Jiný člověk (E04) (epizoda)

Česko, 2003, 1 h 18 min

• donkocicak

Pro mě neslabší článek z celého cyklu Oběti. Co se týče filmu samotného, z herců stojí za zmínku jen František Němec co by psychiatr a mile překvapil pro mě neznámý Ivan Gogál. Herec, co ztvárnil jejich syna, mi přišel jako amatér, který některé scény bohužel shodil. Film byl natočen na velmi ožehavé téma a jak bývá často u cyklu Oběti zvykem, některé situace byly vyhnány až do extrémů, ale nejzřetelněji to můžeme vnímat právě u snímku Jiný člověk. Námět byl zajímavý, ale bohužel film nepodal žádné nové svědectví o našich vztazích k romské menšině. Možná jsem od toho hodně čekal a to byla chyba. Když budeme číst mezi řádky, zjistíme, že autorům nešlo možná ani tak o vykreslení rasových problémů, na jejich pozadí můžeme vnímat to, co dělá s lidmi strach a kam je až dokáže zahnat, často až k ponížení se nebo ke ztrátě sebeúcty. O tom ale kupř. lépe vypráví film Stíny horkého léta než Jiný člověk. Těch paradoxů tady na mě bylo trochu moc.(28.3.2011)

• topi80

Ano, cyklus OBĚTI je koncipován tak, aby všechny situace rozehrál do extrému. Ale co se excelentně povedlo v Přepadení, ve Svědkovi a v určité omezené míře i ve Znásilnění, to tady dostává až komický a parodický nádech, který nakonec vyústí v to, že je vám hlavní hrdina tak nějak volný a spíše čekáte, co na něj scénáristé ještě vymyslí a buď se nad tím usmíváte anebo si říkáte, že tentokrát se to trochu nepovedlo. Příliš vykonstruované, příliš umělé. Ale je to jen taková malá kvalitativní pauza, v Hadím tanci už jsou tvůrci zpátky ve vrcholné formě.(14.7.2012)

Spracovanie nie je silnou stránkou tohoto filmu, aj keď odhalené scény by som v televíznom filme veru nečakal. Herci Gogál aj Žilková zahrali dobrý štandart, ostatné postavy boli len do počtu. Teda až na skínov, s nimi sa autori trafili. Príbeh, ktorý nie je celkom bežný, može mať rôzne vyústenia - tvorcovia si vybrali také, aké si vybrali. Mierne klišé sa televíznemu filmu dá odpustiť. Hodnotenie: 55%(16.9.2013)

Příběh o cikánovi, který žije jako běžný občan, podniká, staví dům, má však bílou ženu. Společnost mu není nakloněna, jelikož ho hází do jednoho pytle s ostatními Romy. On se snaží zejména v klidu žít, nenechat se vyprovokovat a dostane se tím do slepé uličky. Příběh sice na mnoha místech dost skřípe, ale podnět k zamyšlení to nepochybně je (a zřejmě i něčí osobní zkušenost). Jako nadhození tématu k diskuzi to beru...70%(8.10.2014)

• igi B.

Bílá a tmavý, jojojo, to je to, v čem je dneska hlavně problém... To je fakt nosný, to bylo zase úplně ze současnosti. A ty úžasně vypointované dialogy! Hotový blablablablablablublej... A já myslel, že z reality jsou vytržení naši politici, ale tohle je prostě zoufalství nad zoufalství... Obsahem zkrátka pokrytecky vylhaná sračka, formou pak jinak jen režijně i herecky ubohá rutinně splácaná televizáčtina... - - - - - (Poprvé a naposledy viděno 27.3.2011 na ČT1, hodnocení 75., komentář zde otráveně jako čtvrtý - 27.3.2011)(27.3.2011)

• - Filmový návrat Ondřeje Kepky po 9 letech na filmové plátno. (M.B)

• - Janu Zímovou (bývalá Kudrikova žena) při postsynchronech nadabovala Marcela Nohýnková. (funhouse)