Zákonitosti přírody

• Česko Pravidla Serengeti (více)
Dokumentární
Velká Británie, 2018, 84 min (Alternativní 49 min)

Nicolas Brown

Nicolas Brown

Anne Nikitin

Na počátku 60. let se malá skupina mladých vědců vydala do divočiny poháněná nenasytnou zvědavostí zjistit, jak funguje příroda. Zjistili, že „klíčové" druhy mohou vytvářet nebo rozbíjet ekosystémy, ve kterých žijí. Nyní, když se chystají do důchodu, se tato pětice neopěvovaných hrdinů moderní ekologie - Bob Paine, Jim Estes, Mary Power, Tony Sinclair a John Terborgh - podělí o své dobrodružné příběhy a odhalí, jak jejich průkopnická práce změnila pohled na přírodu a dala lidstvu šanci znovu si představit svět takový, jaký by mohl a měl být. (Viasat)

bobstock

Poznatky vědců o klíčových druzích v jednotlivých ekosystémech jsou pozoruhodné včetně sympatické myšlenky navrácení všeho do rovnováhy úpravou potravní pyramidy. Nádherné kamerové záběry. Obávám se ale, že lidstvo bude muset čelit obrovské přírodní facce, po které možná hneme zadky a začneme spolupracovat s tím naších největším ´´spojencem´´ přirodou. Univerzální pravdu, že by stačilo jen přírodě uhnout a nechat jí být se přirozeně odmítá jakožto alibismus našeho nevyzpytatelného druhu. 80% ()

uletov

Krásné záběry přírody,ale to je asi tak všechno. Parta vědců přišla na neskutečný objev.. mě zas tak neskutečný nepřišel. Když člověk vybije z lesů vlka,tak je snad jasné, že se přemnoží jeleni a srny. Když se přemnoží pakoni,tak je snad jasné, že spasou víc vegetace. Když odstraníte z řeky okouna,tak je snad jasné, že střevle nebude mít kdo žrát a sežerou všecko na dně.. atd. ()

Stanislaus

(AFO 2020) "Pravidla Serengeti" nabízí dechberoucí pohled na práci pěti vědců z různých prostředí, které však ve výzkumu spojovala jedna věc - chtěli přijít na kloub tomu, jak funguje v přírodě rovnováha, a jaký článek potravního řetězce je pro ni esenciální. Po zhlédnutí musím říct, že se cítím být informačně velice obohacen a dokument mi rozhodně nabídl nejeden zajímavý poznatek k dalšímu přemýšlení. Vedle překrásných záběrů přírody, pro jejíž přirozený řád jsme tím nejfatálnějším činitelem my, lidé, se snímek soustředí i na samotnou pětici vědců a skrze hranou část dokumentu nabízí pohled na jejich počátky na poli vědy. I když v závěru "Pravidla Serengeti" trochu tlačí na city, mají zcela bez debat velkou výpovědní hodnotu a rozhodně si zaslouží diváckou pozornost. ()