha hodiny potácal ničotou."(25.4.2019)

Film potěší - milovníky Mads Mikkelsena, milovníky obličeje Mads Mikkelsena a milovníky mlčícího Mads Mikkelsena. Film nepotěší - odpůrce Mads Mikkelsena, odpůrce obličeje Mads Mikkelsena a odpůrce nemluvícího Mads Mikkelsena. Pokud čtu, že ubývá sníh, tak minimálně ve filmu ho máme pořád dost čili globální oteplování neexistuje. Čím větší plátno, tím víc film roste, protože lépe vyniká celá krajina, která člověku bez pomoci, zásob jídla a všeho možnýho nabízí jediný - boj o život s ne zrovna dobrou výhlídkou na win. Nebýt uplně záverečný scény dám pět, ale ten úplně poslední několikasekundový záběr to celý pokazil.(26.3.2019)

Rozpočet $2miliónyTržby USA $2,410,795Tržby Celosvetovo $4,092,000▐ Mads Mikkelsen a jeho one man show. Mrazivé dobrodružstvo na hrane prežitia. Beznádej z toho saje. /70%/(12.6.2019)

Komorní až minimalistické survival drama postavené zcela na herectví Madse Mikkelsena. Já byl velmi spokojen, mě tyhle pomalé filmy baví...jen ten úplný konec by se mi líbil chmurnější...formálně jde o podařený kontrapunkt velkých celků krajiny věčného sněhu a ledu a detailů tváře/rukou/dalších částí těla hlavního hrdiny...vjem nehostinosti je velmi silný...S.O.S.(24.6.2019)

Není tam nic špatně, ale na mě to bylo příliš utahané. Nudil jsem se.(17.6.2019)

• LIVINGDEAD

Nudný, předvídatelný a naprosto zbytečný film s jedním hercem a s krávou ve spacáku! 💩💩💩💩(19.4.2019)

„S.O.S.“... /// Země sněhu a ledu… a Mads Mikkelsen. Filmovej a příběhovej minimalismus. Jak jinak předvést extrémní sáhnutí si na dno sil? Survival plnej herectví jednoho muže, ve kterým atmosféru tvrdí hudba a zvuky. Ovšem – aniž bych srážel snahu zúčastněnejch… tak Redfordovo Vše je ztraceno mě chytlo víc. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Hledám místo, kde by se dala oslavovat čínská politika. 2.) Pro mě je nejlepší parta jeden. I ve filmu. 3.) Thx za titule „Parzival“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(8.5.2019)

Viem, že toto nie je typ filmu, ktorý má byť od začiatku do konca nabitý zvratmi a akciou, ale na môj vkus to bolo predsa len až príliš monotónne a pomalé. Síce to dosť zachraňuje rozumne zvolená minutáž (ani nie hodina a pol), ale aj tak to bola trošku nuda. Mads Mikkelsen tomu veľa dal, ale bol v úlohe predsa len pomerne nevýrazný (no to by bol každý, je to proste ten typ úlohy). Niektoré scény skvelé a ku koncu napätie, ako to vlastne skončí. Ale budem prísny a dám „len“ 60%.(3.5.2019)

Nejlepší Evropský herec Mads Mikkelsen bojuje o život v chladné Antarktidě v novém dobrodružném Survivalu. Fanoušci Survivalů si určitě příjdou na své, ale na můj vkus je film až moc minimalistický a také vlastně bez překvapení či výrazně zajímavých scén. Mads ve filmu téměř nemluví, takže chválit se dá pouze jeho šikovnost a kreativita přežít. Je to věrohodně natočené a vše dává smysl, ale filmu schází drive i napětí bohužel. Je zde sice ledový medvěd, ale ve srovnání s Revenantem to nestojí ani za řeč. Pro Fanoušky Madse, přírody a Survivalů povinné zhlédnutí, zbytek film může ignorovat, protože o moc nepříjde. 60%(16.4.2019)

Mikkelsen proti kose (i té, co drží paní v černém).. Stejně jako v Chandorově Vše je ztraceno hrají hlavní role jedna herecká persona, strohost výrazových prostředků a důraz na procedurálnost. Výsledkem je óda na lidskou houževnatost, nezlomnost a sílu porvat se s mocným protivníkem, který proti nám v podstatě nic nemá. Dění kolem Redforda mi tehdy přišlo naléhavější a osobnější, tady se u posledního záběru nebylo nutné ptát jestli, ale odkud..(6.6.2019)

Melancholické putování dvou promrzlých trosečníků po zasněženém kontinentu. Všechno stojí na Mikelsenovi, který film táhne stejně zarputile jako ty sáně. Souboj důvtipu proti přírodě, která fixluje kde se dá je strohý, ale dokáže překvapit. Režie ovšem nepřekvapí, což je malinko škoda. Penna jede na jistotu a sází především na jednoho vynikajícího dánského herce a islandské exteriéry. To bude dobré.(6.4.2019)

