Greyhound

Drama / Historický / Válečný

USA / Čína / Kanada, 2020, 91 min

Dynamicky natočená adaptace knihy o doprovázení obchodních lodí přes Atlantik za druhé světové války na území, kam ledadla z břehu nedoletí. Místy až nervy drásající manévry kovových kolosů výtečně podporuje Neelyho hudební složka s mrazivým velrybím motivem. Posmívající se smečka skopových hlav proti zástupci Krista - pravému Američanovi - nepůsobí tak legračně jak by se mohlo zdát. Tom "Covid Survivor" Hanks si znovu vychutnává roli skrz na skrz profesionálního, logického kapitána, který dělá co je třeba, pak skromně požmoulá Bibli a jde spát. Velký důraz na detail, příjemná délka. Malinko nevyrovnané triky.(14.7.2020)

Druhá světová v Atlantiku bývala mé velké hobby, takže jsem se na toto filmové setkání vlčí smečky se spojeneckým konvojem dílem těšil, dílem se jej obával. O něco více byly nakonec naplněny obavy, neb o podobných rimmerovsky sebevražedných (= pod rouškou denního světla) hladinových útocích německých ponorek na doprovod konvoje jsem v literatuře nic nečetl. Asi měli klucí německý nastavenou nízkou obtížnost, takže jejich ponorky měly hodně HP, nekonečnou zásobu torpéd a mohli vesele porušovat rádiový klid dokonce čistě za účelem nadávání z bezpečného úkrytu, zatímco spojenci měli málo hlubinných pum a v hladinové přestřelce (ehm…) netrefovali ani na padesát metrů, leda sebe navzájem. A přitom začátek, ve kterém byla stíhána jediná nespatřená ponorka, byl daleko napínavější a atmosferičtější, než ty závěrečné sci-fi orgie námořních pervitinových smažek. S hodně kyselým xichtem a silným sebezapřením za tři a už nikdy více.(11.7.2020)

„ŠEDÝ STAVAČ (vzteklý pes)” je jedna zo štyroch vojnových lodí, keď sa dá zároveň i potvrdiť, že taktiež hlavným lídrom, ktorý ochraňuje (chráni) KONVOJ HX-25 s cieľom Liverpool v Anglicku, čo znamená v skratke zrovna toto: 37 lodí s vojakmi a zásobami si to mieri rovno do Británie, pričom oblasť v Atlantiku, známa, ako „Black Pit” , je priam nasiaknutá samými nemeckými ponorkami, medzi ktorými asi úplne najviac vyčnieva „Sivý vlk” , kde sa veľmi intenzívne snaží o to, aby im všetkým, čo najlepšie znepríjemnil studenú, februárovú plavbu, že niekoľko lodí to poriadne schytá... ? A veliteľ Ernest Krause, veliací dôstojník Greyhoundu, musí mať pevné nervy zo železa, keď neustále odoláva samým atakom vo dne a v noci, ktoré sú väčšinou maximálne smrtonosné pre ostatných, kedy ich holé životy, môžu koľkokrát skončiť na totálny „psí tridsiatok” , tak sú často vystavení nebezpečenstvu. Heslo námorníctva znie: „Plnou parou vpred, torpéda nás nezastavia” . Budú sa ním nakoniec riadiť aj muži okolo Krausea ? « Hra mačky s myšou sa môže odteraz začať, alebo sýty vlk naháňa hladného psa, a či naopak ? » / Kameraman a seriálový tvorca i so zopár režisérskymi skúsenosťami - Aaron Schneider, nakrútil dosť pozoruhodný, vojnový počin, odohrávajúci sa výhradne iba na mori, s opulentnými bitkami na priestrannom, atlantickom oceáne, keď som sa ale spočiatku trochu obával „béčkových” , vizuálnych efektov, ktoré mi pripomínali Emmerichov Midway (videl som trailery, a tak som si to spojil dohromady), čo sa vďaka Pánu Bohu našťastie nepotvrdilo, čiže som nezaznamenal žiadne rušivé elementy, týkajúce sa tejto filmovej zložky, ba práve naopak, boli kvalitne koordinované s extra dynamickým ZVUKOM, ktorý náramne presvedčivo "korešpondoval" s hudbou Blakea Neelyho. Tom Hanks, ako jediný výraznejší herec, si v podstate celý film »ukradol« iba sám pre seba, ešte si aj napísal vlastnoručný scenár, čiže zrejme ide o jeho vysnený projekt ? Ostatní, vedľajší herci, príliš nevyčnievajú, možno Stephen Graham, Angličan, je vedľa Hanksa - najznámejší, inak všetko neznámi herci, a to je len pre prospech konečnej veci ! Veľmi dobrý snímok, ktorý na poli 90. minút nemá kedy ani nudiť !(14.7.2020)

Vizuální paráda. Bez velkého děje, hon ponorek na zásobovací lodě. Trochu mi to připomínalo Železná srdce, kde namísto tankových projektilů, lítaly torpéda. Zajímavá je i absence záporáka, kterého jde slyšet pouze z lodního ampliónu. Náhaněčka to je více než slušná, zároveň taková jednohubka, která rychle uteče a zanechá za sebou jen pár potopených lodí a ponorek.(3.8.2020)

Svižně odsípající plavba přes atlantickou Černou díru, dramaturgicky ne sice bůhví jak skvěle řešená a cit pro gradaci jako by tentokrát Schneidera opustil, leč krátká stopáž uteče jako slaná voda a stále je na co se dívat, byť by to chvílemi byl i jen modlící se nebo na manželku vzpomínající veleslušný a empatický kapitán - podobné figury už zkrátka k Hanksovi patří jako k ponorce torpéda a divák už je na nějakou variaci téhož provedení jeho postav předem připravený. Když to shrnu - válka v Atlantiku podaná přesvědčivě a po filmařské stránce kvalitně, za mne velmi slušné 3*.(14.7.2020)