Magické hlubiny - Série 1 (2018) (série)

Člověk a voda (S01E06)

Pavel Jirásek

Kamera:

Petr Vejslík

Lucie Výborná (moderátor)

V České republice už nelze najít divočinu, kterou bychom mohli považovat za skutečně původní přírodu nedotčenou člověkem. Ať chceme nebo ne, žijeme v kulturní krajině, která je po tisíce let přetvářena pro potřeby civilizace. Kupodivu i v místech, která lidé změnili nejvíce, můžeme najít pozoruhodné biotopy, kde vzniká nová ekologická rovnováha. Na chráněné druhy čolků či hadů narazíme přímo v centrech měst, měsíční krajina severních či západních Čech se zase díky vodě může změnit v podivuhodně mnohotvárná místa, kde se daří dravým rybám i vodnímu rostlinstvu. Ponory na jezeře Most, které lze zatím provozovat pouze za účelem hydrobiologických výzkumů, patří z hlediska průzračnosti vody k nejlepším, jaké lze u nás podniknout. Není zde neobvyklé během několika minut potkat desítky štik, sumce i stohlavá hejna drobnějších ryb. Vše v krajině zatopených hájků, které dotvářejí nesmírně sugestivní atmosféru. Pokud přírodě poskytneme čas, pokud rozumně odstartujeme rekultivace zničených území, pokud dobře promyslíme opravy již dříve zregulovaných koryt, dokáže voda vyléčit i zdánlivě nezhojitelné šrámy. Voda je to nejcennější bohatství, které jsme zdědili po předcích, a právě na ní závisí život našich dětí! (Česká televize)