Tiki Taane - Enough is Enough (hudební videoklip)

Hudební / Krátkometrážní

Nový Zéland, 2013, 4 min

Komentáře uživatelů k hudebnímu videoklipu (1)

Song „Enough is enough“ ma veľmi zasiahol. Silný text, chytľavá melódia a Taaneho precítený spev, k tomu silný videoklip, toto všetko vo mne vyvolalo emócie, ktoré len ťažko popíšem. Jedno však viem určite, táto pesnička by mohla pokojne rotovať vo všetkých rádiách. Tiki Taane napísal text spoločne s organizáciou Paw Justice, ktorá bojuje za práva zvierat na Novom Zélande. Taane je uznávaným MC a sólovým akustickým umelcom na Novom Zélande. Po tsunami v roku 2004 sa viac začal zaujímať o životné prostredie a svoj hnev pretavil do piesne "Tangaroa", ktorú naspieval spolu so svojim otcom. "Enough is Enough" sa venuje stále pretrvávajúcemu problému psích zápasov. Tie sú jedny z najhorších foriem zneužívania zvierat. Psy sú zotročované, držané v katastrofálnych podmienkach a systematicky trénované na zápas. V drvivej väčšine sa používajú plemená, ktoré sú známe svojou vytrvalosťou a silou bojovať až do konca. Aj vďaka tomu im spoločnosť pridelila označenie ako „bojové plemená“ (osobne s týmto pomenovaním nesúhlasím a dúfam, že jedného dňa budú „dekriminalizované“ a pohľad spoločnosti sa na tieto úžasné plemená zmení). V zápasoch častokrát končia psy, ktoré si ľudia z biznisu vyhliadnu prostredníctvom inzerátov alebo sú priamo ukradnuté ich majiteľom. Tie sa používajú ako „návnada“, zámerne sú vyhladované aby boli slabšie a počas zápasu mávajú zalepené ústa (prípadne sa im vytrhávajú zuby) aby nepoškodili útočného psa u ktorého týmto spôsobom majitelia budujú sebadôveru a zdokonaľujú schopnosť zabíjať. Na Slovensku nie sme v ničom pozadu. Zápasy sa konajú väčšinou na opustených družstvách, dôkazom toho sú nielen desiatky psov držané v kotercoch či na reťaziach ale tiež nočné návštevy áut, čo v tichosti potvrdzujú ľudia z okolia. Úrady väčšinou nekonajú, dôvodom bývajú "komplikované vlastnícke práva", prípadne udelia pokutu a tým to končí. Naopak tí, ktorí sa viac o konkrétne prípady zaujímajú sú vystavovaní vyhrážkam a osobným útokom. Či sú to redaktori alebo majitelia, ktorým boli psy ukradnuté a podarilo sa im ich nájsť práve na takomto mieste. Zmenou k lepšiemu by snáď mohol byť nielen schválený zákon, vďaka ktorému už zviera nie je vec, vyššia kontrola chovu psov ale tiež záujem a tlak spoločnosti. "We all stand strongh, to show the world that is wrong"(21.4.2018)