Každý rok vyrobila Tvůrčí skupina Alice Nemanské a Heleny Slavíkové v dramaturgii Bedřicha Ludvíka jeden díl z volného cyklu OBĚTI, jehož podtitul zní "o lidech postižených zločinem". Tentokrát nás autor celého projektu, scenárista Miroslav Sojvák, seznámí s mužem, který se stal svědkem pouliční loupeže. Jaromír Hanzlík v hlavní roli dostal opět po letech velkou hereckou příležitost. Natáčení probíhalo v roce 2001 v prostorách Hlavního nádraží v Praze a v ulicích Prahy. (oficiální text distributora)

Marthos

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Pád na dno lidské společnosti je velice jednoduchý a nijak zvlášť těžký. Pomoc vykoupená životním krachem. Úděl, z něhož není cesty zpět. Pokus o kus pravdy. Návrat Jaromíra Hanzlíka ve velkém stylu; škoda, že podobných příležitostí už v pozdějších letech televizní obrazovka tomuto všestrannému herci nenabídla více. ()

Karlos80

Aneb jak normální poctiví a pracující člověk může spadnou až na samé dno a to nejen svým vlastním přičiněním. Názorná ukázka odvrácené strany té naší těžce vydobité a vycinkané demokracie. Hanzlík se své bezdomovecké role, zhostil opravdu ze vší pompou, až by jeden řekl že to ani hrát nemusí, je to zas po delší době role šitá přímo na tělo:-) Film ze života, velmi realistický, podobné věci, některé situace a události člověk vidí nebo se stává jejich svědkem denně, ale mnohdy před tím vším jen klopí zrak a dělá jakoby se ho to netýkalo, no ono je to někdy tak lepší že:-) Opravdu zdařilé, věrohodné, kruté, hořké, smutné a hlavně skvěle zahrané a to nejen v hlavní úloze, film rovnež velmi dobře ukazuje proměnu jednotlivých charakterů, kteří vás ještě včera brali a byli vašimi přáteli a dnes když jste na dně, když se změní stytém aj, je všechno jinak. ()

Aky

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Profesionálně je to dobře napsané, příběh je vedený vynalézavě s několika docela překvapivými zvraty, na herecké výkony je radost pohledět. Co mi, zde, stejně jako na celé téhle "slavíkovské sérii" vadí, je ono soustředění všeho negativního, co lze v současnosti nalézt, do jednoho uzlu, který se odehraje v jendom či dvou měsících. Současná ztráta dvou zaměstnání, útěk postbubertální dcery, vražda, gamblerství, alkohol, předpojatý soudce, neschopný úřad práce, absence pozitivních příbuzenských vazeb... A to vše je podáváno formou, z níž se zdá být zřejmé, že toto je obecný snímek dnešní doby. Vlastně mi tam scházela už jen ona postava, která by přirozeným způsobem vyslovila onu zlomyslnou vět:u: za komunistů bylo líp. Proto jen 3*. ()

kiddo

Hnusnej, hnusnej a ještě jednou hnusnej film, a to nejenom proto, že v něm starý člověk zůstane úplně sám, což je tematická chuťovka, kterou osobně naprosto nesnáším. Mám vůči Svědkovi jedinou, ale zásadní výhradu: tím, že dává do přímé souvislosti Hanzlíkovu ochotu jít před soud a jeho následný pád, dost otevřeně a aktivně brojí proti občanské činnosti, podporuje přizdisráčství a takový ten maloměšťácký ufňukaný étos „do ničeho se nepleť, táto, to se tě netýká a teď si sněz polívku, dyť tobě by taky nikdo nepomoh.“ Na televizi veřejné služby poněkud zvláštní poselství. ()

Radek99

Herecký comeback Jaromíra Hanzlíka, škoda, že jak se později ukázalo, byla tato role jen takové malé intermezzo, pan Herec už pak zase utonul v herecké šedi a účasti v pochybných projektech. Škoda, fakt, že hrát stále ještě umí, dokázal v tomto sociálně-kritickém televizním dramatu, který stojí a padá právě s jeho hereckým výkonem... Problematice bezdomovců se filmové plátno spíše vyhýbá, televizní režisér Petr Slavík ukázal, že prostor může dostat toto ožehavé téma i na televizní obrazovce, a to vcelku vkusně a fundovaně. ()

• Natáčení probíhalo v Praze v lokalitách Žižkov a Vinohrady. (Terva)
  • Přijmení postavy Jindřicha Vlacha a jeho představitele Oldřicha Vlacha se shodují. (navabaca)