Greyhound

Drama / Historický / Válečný

USA / Čína / Kanada, 2020, 91 min

Vojnový film o námorných bitkách v Atlantickom oceáne. Na jednej strane Tom Hanks ako chrabrý ale neskúsený kapitán amerického torpédoborca snažiaci sa uchrániť konvoj a na druhej strane svorka nemeckých ponoriek. Trochu ma mrzelo, že namiesto rovnocenného rozumného súpera sú Nemci len za anonymné zlo, ktoré občas vystrčí periskop ako zlovestný žralok plutvu, čím vzbudzujú strach a filmu to dodáva skoro až hororovú atmosféru. Celkom som si zvykol aj na očividné nonstop CGI priemernej kvality. Síce mi CGI nevadilo, ale ani zďaleka neohromilo. Na to by potrebovali dvakrát toľko peňazí. Najväčším sklamaním je pre mňa absencia nejakej prepracovanejšej taktiky. Je to skôr taká adrenalínová jazda miestami až v bláznivom Fast and Furiours štýle od začiatku filmu do konca. Okrem Hanksovej postavy sa mi stihol trochu zaryť do pamäti výrazný xicht Stephen Graham ako jeden z jeho podriadených a potom ešte otravný čierny kuchár, ktorý pôsobí čisto len ako postava na splnenie súčasných kvót. Nikto ďalší tam už žiadny priestor nemá a ani o Hanksovej postave sa toho veľa nedozvieme. Našťastie vďaka svižnému tempu a 80 minútovej stopáži bez záverečných titulkov, to rýchlo odsýpa, takže výsledkom je solídna jednohubka zo žánru, ktorý sa už príliš netočí. 6/10.(11.7.2020)

Vzhľadom na negatívne, zmiešané reakcie som čakal, že pôjde o tragédiu. Nie som mimoriadny fanúšik bojových filmov, no Toma mám rád, vždy mi bol sympatický, a tak boli moje očakávania nijaké. Lenže mňa film bavil, a tak môžem akurát skonštatovať, jebte sa na názory iných, a hlavne tie moje. Každému môže v daný deň, v daný okamih, sadnúť niečo iné, ostatných môžete mať na kokote.(31.7.2020)

Film z válečný námořní vřavy,skoro bez vřavy.Tom Hanks to utáhnul levou zadní, protože moc náročný to nebylo.Celej film je z můstku, a celej film o pokynech,povelech a manévrech.Tohle mohli natočit i v DisneyTV. Ponorkovejch,a lodních válečnejch filmů sem už viděl dost, tenhle si už ale zítra pamatovat nebudu.50%.(8.8.2020)

Vôbec ma nebaví čítať komentáre, ktoré sú predpojaté ale ani zase prehnané v svojom hodnotení. Idem pozerať film a tešil som sa naň. A keď v celej prvej hodine som mal mierne chvenie na žalúdku vedel som, že som sa dobre rozhodol. Film bol natočený podľa románu anglického spisovateľa Cecil Louis Trounghton Smitha (píšuci pod pseudonymom Cecil Scott "C.S." Forester) pod názvom The Good Shepherd (Dobrý pastier). Približuje nám bitku o Atlantik, ktorá začala 3.10.1939 kedy nemecká ponorka U-100 potopila britský parník SS Athenia v deň kedy Veľká Británia a Francúzsko vstúpili do vojny a pokračovala až do kapitulácie Nemecka. Táto bitka vrcholila v polovici roku 1940 a pokračovala s rôznou intenzitou do konca roku 1943. Posledná loď potopená nemeckou ponorkou bola v Atlantiku dňa 8.5.1945 v blízkosti New Yorku. Bitka o Atlantik hrala v 2. svetovej vojne pre Spojencov veľmi dôležitú úlohu, zabezpečovala pre Britániu istotu potravín a materiálnej pomoci. Jadrom stretnutia bol súboj nemeckých ponoriek, ktoré sa snažili ochromiť spojenecké zásobovacie trasy so spojeneckými námornými a leteckými protiponorkovými silami v oblasti čiernej diery (oblasť takmer 2/3 z celej trasy, ktorá bola mimo dosahu spojeneckých lietadiel). Vedľa vlčích svoriek a konvojov ale zahrňovala i niekoľko stretnutí medzi hladinovými plavidlami. Nemcom sa nepodarilo zastaviť tok strategických zásob do Británie. Toto zlyhanie viedlo k nahromadeniu vojakov a dodávok potrebných pre deň D. Samozrejme, že to bolo za obrovských ľudských a materiálnych strát. Spojenci stratili v bitke o Atlantik 36 200 námorníkov, 36 000 obchodných námorníkov, 3500 obchodných plavidiel, 175 vojnových lodí. Na druhej strane straty nemeckých agresorov bolo padlých 30000 námorníkov a 783 ponoriek. A späť k filmu "Chrt" - Vojna v Atlantiku. Ide síce o fiktívny príbeh, ani torpédoborec USS Keeling s kódovým označením Greyhound neexistoval, ale film sa točil na torpédoborci USS Kidd (DD-661), ktorý aj skutočne v 2. svetovej vojne v Atlantiku bojoval. Ale aj strety s nemeckými ponorkami v taktickom zoskupení ako Vlčia svorka skutočne prebiehali a v omnoho horšej forme, ako to bolo v tomto filme. Kapitán Kraus mal na obranu konvoja 37 lodí k dispozícii ešte dva britské torpédoborce a kanadskú korvetu. A zameraný je práve na oblasť čiernej diery, kedy je konvoj odkázaný sám na seba a na svoju eskortu. A tu začína boj s limitovanou zásobou pohonných hmôt, munície a časom, lebo musia vydržať s čo najmenšími stratami dovtedy pokiaľ sa nedostanú do oblasti, kde už môžu dostať leteckú podporu z ostrovov. Pochopiteľne, že film má aj nedostatky preto aj jedno torpédo som odobral (delostrelecká streľba torpédoborca v rámci konvoja, útok na ponorku torpédoborcom aj strašenie konvoja cez rozhlasové vysielanie), ale to sú len detaily, ktoré mali zapôsobiť na diváka a zapôsobili. Zaujímavá je skutočnosť, že 1,5 hodiny bojujeme z Nemcami a vo filme sme nevideli ani jedného. Veľká vďaka za tento film, nakoľko v opačnom garde z Atlantiku sme videli mnoho filmov, myslím tým z ponorky smerom na hladinu a tento z hladiny na ponorky je mojim druhým v poradí.(3.8.2020)

90ti minutová mořská digitální jednohubka s nikdy nezklamávajícím Tomem Hanksem, co si to dokonce sám napsal. Rozhodně ale nic, co bychom několikrát neviděli už dávno před tím. Do kina bych na to nešel (jedno Do posledního dechu stačilo), ale výborná akvizice pro Apple tv+, kde se dostavil zasloužený úspěch. Ale kdo ví, v době mimořádně chudé kino-nabídky by nejspíš lidé přišli i na toto drama...6/10(25.7.2020)

• - Film byl natočen na motivy knihy „The Good Shepherd“ od Cecila Scotta Forestera. (BMW12)

• - V čase kole 40. minuty, kdy řádí U-Booty uvnitř konvoje, jedna z ponořených ponorek vypustí klamný cíl. Jedná se o historický nesmysl, protože tato technologie se začala používat až dlouho po druhé světové válce. (Globus_Jirka)

• - V úvodní části si kapitán Kraus (Tom Hanks) umývá obličej v umyvadle a poté se utírá utěrkou z IKEY (utěrka Tekla). (senf)