Chybí mi tam režijní skill, v potenciálu zkrotit na kameru přírodní živel, kterým oplývá třeba Kormakúr, jmenovitě jeho Everest. Arctic je menší, úspornější, výpravou zdrclejší a castingově výrazně chudší. Není to velká story, ale cesta a dělání klíčových rozhodnutí k přežití jednoho muže za nouzových podmínek. Survival příběh bude vždycky relativně cool a sugestivní, jelikož ten duševní přesah v základních instinktech přežití jedince jsou působivé a v(ď)ečné téma, ale Arctic mohl být možná rozehraný o trochu lépe s trochu barvitějším příbehem. Zkrátka nezbavím se dojmu, že Antarktidu šlo podojit více. Mikkelsen samozřejmě válí.(23.4.2019)

Minimalismus na druhou. Dánský klenot Mads Mikkelsen trpí kdesi za polárním kruhem, kde ztroskotal se svým letadlem, zbytek posádky pohřbil a teď se snaží přežít. Trpělivě pracuje s omezenými možnostmi, chytá ryby, hledí do mapy, přebývá v kabině letadla, kusem plechu vykutává nápis SOS a doufá. Pravidelný režim ho udržuje při smyslech. Naději mu dává záchranný vrtulník. Nepřízeň počasí ovšem byla proti a náš hrdina tak navíc nově pečuje o zraněnou pilotku. Zřejmě solidní motivace dostat ji do civilizace živou. Bez zbytečných slov a kudrlinek se dostáváme do centra dění, sledujeme rutinní úkony, které se neustále opakují. Právě až po vydání se napříč ledovou pustinou (bylo to nutné?) přicházejí nové výzvy a překážky. Za nějaký zbytečný patos v podobě vzpomínek na milující rodinu mluví situace, do kterých se omrzlý a hlavně houževnatý hrdina dostává. Přesto tenhle kousek o lidské vytrvalosti a síle nějakou tu emoci postrádá. Alespoň v mých očích.(23.4.2019)

Mikkelsen je výborný takřka ve všem, já ale na ty one man show nikdy nebyl (Al is lost s Redfordem jsem protrpěl úplně stejně), ačkoliv jsem doufal, že si Ledové peklo přece jen užiji o něco víc. Ale zkrátka je to jen obyčejný survival, u něhož štáb musel protrpět ledasco a muselo to být skutečné peklo, ovšem nepodařilo se to úplně přenést na mě. Možná se na podobné filmy musí zkrátka člověk správně naladit. Pokud podobné žánrovky vyhledáváte, Arctic rozhodně bude jednou z těch lepších. PS : hůře hodnocená Hora mezi námi se mi líbila více(16.7.2019)

Podobně jako mráz zalízá v zimě za nehty se i Arctic začne stávat po nudnějším začátku pěkně nepříjemnou a bolestivou záležitostí. Mads trpí, úpí, zkouší znovu a znovu porazit nemilosrdnou zimní pustinu. Je odhodlaný se nevzdát bez boje. Čekal jsem větší filmový zážitek, ale dostatečně silný příběh se dostavil. 70%(29.3.2019)

Nevim jestli to bylo mým momentálním duševním rozpoložením, ale tuhle sněhovou depresi jsem začal pro narůstající devadesátiminutovou beznaděj skoro nenávidět. Mikkelsen skvělej, depka taky a naděje přesně tolik, abyste zdechli, pokud budete žádat o jedinou kapku víc. 7/10(1.5.2019)

Vedle survival pekla Arctic vypadá nedávná Hora mezi námi jako úsměvné dramátko k čaji o páté. Takhle vypadá beznaděj, nikoliv jako romantický konverzační výlet po ledových horách s pejskem po boku...(27.4.2019)

Náboženské drama o nepřímém důkazu Boží existence maskující se jako survival thriller. Mads Mikkelsen hraje o život a koneckonců jeho výkon je tím, co celý film v dobrém slova smyslu drží. Narativ hodně jednoduchý a klasický – člověk spadne s letadlem v arktické oblasti a bojuje jako trosečník o život. Nezáleží na tom kdo a proč, jde jen o strohé drama přežití. Tahle strohost je ale tvarována velmi konzervativně – jednak stylisticky, jednak obsahově. Protagonistovi se stanou všechny možné nepříjemnosti, přesto jej neopouští štěstí, dokud projevuje dostatečně silnou a dobrou vůli (například se snaží zachránit život dalšímu trosečníkovi, ačkoli se tím sám vystavuje většímu riziku). Jakoby nad ním bděl nějaký metafyzický strážce, který mu pomáhá tehdy, když jedná ve shodě s křesťanskou morálkou, ovšem jakmile projeví chvilku slabosti, okamžitě mu dá najevo, že takhle tedy ne. V podstatě docela zábavný film, leč spíše průměr, nic zásadního.(29.3.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11