• Austrálie

• Kanada

Dobrodružný / Komedie

USA, 2019, 93 min

"Friends are the family you choose." .... Mysleli jste si doposud, že nelze natočit feel-good dobrodružný buddy movie s Shiem LaBeoufem a týpkem s reálnou diagnózou Downova syndromu? Tak to vás Peanut Butter Falcon naprosto uvede v omyl. Tato milá dobrosrdečně hřejivá hořkosladká tragikomedie ve vás průběžně efektivně kuchtí a evokuje bezedný kotel emocí, jimž se jen tak neubráníte - určitě také nelze popřít určitá lehkovážná spojitost s tematicky podobně zaměřeným snímkem Švýcarák (mimochodem jedna z nejoriginálnějších a nejzábavnějších komedií všech dob). Motivačně inspirativní ideje ve vás navíc zažehnou nehynoucí plamen s vůlí podniknout podobnou cestu a vydat se neznámo kam, daleko pryč od civilizace. To vše se pojí do absolutní must see záležitosti, která se řadí mezi to nejlepší, co nás minulý rok v rámci filmové tvorby potkalo. Klobouček... Verdikt: definice filmové rozkoše. 92%(6.1.2020)

Takže, retardovaný Zack ujde z ústavu dementov, aby si splnil svoj sen a stal sa wrestlerom. To samozrejme dáva zmysel, veď väčšina wrestlerov naozaj vyzerá, ako by ušli z blázinca. Nakoniec na moje prekvapenie sa z filmu stal celkom príjemné a miestami vtpné posedenie, kde sa snaží byť silne tlačený námet ľudskosti. Herci tiež príjemne prekvapili. Dakota mala menej opuchnuté oči ako zvyčajne a aj LaBeouf vyzeral, že drogoval tentokrát trochu menej.(11.8.2019)

Feelgood biják se zajímavym námětem, kterej však málokdy překvapí, klišé mu nejsou cizí a s logikou si hlavu neláme (fakt by mě zajímalo, jak Tylera se Zackem spolehlivě vystopavala obyčejná pečovatelka z ústavu). Sledovat však hlavní hereckou dvojici byla velká radost a při zjištění, že Zacka hrál opravdu downowym syndromem postiženej Zack Gottsagen, jsem musel před jeho výkonem smeknout. Síla snímku neni v příběhu (ten toho moc zajímavýho fakt nepřinese), ale v reálnym důkazu, že i mentálně handicapovaný lidi maj světu co dát, za což musim přihodit třetí silnější hvězdu.(5.11.2019)

Příjemně plynoucí "buddy" snímek, který Vás zaujme zejména svým poselstvím a krásně civilními hereckými výkony. Režiséři Tyler Nilson a Mike Schwartz zde mimořádně citlivě vykreslují kamarádství dvou lidí žijících na okraji společnosti, pro něž je myšlenka na to mít rodinu a někoho blízkého dražší než všechny peníze světa. Po celou dobu stopáže čítající skromných 93 minut s nimi budete s úsměvem na tváři prožívat všechny jejich radosti i smutky a budete jim fandit při jejich wrestlingovém zápase, který svým způsobem rámuje celý tento "feel good" příběh. A právě proto byste tomuto snímku měli dát šanci, jelikož jako nenáročná a pozitivní energií nabitá jednohubka obstojí The Peanut Buttter Falcon více než dobře. Tohle se zkrátka velmi povedlo. Skvělá práce! „Tyler, I am going to give you all of my wishes for my birthday.“ (18.11.2019)

Na to jakých témat se The Peanut Butter Falcon dotýká, je to nakonec vcelku bezzubá buddy komedie. Ideální film na odreagování při nedělním odpoledni, Shia LaBeouf a Zack Gottsagen jsou taková dvojice ve stylu blbý a blbější, vydávající se na absurdní výpravu za absurdním cílem. Trochu navíc tady působí dějová linka s dvojicí drsňáků, kteří nahání Tylera. Věřím tomu, že by se film v klidu obešel bez strašáka v zádech, který je tu stejně jen kvůli tomu, aby divákovi připomínal, že má cítit napětí. Film nejlíp funguje, když Shia LaBeouf a Zack Gottsagen křižují jih Ameriky při cestě do wrestlingové školy a užívají si nově nabyté svobody, což je naštěstí většina stopáže filmu. Dobrým okořeněním je i Eleanor v podání Dakoty Johnson, která film zachraňuje když začíná sklouzávat do stereotypu (ačkoliv vývoj jejího romantického vztahu s Tylerem je dost uspěchaný a tím pádem těžko uvěřitelný). Zack Gottsagen svým herectvím-neherectvím dodává filmu reálnost i přes to, že se jedná o naprosto bláznivý příběh. Shia LaBeouf s ním dokázal navázat vztah, z kterého tvůrci čerpají po celý film a fungující chemie mezi touhle dvojicí je to, co z The Peanut Butter Falcon dělá povedenou buddy komedii. Jasně že by film mohl trochu hlouběji rýpnout do některých témat okolo Downova syndromu, ale respektuji rozhodnutí tvůrců natočit odlehčenou komedii, která si nedává za úkol tyhle problémy řešit, ale prostě pobavit diváka a dát prostor Zacku Gottsagenovi, aby dokázal, že i lidé s Downovým syndromem můžou být herci. Jediná škoda je, že tvůrci nevěřily ústřední dvojici na 100%, že utáhne celý film.(7.11.2019)

• - Počas filmovania bol herec Shia LaBeouf zatknutý miestnou políciou za výtržnosti pod vplyvom alkoholu. (MikaelSVK)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v prístavnom meste Savannah v americkom štáte Georgia. (MikaelSVK)

• - Film vznikl náhodou. Režiséři (Tyler Nilson, Mike Schwartz) potkali Zacka Gottsagena na táboře pro osoby se zdravotním postižením, Zack jim pověděl o svém snu, že by chtěl být filmovou hvězdou. Režiséři napsali Zackovi scénář na míru, podle jeho zvyků, zálib a tužeb. (vojacekr)