Foto na pamjať

Anton Zenkovič

Mark Dorbskij

Armen Ananikjan
  • ricci.s

Horor o čarovnom fotoaparáte, ktorý predvída budúcnosť, takže stačí niekoho odfotiť, a čoskoro sa objaví mŕtvy - a to nie len na fotke. Jediný klenot s touto témou je Shutter - ostatné pokusy (americký remake, Click, Smile, Skew, Dead Still... dopadli už o poznanie horšie). Na túto ruskú verziu som bol zvedavý, hoci som po zdrcujúcich zahraničných recenziách čakal megalomanskú sračku, ktorú vypnem po piatich minútach. Čuduj sa svete, až taká hrôza to nebola. Je to krásne nakrútené, miestami aj celkom krvavé, dokonca počas prvej polovice tomu ešte nebolo veľmi čo vytknúť. Lenže čo sa dialo potom, to bolo niečo neskutočné. "Ja tomu neverím, odfotím si ťa" - klik, oops, som mŕtvy, tak idem skočiť medzi vlkov. To ako fakt? Tí idioti sami skákali do smrtiacich pascí, fotoaparát fotil, ako a kedy mu vyhovovalo, zničiť sa im ho akosi nechcelo, aj keď by to bolo asi najlogickejšie (pre scenár síce sotva) a záver to zaklincoval totálne. Takže je mi to veľmi ľúto, ale najskôr sa tento film zapíše do dejín ako jeden z najdebilnejších hororov posledného desaťročia. Odpad tu možno aj dáva logiku, no napriek tomu ho ja osobne vidím v úplne iných "výtvoroch", takže za 2, aj keď bude asi jediná.(6.8.2018)