Vyslov její jméno: Život a smrt Sandry Blandové

Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland

Dokumentární

USA, 2018, 105 min

Kate Davis

Upřímně řečeno šel jsem do toho s tím, že to bude další z černošských agitek, kterou jako správný bílý šovinista neskutečně zkritizuji, ale kupodivu nebylo to tak hrozné. Samozřejmě je to točené v atmosféře, kdy každý policejní zákrok proti černochům je považován za rasismus, což se na celkovém pojetí odráží, nicméně tady musí i zavilý rasista uznat, že policista se zachoval jako debil. Nutnou složkou podobných záležitostí jsou i ukázky ze života, ve kterých se tvůrci snaží ukázat, že tahle ženská by si na život nikdy nesáhla. Ale to se jim podle mě moc nedaří. No a pak je tu samozřejmě to nejdůležitější a to samotné vyšetřování, zda šlo, nebo nešlo o sebevraždu. Tady režie manipuluje, ale zase ne tolik, jak by se dalo čekat a kupodivu dává solidní prostor i druhé straně. Jeden z těch lepších "černošských" dokumentů. 60%(10.12.2018)